Veľvyslanec Kazachstanu: v nešťastí poznáš priateľa

BRATISLAVA –   V nešťastí spoznáš priateľa – toto príslovie, má zrejme každý národ. Súčasná ekonomická kríza, vyvolaný pandémiou koronavírusu, je takým nešťastím, ktorá preveruje stabilitu nielen nášho sveta, ale aj skutočnú cenu vzťahov. Ale prídu lepšie časy.

Je potešiteľné, keď vidíme, ako Slovensko, ktoré zažilo najzávažnejší stres z krízy, pomáha iným štátom. Takéto kroky, ako je rozhodnutie slovenskej vlády poskytnúť humanitárnu pomoc Taliansku vo výške 250 000 EUR v súvislosti s pandémiou koronavírusu COVID-19, stoja za veľa a nikdy sa na ne nezabudne.

Kazachstan, ktorého hospodárstvo čelí silnej víchrici v dôsledku koronakrízy a klesajúcich cien energie, sa tiež snaží pomáhať svojim susedom, najbližším a ďalším. Na druhý deň sa prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev rozhodol poskytnúť humanitárnu pomoc Kirgizsku a Tadžikistanu vo forme dodávok múky, po 5 000 ton do každej krajiny, za viac ako 3 milióny dolárov. Vo februári bol Kazachstan jedným z prvých, ktorý poskytol partnerskú podporu Číne uprostred epidémie COVID-19 vo forme niekoľkých dodávok zdravotníckych ochranných pomôcok.

Ochota pomáhať druhým je súčasťou svetonázoru kazašského ľudu, ktorý zažil najzávažnejšie otrasy v celej svojej histórii, ktorých bolo v 20. storočí až, až. Okre revolúcie a dvoch svetových vojen, valcom prešiel po našom ľude  masový hladomor, deportácia celých národov bývalého Sovietskeho zväzu na obrovské stepi Kazachstanu a represie v 30. rokoch, štyri desaťročia testovania sovietskych jadrových zbraní. Tieto pokusy, keď Kazachovia zdieľali posledný kúsok chleba a kúsok jurty s Rusmi, Nemcami, Čečencami, Kórejčanmi, Poliakmi, Grékmi, Turkami a ľuďmi mnohými ďalších národnosťami, ktoré sa dobrovoľne ocitli ďaleko od domova, posilnili pohostinnosť, súcit a obavy o ostatných ako o jedného najdôležitejších zložiek národnej identity našich nadnárodných ľudí.

Preto od získania nezávislosti v decembri 1991 Kazachstan, zatiaľ čo si ešte len budoval suverénny štát, ale už sa usiloval prispieť k riešeniu svetových problémov, a na základe zahraničnej politiky prvého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, poskytol iným krajinám humanitárnu pomoc vo výške viac ako 500 miliónov dolárov.

Pomáhali sme a pomáhame nielen susedom v regióne, ale aj štátom na Blízkom východe, v Afrike a Latinskej Amerike. Kazachstan vždy venoval osobitnú pozornosť pomoci nášmu regionálnemu susedovi Afganistanu, ktorý bol vo vojnách už desaťročia. Naša krajina nielenže Afgancom pravidelne dodáva múku a obilie. Mimochodom, pokiaľ ide o recykláciu, pri návšteve v Kábule som mala záujem vidieť zátarasy lemované pieskovými vakmi s nápisom аk bidai (ak bidaj) – biela múka – Kazachstan. Pomáhali sme tiež stavať školy, nemocnice, cesty. Na základe pochopenia, že mládež je budúcnosťou ktorejkoľvek krajiny, spustil Kazachstan pred 10 rokmi program v hodnote 50 miliónov dolárov na zaškolenie 1 000 Afgancov v oblasti mierových profesií na našich univerzitách. Kazachstan dnes spolu s Európskou úniou a rozvojovým programom OSN pracuje na novom vzdelávacom programe pre túto veľa trpiacu krajinu. Pod ich patronátom sa v našej krajine a Uzbekistane školia v mierových povolaniach dievčatá z Afganistanu.

Slovensko je známe aktívnou prácou Slovenskej agentúry pre rozvojovú pomoc SlovakAid, ktorej skúsenosti sme študovali v procese vytvárania podobného programu a štruktúry v Kazachstane – KazAid – práce na ňom sa ešte pokračujú.

Verím, že pomoc Slovenskom, Kazachstanom a mnohými ďalšími krajinami, bude pokračovať a že pri spoločnom postupe medzinárodné spoločenstvo nielen rýchlo prekoná pandémiu a prekoná hospodársku krízu, ktorú spôsobí, ale tiež vybuduje obnovený svet, v ktorom zostanú ideály humanizmu, vzájomnej pomoci a súcitu. trvalá hodnota.

Keď som tento rok prišiel na Slovensko ako prvý veľvyslanec Kazachstanu s bydliskom v Bratislave, veľmi ma ohromila prítomnosť mnohých podobností medzi našimi krajinami z hľadiska histórie, geografie a nielen. Obidve krajiny nemali dlhú dobu vlastnú štátnosť, osamostatnili sa pred menej ako tridsiatimi rokmi a boli nútené vybudovať suverénny štát a trhové hospodárstvo v dôsledku vážnych výziev. Kazachstan a Slovensko sú vnútrozemské a majú väčšie susedné krajiny. Obe krajiny sú nadnárodné. A pohostinnosť, široká duša a veselosť Slovákov mi dala, mojej rodine a kolegom príležitosť cítiť sa ako doma od prvého dňa nášho života.

V prvých týždňoch činnosti nášho veľvyslanectva, pred začiatkom koronavírusu a obmedzeniami, ktoré zaviedli vlády našich krajín a na celom svete, po niekoľkých desiatkach stretnutí so starými a novými partnermi, sme sa dokázali ubezpečiť, že existuje obrovský potenciál vzájomne výhodnej spolupráce medzi našimi krajinami v oblasti strojárstva vrátane automobilového priemyslu, obrany. priemysel, strojárstvo, energetika, IT, farmaceutický priemysel a cestovný ruch. Pre Kazachstan sú zaujímavé aj skúsenosti a technológie Slovenska v oblasti hydrológie, lesného hospodárstva a úpravy krajiny. Už dnes je v Kazachstane asi 40 spoločností so slovenskou účasťou. Počas krízy sme odhalili aj vyhliadky na spoluprácu pri výrobe zdravotníckych pomôcok vrátane mechanických ventilačných zariadení a diaľkových teplomerov.

Rovnako ako má Slovensko ústredné postavenie v strednej a východnej Európe a je východnou bránou Európskej únie, aj Kazachstan je bránou do stredoázijského regiónu. Členstvo Kazachstanu v Euroázijskej ekonomickej únii (EAEU) a naše susedstvo s0 Čínou ponúka veľké príležitosti na vytvorenie spoločných podnikov v Kazachstane s cieľom propagovať výrobky na trhoch EAEU a strednej Ázie a v Číne. Vyhliadky na našu spoluprácu sa od 1. marca tohto roku, keď dohoda o posilnenom partnerstve a spolupráci medzi Kazachstanom a Európskou úniou a jej členskými štátmi nadobudla platnosť, ešte viac rozšírili.

Hovoriť o sľubných oblastiach našej spolupráce sa dnes niekomu nemusí zdať vhodné. Domnievam sa však, že by sme nemali zabudnúť na budúcnosť a že by sme mali naplánovať našu spoluprácu dnes po dokončení blokovania a reštriktívnych opatrení.

A rovnako ako spoločné konanie a poskytovanie včasnej pomoci tým, ktorí to potrebujú, môžeme prekonať krízu a minimalizovať jej negatívne následky na hospodárstva a spoločnosti našich krajín a našich susedov, konkrétne posilnenie a rozvoj našich väzieb, môžeme sa rýchlejšie vrátiť na ceste rastu našich ekonomík.

Roman Vasilenko, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Republiky Kazachstan v Slovenskej republike.

(Napísané špeciálne pre Finančné noviny).