Veľké firmy môžu pomôcť s testovaním ľudí, ak vláda zníži limit obmedzenia päť tisíc zamestnancov
BRATISLAVA – Veľké firmy môžu pomôcť vláde s celoplošným testovaním, ale je potrebné znížiť limit päť tisíc zamestnancov. Ten aktuálne na Slovensku spĺňajú len dve firmy zo súkromného sektora. Veríme, že zdravý rozum zvíťazí, povedal v Podnikateľskom podcaste od A po ZZZ generálny riaditeľ spoločnosti Duslo Šaľa Petr Blaha.
„Keď sme sa pozreli do štatistík, dajme tomu, keby sa znížila hranica na 200 zamestnancov, týkalo by sa to 670 spoločností v SR. A ak by tieto spoločnosti mali záujem, možno by ich bola polovica, dve tretiny, tak by to pretestovanie prebehlo v pokoji a pohode a veríme, že by sme boli schopní rozumne presvedčiť našich zamestnancov, aby sa plošného testovania zúčastnili. Ponúkame voľnú kapacitu parkovísk vonku, kde to vieme ohradiť, pustiť tam lekárov a sme schopní naše zmeny v priebehu 6-7 dní v pokoji, počas pracovnej doby, otestovať antigénovými testami, ak nám ich niekto doručí,“ zdôraznil Blaha s tým, že zamestnávatelia sa snažia tieto návrhy komunikovať s vládou, s Ústredným krízovým štábom, ale zatiaľ bezvýsledne. Veľké firmy to dostáva
do komplikovanej pozície.
„Ak by bol kompletný lockdown, sú tu technológie, ktoré máme napríklad my,
pre bezpečné zastavenie prevádzky znamenajú, že by sme potrebovali aspoň 7 dní, aby sme bezpečne odstavili prevádzku. Nie je jednoducho mysliteľné, aby sme továreň odstavili v priebehu 24 alebo 48 hodín. Navyše, Duslo Šaľa je prvkom kritickej infraštruktúry Slovenska. Spotrebúvame zhruba 12 % spotreby zemného plynu celého Slovenska a určite si viete predstaviť, čo to znamená v tom okamihu, keby sme odstavili továreň. Dnes je veľká nedôvera nás zamestnávateľov, ale aj zamestnancov, nikto nevie, čo bude nasledovať. Pretože prijaté opatrenia smerujú k tomu,
že kto sa nebude testovať, musí ísť automaticky do 10-dňovej karantény, čo je v našom prípade opäť nemysliteľné,“ upozornil Blaha s tým, že neistota zhoršuje pozíciu veľkých firiem ako je Duslo Šaľa aj smerom k odberateľom a zákazníkom.
„Dodávame všetkým veľkým pneumatikárom, Continental, Michelin, Dunlop, GoodYear. A tieto zahraničné firmy, ktoré majú svoje strategické nákupné aliancie, sa nás dnes pýtajú, ako to bude.
Môžeme si u vás objednať materiály? Pretože mi tieto materiály, gumárenské chemikálie alebo podklady, suroviny pre svetový olejársky priemysel nedodávame len na Slovensko. Napríklad dodávame aj do Mexika. Čo znamená, že než ten náš produkt docestuje, to trvá týždne. A nákupcovia z nákupných centrál sa nás pýtajú, ako to bude na Slovensku? Ste nám vôbec schopní dodať? Takže môže nás to bezprostredne ohroziť, nielen biznisovo, ale hlavne prevádzkovo, kde je jasné, že aj vďaka chybovosti testov, o ktorej sa otvorene píše, je pravdepodobné, že bude akási množina zamestnancov, ktorí budú možno falošne pozitívni alebo naozaj pozitívni. A my budeme musieť vyskladať zmeny tak, aby sme boli schopní bezpečne továreň buď prevádzkovať,“ dodal Peter Blaha.