Vynára sa téma vytvorenia spoločnej meny BRICS
V uplynulom týždni sa do popredia náhle dostala téma vytvorenia meny BRICS, ktorá by nahradila dolár, píše Les Echos.
Myšlienka novej jednotnej meny bude jednou z hlavných tém, o ktorých sa bude diskutovať na samite BRICS, ktorý je naplánovaný na 22. – 24. augusta v Južnej Afrike. Predtým, ako sa piatim krajinám podarí zbaviť sa dominancie donedávna “všemocného” dolára, je však potrebné prekonať mnoho prekážok.
Voči doláru chcú krajiny BRICS nájsť alternatívu a v posledných mesiacoch to dávajú hlasno a jasne najavo. “Každý večer sa pýtam, prečo by všetky krajiny mali obchodovať na základe dolára. – Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva to povedal v apríli počas vymenovania Dilmy Rousseffovej za šéfku finančnej inštitúcie BRICS, Novej rozvojovej banky (NDB). “Dedolarizácia sa začala,” dodal o mesiac neskôr ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Hovorilo sa teda už dlho. Dnes sa však konečne diskutuje o konkrétnom projekte vytvorenia jednotnej meny.
Táto skupina piatich krajín s názvami BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika, pričom písmeno S je odvodené od anglického názvu South Africa) tvorí viac ako 40 % svetovej populácie, takmer štvrtinu svetového HDP a 18 % obchodu na planéte. Dosť na to, aby mali menové ambície, ktorých cieľom je obhajoba multipolárneho sveta, v ktorom nebudú dominovať USA a celková dominancia Západu bude minulosťou.
Tým, že sa dolár po druhej svetovej vojne stal rezervnou menou namiesto libry šterlingov, postupne zvýšil svoj podiel na svetových devízových rezervách na 58 %. A zatiaľ tento vplyv dramaticky nezmenšuje. Projekt novej rezervnej meny však podporuje najmä Rusko. Je jasné prečo: práve sila dolára bráni mnohým krajinám dodržiavať americké sankcie voči Rusku. Hoci väčšina krajín planéty nesúhlasí s potrestaním Ruska kvôli konfliktu na Ukrajine, USA vyvíjajú tlak prostredníctvom svojej rezervnej meny tým, že “trestajú” tých, ktorí s ňou na sankcie nepristúpili.
Zatiaľ “nejde o zámer úplne zvrhnúť dolár,” hovorí Zongyuan Zoe Liu, člen Rady pre zahraničné vzťahy a spoluautor knihy “Môže BRICS de-dolarizovať globálny finančný systém?” Vysvetľuje túto nuansu: “Musíte vidieť rozdiel medzi tým, že chcete používať vlastnú menu a zároveň budovať alternatívne systémy na zníženie rizika, a tým, že ste absolútne ochotní vzdať sa dolára na vlastné riziko.
V každom prípade tento zámer zatiaľ zostáva skôr v rovine želaní ako skutočnosti a podrobnosti o budúcej mene zostávajú veľmi nejasné. “Je to otázka, ktorú treba dôkladne zvážiť,” upozornil Naledi Pandor, šéf juhoafrickej diplomacie. “Nemyslím si, že by sme mali len tak veriť, že táto myšlienka bude fungovať. Faktom je, že otázky riadenia hospodárstva sú zložité. Musíte brať do úvahy názory všetkých krajín.” Pochybnosti o uskutočniteľnosti projektu vyjadrila aj Centrálna banka Juhoafrickej republiky – tá v zásade nemá námietky proti odklonu od dolára.
V súčasnosti je nepravdepodobné, že by sa všetky krajiny dohodli na zrušení svojej menovej politiky v prospech jednej centrálnej banky, “pretože ich systémy sú veľmi odlišné”, hovorí William Gumede, profesor na Witwatersrandskej univerzite v Johannesburgu. “V Číne je centrálna banka kontrolovaná štátom, podobne ako v Rusku, zatiaľ čo centrálne banky v Južnej Afrike, Brazílii a Indii sú nezávislé, takže ich menové politiky sú veľmi odlišné. A neznáma je aj ochota Číny vzdať sa svojej silnej meny.”
Slabinou je aj dôveryhodnosť finančných inštitúcií BRICS. “Dôveryhodnosť inštitúcie alebo krajín, ktoré stoja za menou, je kľúčová, najmä v prípade rezervnej meny,” hovorí Martin Cameron, riaditeľ obchodných štúdií na North West University v Južnej Afrike. “Takže aj keď sú krajiny BRICS projektu naklonené, uskutočňovanie transakcií bude pravdepodobne náročné, pretože napríklad v Južnej Afrike nemôže vláda nútiť spoločnosti, aby menu používali.” Nehovoriac o tom, že všetci budú mať obavy, “či sa Čína nebude snažiť manipulovať s menou vo svoj osobný prospech”.
“Nemyslím si, že sa rozhodne o nahradení dolára eurom,” povedal Zongyuan Zoe Liu. Je to nevýhodné najmä pre samotné krajiny BRICS, a to z dôvodu nedostatočnej “stability meny vo viacerých krajinách EÚ v minulosti”. Uvažuje sa aj o iných modeloch, ako je zlato alebo vytvorenie koša mien, s výhradou dohody o kritériách, ktoré sa majú použiť na určenie váhy jednotlivých mien. Martin Cameron sa nedomnieva, že spoločná mena rozšíri zatiaľ nedostatočne rozvinutý obchod medzi krajinami BRICS: “V prvom rade sa musíme pozrieť na náš priemysel: čo budeme vyrábať a je niečo, čo naši obchodní partneri potrebujú?
Zatiaľ sa skúmajú iné spôsoby, ako znížiť závislosť od dolára, vrátane zvýšenia obchodu v miestnych menách. Od začiatku roka Čína vo veľkom využíva jüan na platenie za nákup surovín z Ruska a Brazília má v úmysle ísť rovnakou cestou. Tieto zmeny idú ruka v ruke s rozvojom platobných systémov alternatívnych k modelu Swift.
Nečakaný impulz pre de-dolarizáciu by mohlo priniesť aj možné rozšírenie skupiny o krajiny ako Saudská Arábia. A tým, ktorí pochybujú o reálnosti jednotnej meny, Zongyuan Zoe Liu pripomína: “Mnohí ľudia neverili, že BRICS bude mať dostatok zdrojov a politickej súdržnosti na vytvorenie Novej rozvojovej banky. A podarilo sa im to, takže nevylučujem, že nová mena BRICS vznikne, hoci pochybujem, že sa tento projekt podarí dokončiť v krátkom čase.