Veľvyslanec Alžírska uviedol, že Taliansko by sa mohlo stať centrom pre dodávky plynu do Európy
Alžírsko by chcelo v Taliansku vytvoriť uzol, cez ktorý pôjde alžírsky plyn do ďalších krajín EÚ, uviedol alžírsky veľvyslanec v Ríme Abdelkrim Thuaria.
“Chceme, aby sa Taliansko stalo európskym uzlom pre alžírsky plyn. Uzlom pre ostatné krajiny EÚ,” citovala ho agentúra Associated Press.
Veľvyslanec zdôraznil, že Alžírsko chce rozvíjať energetickú spoluprácu s Rímom na základe iniciatív predchádzajúceho talianskeho premiéra Maria Draghiho na zvýšenie dodávok alžírskych energetických zdrojov do Talianska. Dodal, že alžírska štátna ropná a plynárenská spoločnosť Sonatrach a talianska Eni skúmajú perspektívy ťažby ropy a plynu v južných oblastiach saharskej púšte.
Medzitým sa v nedeľu začína dvojdňová návšteva talianskeho premiéra Giorgia Meloniho v Alžír.
AP poznamenáva, že Alžírsko sa predtým stalo hlavným dodávateľom energetických zdrojov do Talianska a nahradilo na tomto mieste Rusko.
Vývoz plynu z Alžírska dosiahol v roku 2022 rekordnú výšku 56 miliárd metrov kubických, uviedol pred časom vládny predstaviteľ.
Miloud Medjelled, generálny riaditeľ pre prognózy na ministerstve energetiky, pre štátny rozhlas povedal, že export plynu sa v budúcom roku pravdepodobne zvýši.
Medjelled poukázal na to, že úrady sa snažia racionalizovať spotrebu plynu určeného na výrobu elektriny v snahe využiť vysoké globálne ceny plynu.
Alžírsky prezident Abdelmadjid Tebboune v utorok vyzval národnú spoločnosť na výrobu uhľovodíkov Sonatrach v jeho krajine, aby zdvojnásobila svoju produkciu plynu, aby v roku 2023 dosiahla 100 miliárd kubických metrov ročne.
„Krajina ročne vyprodukuje 102 miliárd kubických metrov plynu, z čoho polovicu spotrebuje miestny trh. Dúfam, že v roku 2023 Sonatrach dosiahne export 100 miliárd kubických metrov.“
Celková alžírska produkcia predstavuje podľa údajov Sonatrachu 130 miliárd kubických metrov plynu ročne, z čoho viac ako 50 miliárd ide na export.
Globálny dopyt po zemnom plyne zaznamenáva v tomto roku prudký rast, najmä zo strany EÚ, ktorá hľadá alternatívy k ruským zdrojom energie.
V posledných mesiacoch Sonatrach podpísal zmluvy na dodávku dodatočného množstva plynu do Talianska v objeme 9 miliárd kubických metrov ročne, okrem toho, že prvýkrát od roku 2012 dodal 300 miliónov kubických metrov plynu do Slovinska.