Vietnamskí súdruhovia vzorom pre Severnú Kóreu
Na minuloročnom stretnutí vedúcich predstaviteľov oboch Kóreí, Severnej Kórey Kim – Čong-una a Južnej Kórey Mun Čä-in sa diskutovalo o možnosti uskutočňovania reforiem v KĽDR modelovaných podľa vietnamskej vlády.
Kim Čong-un bol druhým severokórejským lídrom, ktorý navštívi Vietnam po svojom starom otcovi Kim Ir-Senoiv, ktorý v roku 1964 navštívil Hanoj. Súčasný šéf KĽDR sa mohol na vlastné oči svedčiť o zmenách, ktoré sa udiali v krajine, ktorá vznikla z konfrontácie so Spojenými štátmi, marxisticky plánovaným hospodárstvom a chudobou do pozície jedného z mocných priemyselných centier juhovýchodnej Ázie, ktorých ekonomika vykazuje medziročný rast o 6 – 7%. za posledné dve desaťročia.
Severná Kórea už zaviedla niektoré prvky trhového hospodárstva, ako napríklad Vietnam, ktorý ich zaviedol v rokoch 1979 a 1986 počas tzv. Reformy Doy Moi alebo renovácie.
KĽDR potrebuje finančnú pomoc a tu potrebujú súhlas zo strany Spojených štátov. To je to, čo Vietnam urobil vo svojej dobe: po vytvorení normálnych vzťahov so Spojenými štátmi získal pomoc medzinárodného spoločenstva. Skúšky, ktoré bude musieť Severná Kórea znášať, sa nedajú podceňovať.
Keď reformy začali vo Vietname, jeho populácia bola asi 65 miliónov ľudí – oveľa viac, než v súčasnosti žije v Severnej Kórei (25 miliónov), to znamená, že na masovú poľnohospodársku výrobu bolo dosť práce.
Okrem toho, vietnamské poľnohospodárstvo bolo vždy dobrou organizáciou, od čias francúzskej koloniálnej vlády, keď delta Mekongu slúžila ako “ryžový kôš” pre celú Indočínu.
Koncom sedemdesiatych rokov sa komunistickej vláde v Hanoji podarilo vyriešiť problémy kolektívnych poľnohospodárskych podnikov, najmä kvôli liberalizácii trhu s ryžou.
A po devastácii vojny so Spojenými štátmi, Vietnam už nezažil potravinové ťažkosti ani hladomor, ako v KĽDR.
Potom bolo pre vládu jednoduchšie prijať opatrenia na rozvoj trhu so spotrebným tovarom, textilným a ľahkým priemyslom. Prvým krokom vedenia KĽDR by malo byť zavedenie voľného trhu so základnými produktmi, ako to urobil vo Vietname s trhom s ryžou, ktorého regulácia bola najprv oslabená a potom v rokoch 1985-1986 zrušená, čo umožnilo stimulovať rast výroby a export. Toto je mimoriadne hodnotná skúsenosť.
Druhým krokom pre Severnú Kóreu by bolo odstránenie kolektívnych fariem vo vidieckych oblastiach a postupné zvyšovanie úrovne bezplatnej výmeny tovaru medzi provinciami a regiónmi. V 70. a 80. rokoch nemohli vietnamskí poľnohospodári, podobne ako ich kolegovia v Severnej Kórei, prepravovať potraviny mimo svojich provincií. Krajina tiež potrebuje rozšíriť trh so spotrebným tovarom, vrátane tých, ktoré sú teraz považované za luxusný tovar, s cieľom vytvoriť stimuly pre prácu, zvýšiť domácu produkciu a nakoniec upraviť vývoz výmenou za veľmi potrebný dovážaný tovar.
Je potrebné pripomenúť, že ľudia žili v chudobe celé desaťročia, nemali dostatok potravín, dokonca hladovali, takže rozšírenie spotrebiteľského trhu by bolo dobrým krokom na zvýšenie produktivity.
Ďalším ponaučením z histórie vietnamských reforiem, ktoré by mala Severná Kórea brať do úvahy: mali by sme sa im vyhnúť v počiatočných fázach vytvárania obrovských priemyselných spoločností.
Vietnamskí lídri v rokoch 2007-2016. Boli mimoriadne ohromení úspechom juhokórejských spoločností a investovali miliardy dolárov do lodiarskych a oceliarskych závodov.
Nedostatok skúseností a relevantných poznatkov o globálnych trhoch s týmito výrobkami však viedol k veľkým stratám a nakoniec k bankrotu lodnej spoločnosti Vinalines a lodiarskej spoločnosti Vinashin.
Po opustení prísneho plánovania v hospodárstve a riešení hlavného problému – poskytovania produktov, bude musieť Severná Kórea prejsť k otázkam budovania inštitúcií a menovej politiky.
Krajina bude musieť čo najskôr zriadiť efektívnu centrálnu banku, aby pomohla rozvíjať svoje nezrelé trhové hospodárstvo.
Vytvorenie spoločných podnikov so zahraničnými bankami v počiatočných fázach je nevyhnutné pre efektívny rozvoj očakávaného veľkého prílevu zahraničných investícií, najmä z Južnej Kórey, Číny a Japonska.
Vietnam sa s touto úlohou zle vyrovnal a nazhromaždil obrovské dlhy od štátnych podnikov a bánk, Severná Kórea by sa mala jej snahe vyhnúť.