V Číne sú možné zlyhania dlhopisov podnikov
V roku 2019 môže čínsky trh s dlhopismi čeliť najväčšiemu defaultu vo svojej histórii – 13 biliónov dolárov, píše Bloomberg. Default je verejné vyhlásenie dlžníka, že nie je schopný splácať dlhy.
Organizácie nemajú dostatok finančných prostriedkov, pretože orgány dohľadu sprísnili kontrolu nad tieňovými bankami. Dnes má Čína všetky príznaky, ktoré spôsobujú, že rovnaká dlhová bublina narástla v Spojených štátoch v lete 2007, súhlasia odborníci.
V prvých štyroch mesiacoch tohto roka už čínske spoločnosti nesplácali domáce dlhopisy v hodnote 39,2 mld. Juanov (5,8 mld. USD). To je asi 3,4-krát viac ako v rovnakom období roku 2018.
Podľa zistení agentúry je nárast počtu zlyhaní spojený so znížením záujmu domácich aj zahraničných investorov o nákup dlhových cenných papierov čínskych emitentov. Analytici vidia príčiny poklesu trhu s dlhopismi v znížení finančných prostriedkov pridelených spoločnostiam štátom av tlaku orgánov na banky.
Čínske úrady vyzývajú banky, aby administratívne viac požičiavali malým a stredným podnikom v krajine. Zároveň však vedú pomerne ťažkú kampaň proti tieňovému sektoru financovania.
Na základe získaných informácií analytici agentúry dospeli k záveru, že tento rok čínsky trh s dlhopismi môže prežiť najväčšie zlyhanie v celej histórii krajiny a možno celý svetový trh, po ktorom bude veľmi ťažké znovu získať dôveru investorov v investície do aktív čínskeho trhu.
Medzi najväčšie firmy, ktoré už vyhlásili default, patria Neoglory Holding Group, Shandong SNTON Group, Čína Minsheng Investment Group Corp., Citic Guoan Group Co. a Goocoo Investment Co.
….If we bought 15 Billion Dollars of Agriculture from our Farmers, far more than China buys now, we would have more than 85 Billion Dollars left over for new Infrastructure, Healthcare, or anything else. China would greatly slow down, and we would automatically speed up!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 10, 2019
Štúdia bola uverejnená uprostred ďalšej vlny obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou. V predvečer obvinil americký prezident Donald Trump úrady partnerskej krajiny za narušenie všetkých predtým dosiahnutých dohôd.
Americký vodca oznámil, že Peking by mal byť potrestaný za jeho správanie, ako sa hovorí, „tvrdá mena“ – od 10. mája 2019 sa clá na takmer všetok tovar dovážaný z Číny zvyšujú z 10 na 25%.
Toto opatrenie na jednej strane podľa Trumpa doplní rozpočet USA a na druhej strane čínsky tovar čiastočne stratí svoju konkurencieschopnosť v porovnaní s tovarom z iných výrobných krajín, ktoré sa dovážajú a predávajú do Spojených štátov.
Tým sa zníži objem dovozu z Číny. V dôsledku toho budú príjmy z rozpočtu Nebeskej ríše klesať, čo nemôže zhoršiť stav čínskej ekonomiky.
V Číne funguje systém štátnej podpory pre domáce spoločnosti a spôsob čerpania likvidity na finančný trh už mnoho rokov a finančné prostriedky sa jednoducho prideľujú priamo z rozpočtu konkrétnej spoločnosti. Tento program pôsobí na akciovom trhu: štátne fondy sú povinné kupovať dlhopisy týchto spoločností, rozhodnutie o tom, ktoré dotácie boli realizované na úrovni vlády.