V nasledujúcich 6 rokoch vzrastie dopyt po uhlí v Indii o 25 % alebo 300 miliónov ton
DILÍ – Tento týždeň sa v Indii konala výročná konferencia Coaltrans.
Hlavnou tézou je, že dovoz a dopyt po uhlí v Indii sa budú neustále zvyšovať, a to veľmi výrazne.
Hlavnou témou výročnej konferencie Coaltrans India, ktorá sa koná tento týždeň v západnom štáte Goa, je, že produkcia uhlia, dovoz a dopyt porastú v nasledujúcich rokoch výrazným tempom.
India sa možno zaviazala začať postupne odstraňovať znečisťujúcu spotrebu paliva na ceste k čistým nulovým emisiám uhlíka do roku 2070, ale uhoľný priemysel zaznamená v nasledujúcom desaťročí rast.
Dokonca aj tie najkonzervatívnejšie prognózy prezentované na konferencii naznačovali, že dopyt po všetkých druhoch uhlia dosiahne do roku 2030 1,5 miliardy metrických ton, pričom niektoré odhady dosahujú až 1,9 miliardy.
Na porovnanie, indický dopyt po uhlí predstavoval 1,23 miliardy ton s domácou produkciou 964 miliónov ton a dovozom približne 266 miliónov ton.
Inými slovami, aj tie najpesimistickejšie predpovede očakávajú nárast dopytu po uhlí v Indii v priebehu nasledujúcich šiestich rokov o takmer 300 miliónov ton, teda o 25 %.
Aby sme uviedli rozsah nárastu do kontextu, 300 miliónov ton je viac ako celkový ročný dopyt Nemecka, štvrtého najväčšieho spotrebiteľa uhlia po Číne, Indii a Spojených štátoch.
Veľká časť optimizmu o budúcnosti uhlia v indickom energetickom mixe je založená na posune vlády premiéra Narendru Modiho na uprednostňovanie energetickej bezpečnosti a domácich zdrojov pred znižovaním emisií uhlíka s cieľom zmierniť klimatické zmeny.
Ide o to, že India má obrovské zásoby uhlia, ktoré môže ťažiť relatívne lacno, a ak bude pokračovať v investíciách do infraštruktúry, bude môcť presunúť uhlie z miesta, kde sa ťaží, tam, kde sa bude spaľovať v elektrárňach a továrňach.
Čím viac môže najľudnatejšia krajina sveta využívať domácu energiu, tým menej bude musieť platiť za nákladný dovoz ropy a skvapalneného zemného plynu.
Zatiaľ čo ropa a jej rafinované produkty nemôžu konkurovať uhliu vo výrobe elektriny, v budúcnosti by sa mohli zvýšiť, pretože prechod na elektrické vozidlá naberá na sile.
Priemyselným užívateľom uhlia v Indii, ako je cement a keramika, sa tiež odporúča zvážiť použitie plynu získaného z uhlia na pohon svojich elektrární namiesto dovážaného koksovateľného uhlia, metakoksu a LNG.
Nedostatok obnoviteľnej energie
Ďalším faktorom, ktorý stojí za zmienku v súvislosti s býčím pohľadom na indický uhoľný sektor, je to, že veria v scenár silného rastu, aj keď táto juhoázijská krajina zvyšuje nasadenie obnoviteľných zdrojov energie, ako sú veterné, solárne, batérie a vodné elektrárne.
India pravdepodobne prekročí svoj cieľ kapacity obnoviteľnej energie 500 gigawattov (GW) do roku 2030, ale dopyt po energii pravdepodobne prekoná zvyšovanie kapacity.
To znamená, že India bude naďalej zvyšovať svoju produkciu fosílnych palív, pričom leví podiel na tom bude mať uhlie, pričom 85 GW nových elektrární je už vo výstavbe a pravdepodobne budú uvedené do prevádzky do roku 2030, čím sa kapacita uhoľnej energie zvýši o niečo viac. milión, tretina zo súčasných 237 GW.
Výrobcovia ocele sú tiež pripravení zvýšiť dopyt po uhlí, kľúčovej surovine používanej na spracovanie železnej rudy na surovú oceľ.
India vyrobila v roku 2023 približne 140 miliónov ton ocele a vláda plánuje do roku 2030 zvýšiť toto množstvo na 300 miliónov.
Toto číslo je pravdepodobne optimistické, ale podľa niekoľkých oceliarskych spoločností prítomných na podujatí Coaltrans je možné, že krajina by za toto obdobie mohla vyprodukovať viac ako 200 miliónov ton.
Indický oceliarsky a hubársky priemysel doviezol v roku 2023 približne 93 miliónov ton uhlia, čo je číslo, ktoré do roku 2030 vzrastie na 135 miliónov, podľa konzultantov iEnergy Natural Resources.
Ak sa na konferencii objavili nejaké nezhody o vyhliadkach indického uhoľného priemyslu, pravdepodobne to bude budúci mix domácej produkcie a dovozu.
India neprodukuje významné objemy koksovateľného uhlia, takže akékoľvek zvýšenie výroby ocele pravdepodobne povedie k zvýšenému dovozu koksovateľného uhlia a metakoksu, obohateného produktu vyrobeného predovšetkým z koksovateľného uhlia, ale môže obsahovať niektoré triedy nižšej kvality.
Hlavnou diskusiou je, či štátom kontrolovaný gigant Coal India a nové súkromné uhoľné bane môžu zvýšiť produkciu natoľko, aby nahradili dovážané energetické uhlie pre energetický sektor.
India masívne investuje do zlepšovania svojho železničného systému na prepravu uhlia, ale je pravdepodobné, že pobrežné elektrárne na juhu a západe subkontinentu sa budú ešte mnoho rokov spoliehať na dovážané uhoľné palivo.