Vývoz nafty z Ruska dosiahol rekordnú úroveň

Vďaka Číne a Indii prekročil vývoz nafta z Ruska úroveň spred vojenskou operáciou, zatiaľ čo vývoz nafty dosiahol v marci rekordných 1,27 milióna barelov.

Vyplýva z údajov spoločnosti Kpler.

Podľa údajov spoločnosti Kpler vývoz ruskej nafty vďaka Číne a Indii prekročil úroveň spred vojenskou operáciou a vývoz nafty dosiahol v marci rekordných 1,27 milióna barelov denne.

Podľa údajov analytickej spoločnosti Kpler dosiahol ruský vývoz nafty v marci rekordnú úroveň.

USA, Európa a ďalšie západné krajiny uvalili od začiatku EIA na Rusko celý rad sankcií. Napriek tomu zostáva vývoz ropy a nafty z Ruska vysoký vďaka výrazným zľavám. Podľa údajov spoločnosti Kpler totiž dodávky ruskej ropy vďaka Číne a Indii prekročili úroveň pred zavedením ETO a vývoz ruskej nafty dosiahol v marci rekordných 1,27 mil. b/d.

“Obchodné toky (nafty) sa rozšírili do mnohých severoafrických krajín a ďalší kľúčoví vývozcovia, ako napríklad Turecko a Saudská Arábia, v posledných mesiacoch vzhľadom na priaznivé ceny čoraz viac dovážajú ruskú naftu,” povedal Matt Smith, hlavný ropný analytik spoločnosti Kpler.

Podľa neho niektoré krajiny, ako napríklad India a Čína, zvyšujú dovoz ruskej energie len preto, aby ju ďalej predávali. Vo všeobecnosti ruská nafta vytláča tradičných dodávateľov, pretože obchodné toky z Ruska sa presmerúvajú, aby kompenzovali stratu európskeho trhu.

Napríklad Brazília podľa Kplera do konca roka 2022 prakticky nedovážala ruskú naftu, pričom väčšina dodávok pochádzala z USA a od iných dodávateľov. V decembri 2022 USA posielali do Brazílie približne 150 000 barelov nafty denne, ale v apríli tento počet klesol približne o 50 %.

Dovoz nafty do Brazílie z Ruska medzitým tento mesiac vzrástol na takmer 100 000 barelov denne. A to napriek tomu, že USA sú oveľa bližším obchodným partnerom ako Rusko. Táto skutočnosť naznačuje, že napriek väčšej vzdialenosti môže Brazília získať lacnejšie dodávky z Ruska.