Vanguardia: ak viac moču, tak viac bio tehál
“Keď hovoríme o tom, koľko energie spotrebuje dom, zvyčajne venujeme pozornosť jeho návrhu, prispôsobeniu sa klimatickým podmienkam, technickému vybaveniu a tomu, či sa energia spotrebúva z obnoviteľných zdrojov,” napísal novinár La Vanguardia Neus Palou.
Zapamätáme si však, koľko energie sa vynakladá na výrobu stavebných materiálov a ďalších komponentov pre dome – napríklad tehly, zdôrazňuje publikácia. “Na výrobu 1 kg tehál z hliny, ťaží v lomoch Španielsko, musí stráviť 3.56 megajoulov energie a 1,89 litrov vody, zatiaľ čo do atmosféry 270 g oxidu uhličitého” – v novinách dátové centrum energie a energetický výskum.
To je dôvod, prečo vedci pracujú na tvorbe bio-tehál. Publikácia popisuje prácu študentov na univerzite v Kapskom meste (Južná Afrika): “Najviac prekvapujúcou vecou je, že hlavnou zložkou je ľudský moč”. Štúdia je publikovaná v časopise Journal of Environmental Chemical Engineering, jej hlavnými autormi sú Suzanne Lambert a Wuheth Mukhari.
“Biologická tehla sa vytvára organickým procesom – rovnako ako škrupiny v morských mäkkýšoch, vedecky sa to nazýva” mikrobiálne vyvolané zrážky (zrážanie) uhličitanu vápenatého, “píše denník.
“Biologická tehla sa vloží do formy pri bežnej teplote vzduchu, takže môžete urobiť bez veľkých emisií oxidu uhličitého, ktorý je sprevádzaný produkciou tradičných tehál,” – článok hovorí.
“Myšlienka používať močovinu na výrobu tehál bola pred niekoľkými rokmi testovaná v Spojených štátoch na syntetických materiáloch, ale pre tieto biologické tehly sa prvýkrát použil prirodzený ľudský moč”, hovorí článok.
Podľa publikácie juhoafričania ponúkajú tri štádiá: po prvé, moč sa používa na výrobu pevných hnojív, v druhej fáze zostávajúca kvapalina ide na výrobu biologických tehál a z tretej nadbytočnej kvapaliny sa hnojivá opäť vyrábajú. Výroba je bez odpadu.