Warren Buffett: hovorí o 10 veciach, na ktoré chudobní ľudia úplne zbytočne míňajú peniaze
OMAHA – Warren Buffett, jeden z najúspešnejších investorov na svete, je známy svojou jednoduchou finančnou múdrosťou.
Jeho rady sa určite oplatí prečítať si, najmä ak pomôžu vyhnúť sa finančným chybám. Podľa Buffetta je tu 10 vecí, na ktoré chudobní ľudia plytvajú peniazmi, a čo namiesto toho robí on.
Investície s nízkou hodnotou
“Najdôležitejšia investícia, ktorú môžete urobiť, je investícia do seba samého,” povedal Buffett podľa Inc. “Takto sa budujú vedomosti. Ako zložený úrok.”
Jednou z najznámejších Buffettových rád, známou ako Buffettova formula, je chodiť každý deň spať múdrejší. Podľa Inc. odporúča Buffett čítať. Čítaním trávi približne 80 % svojho dňa a navrhuje, aby každý, kto dúfa, že dosiahne úspech, prečítal 500 strán denne.
Ak práve teraz investujete do niečoho iného ako do seba, možno je čas prehodnotiť svoju stratégiu.
Dlh na kreditnej karte
Buffett je tiež veľmi proti zadlžovaniu sa na kreditných kartách. Namiesto kreditnej karty sa radšej spolieha na hotovosť. “Mám kartu American Express, ktorú som dostal v roku 1964,” povedal Buffett pre Yahoo Finance. Ale 98 % času platím v hotovosti.”
Kvantita nad kvalitou
“Je oveľa lepšie kúpiť skvelú spoločnosť za spravodlivú cenu ako spravodlivú spoločnosť za skvelú cenu,” napísal Buffett v roku 1989 vo svojom liste akcionárom spoločnosti Berkshire Hathaway.
Buffett nebude investovať do niečoho len preto, že je to lacné. Hoci hovorí o investovaní do podnikov, možno to aplikovať aj na každodenný život. Keď uprednostníte kvantitu pred kvalitou, krátkodobé zisky nemusia znamenať veľa (a z dlhodobého hľadiska vás to môže stáť viac).
Zbytočné výdavky
Buffettovi nezáleží na tom, aby mal najnovšie technológie alebo značkové oblečenie. Podľa agentúry AP Moneywise používal niekoľko rokov flipový telefón za 20 dolárov, kým v roku 2020 prešiel na iPhone.
Jeho rada? “Nešetrite to, čo zostane po míňaní, ale míňajte to, čo zostane po šetrení,” uvádza Moneywise.
Nové autá
Autá sú odpisované aktíva. Podľa Kelley Blue Book hodnota väčšiny nových vozidiel v prvom roku klesne o 20 %.
Preto Buffett namiesto kúpy nového auta radšej kupuje ojazdené vozidlá za znížené ceny. “Pravdou je, že ročne najazdím len asi 3 500 míľ, takže nové auto si kúpim veľmi zriedka,” povedal podľa časopisu Forbes.
Nákupy za plnú cenu
Aj Warren Buffett hľadá výhodné ponuky. Pred rokmi Buffett raz pozval Billa Gatesa na jedlo do reštaurácie rýchleho občerstvenia a použil kupóny na zaplatenie jedla.
“Pamätáte si, ako sme sa smiali, keď sme spolu cestovali do Hongkongu a rozhodli sa ísť na obed do McDonaldu? Ponúkol si, že zaplatí, siahol si do vrecka a vytiahol… kupóny!” Gates napísal vo výročnom liste svojej a teraz už bývalej manželky Melindy z roku 2017.
“Melinda práve našla túto moju fotografiu s ‘veľkým výdavkom’. Pripomenula nám, ako veľmi si ceníš dobrý obchod,” napísal Gates a využil túto anekdotu na prechod k diskusii o hodnote filantropie.
Pravidelné večery vonku
Buffett má veľmi jednoduchú stravu a nerád chodí von. V Buffettovom životopise “Snehová guľa: Warren Buffett and the Business of Life” autorka Alice Schroederová citovala jeho slová: “Rád jem stále to isté. Mohol by som jesť šunkový sendvič každý deň päťdesiat dní po sebe na raňajky,” uviedol Mashed.
Premárnené príležitosti
Ako už skôr informoval portál GOBankingRates, Buffett si v prvých rokoch života vyberal vedľajšie zamestnania a zarábal si roznášaním novín, predajom použitých golfových loptičiek a leštením áut. Vyhľadával aj nové príležitosti, a keď žiadne nenašiel, vytváral ich.
Hazardné hry
Na stretnutí akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway v roku 2007 Buffett podľa portálu The Motley Fool označil hazardné hry za “spoločensky odporné”.
“Nie som v tomto smere prudérny, ale hazardné hry sú do značnej miery daňou z nevedomosti,” povedal údajne s odkazom na daňové príjmy z hazardných hier.
“Vláda by nemala ľuďom uľahčovať, aby si brali šeky zo sociálneho zabezpečenia a [míňali ich ťahaním] za kľučku.”
Ak máte peniaze navyše, neplytvajte nimi na hazardné hry.
Žijú nad svoje pomery
Keď nakupujete a vidíte niečo, čo sa vám páči, spýtajte sa sami seba, či to naozaj potrebujete, alebo to len chcete.
Počas stretnutia na Emoryho univerzite v roku 2009 Buffett povedal niečo v tom zmysle, že jeho cieľom je “nevyvolávať v ľuďoch závisť”. Podľa poznámok študenta, ktorý sa stretnutia zúčastnil, ktoré sa objavili na jeho blogu Underground Value, tiež povedal, že zdravie ani lásku si nemôžete kúpiť, a varoval poslucháčov, aby si nemýlili životné náklady so životnou úrovňou.
(Prameň: NASDAQ)