V Samarkande sa otvoril festival Šarq Taronalari
“Šarq Taronalari“ sa považuje za jeden z najväčších festivalov v Strednej Ázii.
Slávnostné otvorenie XIII. medzinárodného hudobného festivalu „Sharq Taronalari“ („Melódie východu“) bolo pondelok 26. augusta v uzbeckom historickom meste Samarkand.
Hlavným cieľom festivalu je prezentovať úspechy v oblasti národného hudobného umenia, zachovávať a rozvíjať kultúru a tradície národov, podporovať talentovanú mládež v oblasti hudby a spevu, ako aj rozširovať medzinárodné tvorivé väzby, propagovať myšlienky mieru, priateľstva a vzájomného porozumenia.
Samarkand je druhé najväčšie mesto v Uzbekistane. Leží v údolí rieky Zarevšan, na hranici púšte Kyzylkum.
V roku 329 pred Kristom si mesto podmanil Alexander Veľký. V najbližších storočiach tu prebehlo viacero vpádov rôznych dobyvateľov, najpamätnejší je Džingischánov z roku 1220, kedy mesto bolo vyplienené, vypálené a zrúcané.
V 14. storočí z neho dobyvateľ Tamerlán (Timúr) urobil centrum svojej ríše a sústreďoval tu obrovský majetok získaný výbojmi. Vznikali nové ulice, parky, vodovody, univerzity, no najväčší rozmach nadobudlo mesto počas vlády Tamerlánovho vnuka Ulugbeka. Ten tu otvoril najlepšie svetové observatórium s cca 100 učencami.
Pre moslimov je Samarkand alternatívou Mekky, za život by správny moslim mal vykonať cestu do Mekky, alebo päť ciest do Samarkandu.
Od roku 2001 je mesto zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO.