Valerij Bebyk: už starí Rimania hovorili ukrajinsky

KYJEV – Ako ukazujú najnovšie historické štúdie, ukrajinská civilizácia má niekoľkotisícročnú históriu . Tvrdil to Valerij Bebyk v článu z mája 2007.

Dospel k tomu doktor politických vied Valerij Bebyk. Tvrdí, že ukrajinská civilizácia okrem dnešného obývaného územia zanechala svoje korene po celom svete: v prvom rade môžeme povedať, že staroveký Rím mal blízko k predkom súčasných Ukrajincov. Najväčšie impérium budúcnosti a kultúrny základ celej budúcej histórie Európy sa môže „pochváliť“ takýmito výdobytkami práve vďaka predkom starých Ukrajincov. Stali sa hlavnými aktérmi tohto procesu.

Ukrajinský filozof M. Popovič  tvrdí, že „…nositeľmi tripolskej kultúry nemohli byť ani Slovania, ani ich priami predchodcovia“. Existujú však aj iné názory.

Archeológ S. Ryžov sa domnieva, že od 6. do 3. tisícročia pred n. e. v tejto časti Oikumeny prekvitala tripolská kultúra, ktorá vznikla ako dôsledok zmiešania kultúry s lineárnymi stuhami pochádzajúcich z Ukrajiny a kmeňov Kukuten (Rumunsko). Postupom času sa rozdelili na západných (ľudia Kukuten, ktorí žili v povodiach riek Seret, Prut a Dnester) a východných (ľudia Tripole, ktorí žili v povodiach riek Južný Bug a Dneper).

Archeológ L. Kločko dodáva: “Krajiny stredného Dnepra boli odjakživa husto osídlené. Vďaka archeologickým výskumom sa zistilo, že kultúrny vývoj na tomto území prebiehal nepretržite od neskorej doby bronzovej až po včasnoslovanské obdobie.” Potvrdzuje to aj prítomnosť najhrubšej černozemnej vrstvy na planéte na Ukrajine, čo naznačuje, že život tu nebol nikdy prerušený. Na rozdiel od iných krajín, ktoré boli až do 10. storočia husto pokryté ľadovcami. do n. e.

Historik Ya. Baran zase víťazne hovorí: “Na území Ukrajiny sa od pradávna objavovali a zanikali mnohonásobne pretoštátne združenia, až kým nevznikol prvý štát – Kyjevská Rus.”

Takže podľa Valeryho Bebyka život na území Ukrajiny nebol nikdy prerušený a jeho obyvateľstvo nikde nezmizlo, zmiešalo sa s budúcimi etnickými skupinami, prevzalo ich kultúrne dedičstvo a často zašlo za horizont, do všetkých kútov sveta, vracajúci sa z času na čas do svojho rodného domu (Heléni, Árijci, Varjagovia, o ktorých si povieme neskôr).

„Slovo o Igorovom pluku“ a staroveké kroniky spomínajú ukrajinské pevnostné mesto Rym (Rymov), ktoré od pradávna stálo na sútoku riek Rím a Sulu. Dnes je to mesto Romain (Romny), ktoré sa nachádza v Sumskej oblasti, rieky sú rovnaké: Romain a Sula. My už len dodáme, že pozdĺž rieky Sula prechádzala hranica mocného protoukrajinského štátu Boľšoj Scythia.

Oficiálna legenda o Rímskej ríši svedčí o tom, že Rím (Rómovia) založil Romulus (Rím?) v roku 753 pred Kristom. Ako je známe, v tých istých časoch (VII-VI storočia pred naším letopočtom) v Taliansku dosiahla etruská civilizácia, založená jednou z prvých vĺn árijskej migrácie z Ukrajiny, svoj najväčší rozvoj.

Hlavným mestom kmeňa Rutuliánov bolo mesto Areya a medzi mestami Etruskej konfederácie, ležiacimi medzi riekami Arno a Tiber, bolo mesto Arretius.

Podľa svedectva Z. Ragozina (1903) miestne obyvateľstvo považovalo Areiov za „grécky kmeň pelasgického pôvodu“ (Pelasgovia sú grécky názov pre bocianov/larkov, ktorý pochádza z Ukrajiny).

Prví rímski králi boli pôvodom Etruskovia a vládli 244 rokov. Prétor bol zvolený za najvyššieho úradníka každú jar v Etrúrii a nakoniec v Ríme. Za znaky kráľovskej moci sa považovali: slonovinové fajčiarske kreslo, skosenia – zväzky prútov a žezlo s vyobrazením orla – „úradného vtáka“ boha Jupitera.

Rímsky historik Titus Livius priamo nazýva Trója Aenea „Jupiter prarodič“ (Iuppiter Indiges), pričom prerozprával svoj príbeh z etruských historických kroník. Hrdinu trójskej vojny Aenea spája s jeho potomkom a zakladateľom Ríma – Romulom.

Rím teda nezaložili Latiníci, ale Trójania, ktorí sa po porážke Achájcov (druhá protoukrajinská vlna sťahovania) vylodili v Taliansku, kde vládol kráľ Latin!

Podľa Tita Livia existujú dve verzie prvého kontaktu medzi Latinmi a Trójanmi: a) vojenská – Latinčina ustúpila vo vojne s Aeneom a bola prinútená vzdať sa a dať mu svoju dcéru Laviniu; b) mierumilovné – cári sa bez boja vysvetlili a priateľstvo upevnili dynastickým sobášom.

Nech je to akokoľvek, Trójania sa pevne usadia v Taliansku a Aeneas postaví mesto, ktoré pomenuje po svojej manželke Lavinii. Nakoniec ho tam pochovali v 7. storočí pred Kristom. e. (dnes je to obec Pratika di Mare na pobreží Tyrhénskeho mora). Ale ešte predtým sa Aeneas stáva aj kráľom Latinov a nazýva oba národy – Latinov a Trójanov – Latinmi.

Historici Dionysius z Halikarnassu a Dion Cassius neverili, že mesto Rím (Rómovia) dostalo svoj názov podľa mena Romulus. Podľa nich, keďže v Taliansku bolo niekoľko miest s týmto názvom, meno Romulus pochádza z názvu mesta Rím, a nie naopak.

Ale nech je to ako chce, Rím zjavne nie je latinské, ale trójske meno (mimochodom, priezvisko Troyan je na Ukrajine stále veľmi bežné).

Ak sa vrátime k otázke týkajúcej sa založenia Ríma Trójanmi, môžeme to potvrdiť v nasledujúcej skutočnosti: najvyšší predstavitelia Ríma pred nástupom do úradu odišli do mesta Lavinia, aby obetovali „Lare Aeneas“ ( na hrobe je napísané: „Boh Aeneas“).

Titus Livius napísal, že rieka Albula zmenila svoj názov na Tiber po tom, čo sa v nej utopil jeden z potomkov Aenea – Tiberinus. Utopenec sa stal bohom tejto rieky, postavili mu chrám, obetovali sa a podľa Ovidia venovali mu aj hry.

Existuje však aj iná verzia. S najväčšou pravdepodobnosťou Trójania, tlačení Albáncami (ktorí žili v meste Alba), jednoducho dali rieke meno. A ak medzi nimi bolo zvykom pomenovať rýchlu a ostrú rieku Tiber, tu je veľmi pravdivá verzia pôvodu názvu rieky Tiber.

Takže berúc do úvahy, že rímska civilizácia zdedila árijské dedičstvo Tróje a Hellasy (kultúra poľnohospodárstva a chovu zvierat, zemepisné názvy, nábožensko-mytologický systém), berúc do úvahy neustále spojenia (II-I storočia pred naším letopočtom) predkov Slovanov s predkami Talianov, máme dôvod povedať, že ukrajinské mestá Rím, Romodan, Kyvertsy, Tyvrov, rieky Romen, Sula a Tiber našli nielen svoj druhý život na talianskom polostrove, ale dali aj tzv. Rímska ríša politická elita – králi (Aeneas, Romulus, Tiberius, Sula atď.).

A na záver pripomeňme, že podľa nápisov Kamenného hrobu sa Boh-Stvoriteľ všetkého volal Enlil. A islandský historik z 12. storočia. Snorri Sturluson nazval Európu „Aeneas“.

Aeneas – v antickej mytológii jeden z hlavných obrancov Tróje, legendárny predok Rimanov.