V očakávaní výsledkov rokovania kartelu OPEC +
Cena benchmarkovej ropy dnes, 28. novembra 2023, mierne rastie po tom, čo deň predtým klesla.
Účastníci obchodovania sa neponáhľajú s aktívnymi krokmi v očakávaní nadchádzajúceho stretnutia OPEC+, ktoré je naplánované na 30. novembra. Je pozoruhodné, že ceny „čierneho zlata“ klesajú už päť týždňov po sebe a minulý týždeň bol dodatočný tlak na kotácie vyvolaný správami, že odloženie stretnutia OPEC+ bolo spojené s nezhodami ohľadom plánovaného zníženia produkcie.
Aké sú očakávania trhu od nadchádzajúceho stretnutia OPEC a OPEC+? Kam pôjde ropa? Je možné vidieť 90 dolárov za barel ropy Brent do konca roka?
Riziká a neistota
Podľa informácií informovaných zdrojov OPEC+ pred stretnutím študuje možnosť hlbšieho zníženia objemu produkcie surovín. Podľa agentúry Reuters sa možnosť „ďalšieho hromadného zníženia“ objaví vo štvrtok bez upresnenia podrobností.
Predtým bolo oznámené, že stretnutie členských krajín organizácie, ktoré bolo pôvodne naplánované na 26. novembra, bolo odložené pre nezhody medzi Saudskou Arábiou a niektorými africkými krajinami a neskôr zdroje oboznámené so situáciou uviedli, že členovia OPEC+ sa dokázali priblížiť. ku kompromisu.
Podľa popredného analytika Finam Financial Group Alexandra Potavina prichádzajúce správy sú zmiešaného charakteru, a preto sa kotácie Brentu už dva dni držia okolo 80 dolárov za barel. Niektoré zdroje uvádzajú najmä to, že Saudská Arábia zatiaľ nedosiahla dohodu o možnom ďalšom znížení produkcie s niektorými členmi kartelu (Angola, Nigéria).
Neistota ohľadom rozhodnutia, ktoré aliancia OPEC+ prijme na najbližšom stretnutí, brzdí aktivitu kupujúcich, zdôrazňuje Igor Galaktionov, expert na akciový trh z BCS World of Investments. Výsledkom je, že napriek medializovaným publikáciám o pokroku v rokovaniach medzi Saudskou Arábiou a africkými krajinami nie sú účastníci trhu ochotní riskovať.
Možné scenáre
Experti sa domnievajú, že na najbližšom summite OPEC+ môžu byť na diskusiu dve kľúčové témy: objem pripravovanej ťažby ropy z krajín aliancie a vnútorná produkčná disciplína jednotlivých krajín, keďže práve kvôli poslednému bodu summit OPEC+ sa nečakane posunula o niekoľko dní. Existuje názor, že riziká, že nedôjde k finálnej dohode, sú minimálne, pretože by to znamenalo rozpad ropnej aliancie a pokles cien ropy, pričom vodca kartelu Saudská Arábia má záujem pri udržiavaní všetkých procesov globálnej produkcie pod kontrolou, ako aj pri regulácii cien ropy.
Najpravdepodobnejším výsledkom nasledujúceho summitu OPEC+ predĺženie existujúcich obmedzení produkcie, pričom nové obmedzenia dodávok, ak to bude možné, budú na dobrovoľnom základe. „Téma všeobecného zníženia objemu ťažby ropy zo strany krajín OPEC v prospech zvýšenia objemu dodávok z nezávislých producentských krajín sa odohráva posledných 5-7 rokov. Z predchádzajúceho podielu približne 34 % celkovej globálnej produkcie klesol podiel kartelu na 27 %. Len vďaka tomu, že OPEC je teraz úzko prepojený s Ruskom, jeho vplyv na svetový trh s ropou zostáva vysoký.
Keďže produkcia ropy v nezávislých krajinách ako Brazília, USA, Nórsko, Guyana a Mexiko naďalej rastie, tradiční producenti z Blízkeho východu stratia svoje podiely na trhu. Spojené štáty si zatiaľ nemôžu dovoliť nové úniky ropy zo svojich strategických zásob, keďže objemy surovín v SPR sú už teraz na minime za posledných 35 rokov. Vystačia približne na pokrytie spotreby ropy v krajine len na 28 dní. V takejto situácii je ťažké robiť prognózy, ale zdá sa, že Saudi sú pripravení ochrániť ropu pred poklesom ceny pod 80 dolárov za barel.
OPEC +
Krach dohody OPEC+ dnes nie je pre nikoho výhodný, takže šanca, že sa partneri dohodnú, je takmer 100%. Samozrejme, niektoré krajiny chcú zvýšiť svoje kvóty, pretože ich schopnosti sa rozšírili a ich potreby sa zvýšili. Týka sa to najmä afrických krajín. Niektoré želania vyjadrili aj predstavitelia SAE. Saudská Arábia má však najsilnejšiu pozíciu v rokovaniach na pozadí dodržiavania kvóty, ako aj dobrovoľnej dodatočnej dohody. Pokusy hrať na objemy a hrať sa v cenových vojnách v roku 2020 viedli len k tomu, že na pozadí problému s koronavírusom kotácie prudko klesli a príjem všetkých bez výnimky klesol. V súlade s tým môže OPEC+ súhlasiť s miernejším dočasným znížením produkcie o 500-tisíc barelov denne, ak sa nepodarí dohodnúť na radikálnej možnosti zníženia produkcie o 1 milión barelov.
Pokiaľ ide o Rusko, podľa Kochetkova z tejto dohody tiež profituje, pretože relatívne stabilné ceny a prítomnosť mierneho nedostatku na trhu umožnili ignorovať cenový strop od G7 a zabezpečiť stabilné dodávky prostredníctvom vlastnej tieňovej flotily a iné lodné spoločnosti. Zároveň by bolo v súčasnej fáze nerozumné intenzívne investovať do rozšírenia výroby. V súlade s tým by podľa odborníka, aby ušetrili peniaze, ropné spoločnosti mohli zablokovať najmenej ziskové vrty a dohodnúť sa na zvýšení dobrovoľného zníženia na 400-500 tisíc barelov denne, čo by viedlo k zvýšeniu deficitu na trhu a ďalšie prepadnutie cenového stropu. V súlade s tým môžu domáce spoločnosti tým, že sa trochu obetujú, získať oveľa viac – trvalo vysoké ceny a zásoby.
Ako konsenzus sa minimálne očakáva predĺženie dobrovoľného zníženia produkcie Saudskej Arábie o 1 milión barelov denne a v platnosti môže zostať aj zníženie ruského exportu o 300-tisíc barelov denne.
Experti ING zase tvrdia, že vzhľadom na už prijaté agresívne škrty vyvstáva otázka, do akej miery bude OPEC+ schopný prekvapiť trh hlbšími škrtmi, ako sa očakávalo. „Ak chce OPEC+ poskytnúť trhu spoľahlivejšiu podporu a zabezpečiť, že začiatkom budúceho roka nezaznamenáme nárast zásob, bude sa musieť dohodnúť na hlbších a širších zníženiach,“ citoval ich denník The Wall Street Journal.
Nadchádzajúce stretnutie krajín zúčastňujúcich sa na dohode OPEC+ prinajmenšom predĺži súčasné obmedzenia ťažby ropy, pretože cena Brentu sa už blíži k spodnej hranici prijateľný rozsah. OPEC+ označil 90 dolárov za barel Brentu za pohodlnú cenovú úroveň. Kvóty na výrobu čierneho zlata však začali ďalej znižovať až po tom, čo kotácie štandardnej triedy klesli pod 80 dolárov za barel, to znamená, že stále umožňujú určitú odchýlku od pohodlných cien. Účastníci stretnutia musia zároveň pochopiť, že ak neznížia dodatočnú produkciu ropy, súčasné úrovne nebudú schopné udržať jej cenu v ďalšom poklese pod 80 dolárov za barel Brent.
Šance na rast
Preto sa domnievame, že pravdepodobnosť dodatočného zníženia kvót na ťažbu ropy je veľmi vysoká, zároveň od Ruska a Saudskej Arábie očakávame predĺženie dobrovoľného zníženia úrovne produkcie ropy o 1 milión bpd na prvý polrok alebo prvý štvrťrok 2024 a zároveň ďalšie zníženie produkcie ropy. kvóty o 100-300 000 bpd očakáva, že bude počuť od ostatných účastníkov transakcie. Je pravdepodobné, že zníženie výrobných kvót o tieto objemy sa rozdelí medzi ostatné krajiny, ktoré sa zúčastňujú na dohode OPEC+.
Pre udržateľnú podporu cien ropy bude podľa Galaktionova dôležité, aby sa okrem Saudskej Arábie a Ruska snažili aj ďalší členovia aliancie, keďže pri súčasných objemoch môže byť cena ropy nad 80 USD za barel krátka. -termín. Navyše, nerovnováha v príspevku rôznych krajín k celkovému objemu škrtov môže podľa neho vyvolať politické napätie, ktoré ohrozuje samotný mechanizmus OPEC+. Jasný príklad realizácie takéhoto rizika by sa dal vidieť v marci až apríli 2020.
Ak nedôjde k žiadnym negatívnym prekvapeniam, nedávny pokles cien bude pravdepodobne vnímaný ako nákupná príležitosť, najmä ak sa dohodne ďalšie zníženie produkcie. Tento názor zdieľa aj Tamás Varga z PVM, cituje ho agentúra Reuters.
Ak sa na nadchádzajúcom zasadnutí OPEC+ rozhodne o ďalšom znížení produkcie ropy stranami dohody, potom ceny ropy začnú zdražovať a v decembri sa budú obchodovať v rozmedzí 80 – 90 USD za barel Brentu. Ak kvóty a objemy produkcie „čierneho zlata“ zostanú na rovnakej úrovni, potom bude s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať konsolidácia úrovne 80 USD za barel referenčného stupňa s väčšou pravdepodobnosťou ďalšieho poklesu kotácií na oblasť 72-77 dolárov za barel Brentu.
Pohyb ceny
Cena Brentu sa teraz konsoliduje na úrovni 80 USD za barel a ako môžete vidieť, oblasť 78 – 82 USD za barel už bola dobre obchodovaná, takže od tohto rozpätia môžeme očakávať, že kotácie sa budú pohybovať smerom nahor, ak OPEC+ bude hlasovať za nový prerušenie dodávok. „V tomto prípade by cieľom rastu bolo zvýšiť ceny ropy na 86 – 88 USD/barel,“ domnieva sa expert. Analytik Finama sa zároveň domnieva, že nad úrovňou 95 USD/barel. Ceny ropy Brent pravdepodobne neporastú, pokiaľ nedôjde k novému geopolitickému šoku, preto sa očakáva, že do konca tohto roka sa ceny ropy budú pohybovať v rozmedzí 80 – 90 USD/barel.
Je stále ťažké hovoriť o tom, že Brent na konci roka dosiahne 90 dolárov za barel. Úroveň 80 dolárov je pre väčšinu arabských výrobcov kľúčová, preto sa ju budú snažiť obhájiť. Je to výhodné aj pre Ruskú federáciu, pretože vám umožňuje ignorovať cenový strop a získať príjem z vývozu ropy nad plánovaný objem. Svetová ekonomika stláčaná vysokými sadzbami však nemusí byť schopná odolať vyšším cenám. Je možné, že v roku 2024, keď sa začne cyklus uvoľňovania popredných regulátorov, sa vyhliadky na vyššie ceny stanú reálnejšími a reálnejšími vzhľadom na oživenie obchodnej činnosti s klesajúcimi sadzbami.
Analytici ruskej investičnej spoločnosti AKBF sú optimistickí aj ohľadom budúceho roka, pričom poznamenávajú, že základná cieľová úroveň pre ropu Brent na polovicu roku 2024 je 120 dolárov za barel. „Sme presvedčení, že ekonomika eurozóny, napriek svojej relatívne vysokej závislosti od exportu surovín, rovnako ako ekonomika USA, je schopná, aj keď s trochu väčšími rizikami, absorbovať priemerný ročný nárast cien ropy o 10 až 15 percent, ktorý očakávať podľa základného scenára do roku 2030,“ hovoria.
Vo všeobecnosti zostáva situácia na trhu s ropou dosť neistá. Podľa najnovších údajov agentúry Reuters sú rokovania OPEC+ o ropnej politike zložité a zasadnutie organizácie sa môže opäť odložiť.