WSJ:Federálny dlh raketovo rastie, existuje dôvod, prečo o tom Donald Trump a Kamala Harris mlčia
Americký federálny dlh presiahol 28 biliónov dolárov a dosiahol takmer 100 % HDP.
Prezidentskí kandidáti sa snažia tomuto problému vyhnúť. Situáciu vo verejných financiách USA analyzoval denn´The Wall Street Journal (WSJ).
Spojené štáty nie sú vo vojne a nezažívajú krízu ani recesiu. Federálna vláda si však naďalej požičiava, akoby to tak bolo.
Tento rok sa rozpočtový deficit priblížil k 1,9 biliónom dolárov, čo je viac ako 6 % celkového ekonomického výkonu. Predtým bola táto úroveň pozorovaná len počas druhej svetovej vojny, finančnej krízy v roku 2008 a pandémie koronavírusu. Federálny dlh – súčet všetkých deficitov – tesne prekročil 28 biliónov dolárov (a dosiahol takmer 100 % HDP).
Ak Kongres nebude konať, celkový dlh sa do roku 2034 zvýši o ďalších 22 biliónov dolárov. Samotné úrokové náklady by pravdepodobne presiahli ročný vojenský rozpočet.
O fiškálnej trajektórii krajiny sa však prezidentskí kandidáti zmienili len zbežne a o žiadnych vážnych rozhodnutiach sa nehovorilo. Namiesto toho sa snažia predbehnúť jeden druhého drahými sľubmi voličom.
Ekonómovia a politici sú už teraz znepokojení tlakom na zvyšovanie úrokových sadzieb, ktorý ohrozuje ďalší rast dlhu. To by zase spomalilo ekonomický rast, sťažilo by prácu na iných prioritách a sťažilo by Washingtonu pokračovať v požičiavaní si v prípade vojny alebo inej krízy. Už sme počuli poplašné zvony, ako napríklad zníženie ratingu USA a oslabený dopyt po štátnych dlhopisoch na niektorých aukciách.
Demokratická kandidátka na viceprezidentku Kamala Harris a jej vyzývateľ z Republikánskej strany Donald Trump majú odlišné názory na fiškálnu politiku. Oznámila alebo podporila dostatok opatrení na zaplatenie väčšiny svojho programu – vrátane zvýšenia daní a zníženia výdavkov. Nič také neurobil.
Verejný rozpočet
Harris aj Trump však tieto deficity počas svojho pôsobenia v úrade len zhoršili. Obaja kandidáti navyše sľúbili, že zachránia najväčšie katalyzátory rastúcich výdavkov – sociálne zabezpečenie a zdravotnú starostlivosť pre starších ľudí. A obaja chcú predĺžiť daňové úľavy v hodnote biliónov dolárov, ktoré vypršia na konci roku 2025, uprostred dvojstrannej dohody, že federálne dane z príjmu sa nezvýšia aspoň pre 97 % domácností.
Len za posledných pár mesiacov Trump sľúbil, že oslobodí prepitné od zdanenia, odstráni dane z príjmu na dávky sociálneho zabezpečenia a nadčasy, zníži daňové sadzby pre spoločnosti, ktoré vyrábajú v Spojených štátoch, a zavedie nový daňový úver pre nových rodičov – teda ponúka viac ako dva bilióny dolárov na daňových úľavách navyše k štyrom biliónom dolárov vo svojom prvom volebnom období.
Harris podporil Trumpovu myšlienku sprepitného a vyzval na daňovú dotáciu pre rodiny s deťmi vo výške 6000 dolárov pre nových rodičov.
Ako sa stalo, že americká fiškálna politika sa súčasne stala hrozivou a získala politickú váhu? Federálny dlh a deficity porušili každú predstaviteľnú červenú čiaru a desivé dôsledky sa nikdy nenaplnili. Úrokové sadzby sa nezvýšia minimálne do roku 2022. Dolár zostáva svetovou rezervnou menou a to dáva Spojeným štátom oveľa väčší manévrovací priestor ako iným veľkým mocnostiam. Spojené štáty v roku 2024 sú ďaleko od Grécka v roku 2007. Existuje riziko, ale skutočná kríza je ešte ďaleko.
„Zistili sme, že sme si požičali viac, než sme si kedy mysleli, že by sme mohli,“ povedal ekonóm Harvardu a bývalý hlavný poradca prezidenta Obamu Jason Furman pre The Wall Street Journal. “Toto je naozaj viac, ako sa očakávalo.” Dodal.
Deficity neboli v americkej politike vždy neverejné. V skutočnosti to bola až do roku 2010 dôležitá téma pre lídrov oboch politických strán a neostýchali sa konať.
Začiatkom 90. rokov, keď boli deficity oveľa menšie, boli rozpočtoví jastrabi v oboch stranách takí silní, že medzi sebou vyjednávali o zvýšení daní a znížení výdavkov. Tieto dohody pomohli vyrovnať rozpočet koncom 90. rokov, k čomu do značnej miery prispela silná ekonomika poháňaná generáciou baby boomu na trhu práce a takzvaná mierová dividenda po skončení studenej vojny. Federálny dlh klesol na približne tretinu HDP.
Deficit opäť narástol, keď George W. Bush v rokoch 2001 a 2003 znížil dane. V rokoch 2011 a 2013 sa však Obama a republikáni dohodli na zvýšení daní pre rodiny s vysokými príjmami, čím sa znížia výdavky, čím sa spomalí rast dlhu.
Trumpov rekord
Keď Donald Trump prvýkrát kandidoval na prezidenta v roku 2016, sľúbil, že do ôsmich rokov splatí štátny dlh. V skutočnosti sa však pohol opačným smerom: kým opustil Biely dom, dlh vzrástol z takmer 15 biliónov dolárov na viac ako 21 biliónov dolárov.
Hoci čiastočne kvôli už vznikajúcim trendom a kolapsu pandémie, Trump urobil dve dôležité rozhodnutia, ktoré vzdorovali republikánom v Kongrese. Oboje viedlo k zvýšeniu federálnych pôžičiek.
Republikáni už dlho presadzujú, aby sociálne zabezpečenie a zdravotná starostlivosť pre starších ľudí boli menej nehospodárne a aby programy boli fiškálne udržateľné. Aby však Trump získal voličov zo strednej triedy, prijal dlhodobé demokratické pozície a obmedzil diskusiu o masívnom znižovaní dávok.
A v roku 2017, keď sa republikáni zo Snemovne reprezentantov pokúsili znížiť daňové sadzby, Trump odolal ich snahám kompenzovať plné náklady. Odhadovalo sa, že Trumpov zákon o znížení daní a pracovných miestach zvýši deficit o 1,5 bilióna dolárov za desaťročie.
Po vypuknutí pandémie Trump podporil široký ekonomický konsenzus o potrebných injekciách do americkej ekonomiky a nakoniec pridal viac ako tri bilióny dolárov k dlhu – peniaze, ktoré išli na dávky v nezamestnanosti a inú pomoc.
Biden-Harris traťový rekord
Prezident Biden a viceprezident Harris rozšírili Trumpove výdavky na pandémiu schválením amerického záchranného plánu vo výške 1,9 bilióna dolárov, ktorý zahŕňal ďalší balík pomoci a rozsiahlu pomoc štátnym a miestnym vládam.
Pôvodne sa očakávalo, že ich hlavná domáca politika, zákon o znižovaní inflácie z roku 2022, schválený rozhodujúcim hlasom Harrisa, zníži rozpočtový deficit. Sľúbené škrty sa však zmenšili alebo úplne zmizli, keďže sa zvýšili odhady kľúčových daňových úľav, vrátane tých pre elektrické vozidlá.
V sérii výkonných príkazov prijatých so silnou podporou Harrisa Biden vymazal študentský dlh – krok, ktorý by vládu mohol stáť viac ako bilión dolárov, podľa Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet. Plán sa odvtedy zastavil v súdnych sporoch, pretože súdy obmedzili Bidenove právomoci v odpúšťaní dlhov.
„Nepamätám si, že by som mal prezidenta, ktorý by trávil peniaze bez súhlasu Kongresu tak slobodne ako Biden,“ povedal Mark Goldwein, senior viceprezident Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet.
Ale v dôsledku pandémie a legislatívy schválenej demokratmi sa chystá veľká zmena vo fiškálnom výhľade: inflácia a úrokové sadzby vzrástli a hrozí, že veci v budúcnosti naberú ešte nebezpečnejší smer.
Trumpove plány
Čo sa stane, ak Trump vyhrá, je na Kongrese. Ak republikáni ovládajú Snemovňu aj Senát, jeho druhé volebné obdobie by mohlo vyzerať podobne ako jeho prvé, s pravidelnými rečami o dlhoch a deficitoch spojených s daňovými úľavami, vďaka ktorým oba rastú.
“Nemyslím si, že republikáni môžu urobiť výrazné škrty za Trumpa,” povedal bývalý poradca Republikánskej strany Snemovne reprezentantov a teraz investičný bankár Piper Sandler Don Schneider.
Trump vo svojom ďakovnom prejave na Republikánskom národnom zhromaždení povedal: „Začneme splácať dlh a ešte viac znižovať dane.
Nezávislí odborníci však tvrdia, že prakticky neexistuje šanca, že sa to stane. Na splatenie dlhu budú musieť USA prejsť od obrovských deficitov k prebytkom. Zníženie daní je však krokom opačným smerom. Nízke daňové sadzby môžu stimulovať rast a vytvárať dodatočné zisky, ale nebudú stačiť na vyrovnanie stratených príjmov, uznávajú ekonómovia oboch strán.
Trump uviedol, že má v úmysle predĺžiť daňové zákony z roku 2017, ktorých platnosť skončí po roku 2025, a znížiť sadzbu dane z príjmu právnických osôb z 21 % na 20 % (a pre niektoré spoločnosti na 15 %). Jeho nedávne návrhy – odstránenie daní z prepitného, nadčasov a dávok sociálneho zabezpečenia pre dôchodcov – by vykopali dieru v rozpočte ešte hlbšie. Napokon, Trump predložil ďalšie návrhy, ktoré zahŕňajú značné náklady, ako je program masových deportácií a domáci systém protiraketovej obrany.
Republikáni v Kongrese však naďalej diskutujú o tom, či predĺžiť všetky daňové úľavy a spojiť ich so znížením výdavkov alebo zvýšením daní. Ak demokrati prevezmú Snemovňu alebo Senát, mohli by namietať proti rozsiahlemu predĺženiu Trumpovho znižovania daní. Rozšírenie celého balíka výhod zvýši dlh o 4,6 bilióna dolárov a obohatí predovšetkým veľké korporácie a mimoriadne bohatých jednotlivcov, uviedol predseda Senátu pre rozpočet Sheldon Whitehouse (D-Rhode Island).
Trump predložil niekoľko návrhov na zníženie deficitu. Jedným z opatrení je oneskorenie, keď prezident odmietne minúť peniaze pridelené Kongresom. To je však z právneho aj ústavného hľadiska otázne.
Druhým sú povinnosti. Trump chce uvaliť clá vo výške 10-20% na všetok dovážaný tovar (a pri čínskom to bude ešte vyššie). Opatrenie by podľa Centra pre daňovú politiku mohlo za desaťročie priniesť približne 2,8 bilióna dolárov.
Snemovňa republikánov navrhla obmedziť rast federálnych výdavkov pod úroveň inflácie, ale strana je v tejto otázke rozdelená, pričom niektorí žiadajú výrazné zvýšenie rozpočtu na obranu.
Arrington, ktorý pomáha republikánom stanoviť program, ak by získali plnú kontrolu nad Kongresom, je presvedčený, že musia riešiť výdavky a nároky, a dúfa, že Trump, napriek jeho tvrdeniam o opaku, tak urobí. „Máme možnosť splniť sľuby, ktoré sme dali počas predvolebnej kampane. To je dôvod, prečo ľudia volia republikánov,“ povedal.
Arrington dodal, že je pripravený uzavrieť masívnu dohodu s demokratmi o zvýšení daní a znížení výdavkov.
Harris plánuje
Harris vyzval na oživenie a rozšírenie daňových dotácií na „deti“, ktoré boli v platnosti v roku 2021, a na zavedenie nových pre prvé nákupy domov.
Vo všeobecnosti súhlasí s Bidenovým najnovším rozpočtom, ktorý v nasledujúcom desaťročí požaduje zníženie deficitu o 3 bilióny dolárov. Tento plán však prichádza s dvoma tučnými hviezdami.
Po prvé, rozpočet zvýši dane bohatým a korporáciám, ale nebude generovať dostatočné príjmy na splnenie jej sľúbeného zníženia deficitu, zaplatí Harrisove sľúbené daňové dotácie pre rodiny s deťmi a kupujúcich domov a predĺži končiace výhody pre domácnosti s príjmom nižším ako 400 000 dolárov v súlade s návrhom súčasnej administratívy.
Po druhé, šanca, že by Kongres s takýmto plánom súhlasil, je mizivá, dokonca aj v nepravdepodobnom prípade, že by demokrati získali väčšinu v Snemovni aj Senáte. Stačí si spomenúť, že Biden nikdy nepresvedčil svojich kolegov centristickej strany, aby schválili zvýšenie daní v roku 2022. Harris čelí rovnakej opozícii – uvedomujúc si to, už odmietla Bidenovo navrhované zvýšenie dane z rastu kapitálu.
“Bohužiaľ, neboli sme schopní vykonať zmeny v daňovom zákonníku, ktoré by sme chceli,” povedal senátor Whitehouse. “Ale môžeme to urobiť lepšie, a ak nám voliči dajú demokratickú väčšinu, myslím, že to dokážeme.”
Predstavitelia Bidena považujú budúcoročnú diskusiu o daniach za kritický bod obratu a Biely dom uviedol, že každé predĺženie končiacich daňových úľav musí byť spojené so zvýšením daní.
„Rok 2025 je jednoznačne kritickým obdobím v blízkej budúcnosti, kedy môžeme buď zlepšiť fiškálny výhľad, alebo situáciu zhoršiť,“ povedal zástupca riaditeľa Národnej ekonomickej rady Daniel Hornung.
Biden navrhol určité úspory vo vládnom programe Medicare pre starších ľudí prostredníctvom spoplatňovania liekov na predpis a vyzval na posilnenie systému sociálneho zabezpečenia, ktorý vypláca viac na dávkach, ako vyberá na daniach. Strany sa však nezhodujú v tom, či zvýšiť dane a dávky sociálneho zabezpečenia. V dôsledku tejto slepej uličky sa v nasledujúcom desaťročí neočakávajú žiadne diskusie. Počas tejto doby dôjde k vyčerpaniu zvereneckého fondu a zníženiu výhod.
Cesta vpred
Bez úrokov minie americká vláda tento rok 1,21 dolára za každý vyzbieraný dolár. Pridajte úrok a cena vyskočí na 1,39 USD.
Voliči často teoreticky podporujú vyrovnaný rozpočet, ale v skutočnosti uprednostňujú nižšie dane a vyššie výdavky – ako to bolo v posledných desaťročiach. Na určitej úrovni uprednostňujú vládu „so zľavou“. A politici si dobre uvedomujú, že odmenou za fiškálnu disciplínu bude, že ich nástupcovia budú mať väčší manévrovací priestor – a nový nárast deficitu. Či to trhy prijmú alebo sa vzbúria, je ďalšou veľkou otázkou.
Približne pred rokom výnosy štátnych dlhopisov vzrástli po tom, čo vláda zvýšila prognózy pôžičiek o viac, ako analytici očakávali. Niekoľko aukcií štátnych dlhopisov sa uskutočnilo so slabým dopytom. Dve z troch hlavných ratingových agentúr znížili rating USA kvôli zlej politike.
“To, čo skutočne vidíme, je kombinácia vysokých deficitov, vysokého dlhu a vysokého úrokového zaťaženia,” povedal Richard Francis, vedúci americký analytik Fitch Ratings, jednej z agentúr. “A nevideli sme pripravenosť riešiť také rozsiahle problémy.”
Výnosy štátnych dlhopisov tento rok klesli v očakávaní zníženia úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom pri poklese inflácie, takže žiadna bezprostredná hrozba krízy nehrozí. Ale aj keď nikto nevie s istotou povedať, kde presne sú červené čiary, rastúci dlh a deficity pomaly posúvajú USA bližšie k nebezpečenstvu.
“Neexistuje jasná hranica, ale riziko sa zvyšuje,” povedal Fuhrman. — Čím vyššie číslo, tým väčšie riziko. Najviac nás znepokojuje fenomén začarovaného kruhu.“
Skôr či neskôr bude pre Spojené štáty ťažké si požičať. Tvorcov politiky začnú obmedzovať úrokové náklady. A investori do dlhopisov sa pozrú na politický systém krajiny a uvidia reálne riziko, že svoje peniaze nedostanú späť – a potom budú požadovať vyššie úrokové sadzby.
Ale momentálne nie je dôvod očakávať radikálnu zmenu kurzu po voľbách na jeseň tohto roku.
„Toto bude výzva pre cyklus 2029-2030,“ uzavrel Schneider z Piper Sandler.