Výpredaje akcií sa koncom týždňa zrýchlili

TOKIOJaponsko prežilo  najhorší deň od roku 2016.

Globálny pokles akcií sa v piatok prehĺbil a japonské akcie utrpeli najhorší deň za posledných osem rokov, keďže obavy o silu americkej ekonomiky zavážili na trhu, ktorý už teraz trpí prudkým výpredajom akcií firiem vyrábajúcich polovodiče.

Index Nikkei 225 v piatok stratil 2 216 bodov, čo je jeho druhý najväčší pokles v histórii.  Nikkei 225 je jedným z najdôležitejších akciových indexov v Japonsku. Index prvýkrát zverejnila 7. septembra 1950 Tokijská burza pod názvom TSE Adjusted, stock Price Average. Od roku 1970 index počítajú japonské noviny The Nihon Keizai, himbun.

Tokijský index Topix, ktorý minulý mesiac dosiahol rekordné maximum, klesol o 6 percent, čo je najhorší jednodňový pokles od roku 2016, spôsobený obavami z vplyvu rastúceho jenu na zisky japonských spoločností.

Americké akcie boli v piatok pripravené na ďalšie straty po sérii neuspokojivých správ o zisku od technologických spoločností. Kvôli týmto negatívnym korporátnym správam stratil Nasdaq Composite vo štvrtok 2 %. Situáciu ešte zhoršili slabšie údaje o americkej produkcii a zamestnanosti. Nasdaq futures poukázali na potenciálny pokles o 1,7 % na začiatku obchodovania na Wall Street.

“Technické akcie nemôžu stúpať donekonečna. Úrokové sadzby konečne začali klesať vo väčšine regiónov a obrat v japonskom ekonomickom cykle je významným vývojom,” povedal Neil Birrell, investičný riaditeľ Premier Miton Investors. Nedávny pokles trhu označil za „bod obratu“.

„Investori prehodnotia svoje pozície, ale tento proces nebude lineárny, hlavným faktorom bude volatilita,“ dodal.

Akcie Intelu klesli v predmarketingovom obchodovaní o 20 percent po tom, čo spoločnosť oznámila, že plánuje zrušiť 15 000 pracovných miest. Akcie Amazonu klesli v obchodovaní pred uvedením na trh o 9 percent po tom, čo prognóza zisku spoločnosti zaostala za očakávaniami Wall Street.

Výpredaj sa rozšíril aj do Európy, kde celokontinentálny index Stoxx Europe 600 do neskorého rána klesol o 1,6 percenta. Holandský výrobca polovodičových zariadení ASML klesol o 7,7 percenta.

Oslabenie globálnych akcií prišlo po tom, čo údaje o výrobe v USA vo štvrtok ukázali spomalenie na trhu práce v krajine, čo posilnilo nádeje na sériu zníženia úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom v tomto roku. Začiatkom tohto týždňa americká centrálna banka ponechala sadzby nezmenené, ale naznačila, že v septembri by mohla prvýkrát znížiť náklady na pôžičky.

Známky toho, že trh práce stráca dynamiku, prinútia investorov, aby venovali pozornosť mesačnému prehľadu pracovných miest v USA, ktorý má bol vydaný v piatok o 13:30 stredoeurópskeho času.

Predtým v Ázii klesol juhokórejský index Kospi takmer o 4 percentá. Austrálsky index S&P/ASX 300 uzavrel pokles o 2 percentá, zatiaľ čo akcie popredného výrobcu čipov TSMC v Taipei klesli takmer o 6 percent.

Výpredaj v Japonsku sa zrýchlil, keďže vysoko zadlžení japonskí retailoví investori sa ponáhľajú opustiť populárny Nomura NF Nikkei 225 ETF, uviedli obchodníci. ETF v piatok uzavrelo pokles o 11,46 percenta, keďže individuálni investori sa ponáhľali zastaviť straty.

Japonské technologické skupiny na čele s Tokyo Electron, SoftBank, Lasertec a Advantest prudko klesli, čo podľa obchodníkov v dvoch japonských domoch spôsobili veľké nočné predajné príkazy z európskych a amerických dlhodobých fondov.

“Tento týždeň nastalo šialenstvo pri vyberaní ziskov,” povedal jeden z popredných maklérov v japonskom maklérskom dome cenných papierov. “Veľké fondy znižujú riziko a Japonsko bolo zasiahnuté najviac po veľmi silnom raste a makroekonomické pozadie teraz vyzerá menej ružovo.”

“Nemyslíme si, že japonský príbeh sa v tomto bode skončil, ale pravidlá hry sa určite zmenili,” povedal Bruce Kirk, hlavný japonský akciový stratég v Goldman Sachs.

„Ako investori doteraz zarábali peniaze v Japonsku a čo bude potrebné na zarobenie peňazí tu, bude odlišné. Preto sa musíme menej orientovať na úzku skupinu blue-chip exportérov a viac sa zamerať na spoločnosti s vyšším domácim dopytom.“