Uzbekistan: zimou, letom, turistickým svetom (7)

TAŠKENT – Turisti z celého sveta navštevujú slávne mesto Buchara.

Buchara uzbecky . : Buxoro / Бухоро , vyslovuje  sa [buχɒrɒ] ; tadžičtina : Бухоро , vyslovuje  sa  buxɔːˈɾɔː je siedme najväčšie mesto v Uzbekistane 

Ľudia obývajú región okolo Buchary najmenej päť tisícročí a mesto existuje polovicu tohto času. Mesto, ktoré sa nachádza na Hodvábnej ceste , dlho slúžilo ako centrum obchodu, vzdelanosti, kultúry a náboženstva. Materinský jazyk väčšiny ľudí v Buchare je tadžičtina , dialekt perzského jazyka , hoci väčšina obyvateľov hovorí uzbečtinou ako druhým jazykom. Buchara slúžila ako hlavné mesto Samanidskej ríše , chanátu Buchara a emirátu Buchara a bola rodiskom učenca Imáma Buchariho . Mesto bolo známe ako „Vznešená Bukhara“ ( Bukhārā-ye sharīf ). Buchara má asi 140 architektonických pamiatok. UNESCO zaradilo historické centrum Buchary (ktoré obsahuje množstvo mešít a medres ) na zoznam svetového dedičstva.

Presný názov mesta Buchara v staroveku nie je známy. Celá oáza sa v staroveku volala Buchara a zrejme až v desiatom storočí bola definitívne prenesená do mesta.

Podľa niektorých učencov pochádza názov zo sanskrtu ” Vihara ” ( budhistický kláštor ).  Toto slovo je veľmi blízke slovu v jazyku Ujgurov a čínskych budhistov , ktorí svoje miesta uctievania pomenovali rovnakým spôsobom. Veľmi málo artefaktov súvisiacich s budhizmom prežili v meste do modernej doby. Mnohí arabskí, perzskí, európski a čínski cestovatelia a historici si však všimli, že toto miesto a samotný Uzbekistan boli kedysi obývané väčšinou budhistami a niekoľkými zoroastrijcami. Prvý islamský text o Buchare sa skutočne týka prvého arabského votrelca do Buchary Ubaidullaha bin Ziada, ktorý poznamenal, že Buchara je budhistická krajina s budhistickými kláštormi, v ktorých vládne kráľovná regentka konajúca v mene jej syna. 

Podľa iných zdrojov ako napríklad Encyclopædia Iranica,  je názov Buchara pravdepodobne odvodený od sogdianskeho  jazyka βuxārak teda Miesto šťastia”, názvu pre budhistické kláštory. 

V dynastii Tang a ďalších po sebe nasledujúcich dynastiách cisárskej Číny bola Buchara známa pod menom Buhe/Puhe (捕喝), ktoré bolo v čínštine nahradené moderným všeobecným fonetickým hláskovaním Bùhālā (布哈拉).

V 19-20 storočí bola Buchara v anglických publikáciách známa ako Bokhara , čoho príkladom sú spisy a správy o Bucharskom emiráte počas Veľkej hry, čo bolo rozdelenie Perzskej ríše medzi Veľkú Britániu a Ruska. Muhammad ibn Jafar Narshakhi vo svojich Dejinách Bukhary (dokončené 943-44 n. l.) spomína

“Buchara má veľa mien. Jedným z jej názvov bolo Numijkat. Bol tiež nazývaný “Bumiskat”. Má 2 názvy v arabčine. Jeden je „Madinat al Sufriya“, čo znamená „medené mesto“ a druhý je „Madinat Al Tujjar“, čo znamená „Mesto obchodníkov“. Ale meno Buchara je pôvodné meno a je známejšie ako všetky ostatné mená. V Khorasan nie je žiadne iné mesto s toľkými menami.

 

Od stredoveku je mesto v arabských a perzských zdrojoch známe ako Buḫārā / بخارا . Moderné uzbecké hláskovanie je BuxoroNázov mesta bol mytologizovaný ako Albracca v talianskej epickej básni Orlando Innamorato , ktorú v roku 1483 publikoval Matteo Maria Boiardo . 

 

Mauzóleum Samanida z východu, Buchara

História Buchary siaha tisícročia do  minulosti. V roku 850 slúžila Buchara ako hlavné mesto Samanidskej ríše  a bola rodiskom imáma Bukhariho .

Začiatkom 11. storočia sa Buchara stala súčasťou turkického štátu Karakhanidov . Vládcovia Karakhanidov postavili v Buchare mnoho budov: minaret Kalyan, mešitu Magoki Attori, paláce a parky.  Buchara leží západne od Samarkandu a predtým bola ústredným bodom učenia významným v celom islamskom svete. Je to stará štvrť neporovnateľného šejka Naqshbandiho . Bol ústrednou postavou v rozvoji tajomného súfijského spôsobu, ako sa vysporiadať s teóriou, náboženstvom a islamom. 

Teraz je hlavným mestom regiónu Buchara Uzbekistanu . Mesto sa nachádza na Hodvábnej ceste a je už dlho centrom obchodu, vzdelanosti, kultúry a náboženstva. Počas zlatého veku Samanidov sa Buchara stala hlavným intelektuálnym centrom islamského sveta a bola známa svojimi početnými knižnicami. Historické centrum Buchary, v ktorom sa nachádza množstvo mešít a medres , bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO .

Džingischán obliehal Bucharu 15 dní v roku 1220.  Ako dôležité obchodné centrum bola Buchara domovom komunity stredovekých indických obchodníkov z mesta Multan (dnešný Pakistan), o ktorých bolo známe, že vlastnili pôdu v r. mesto.  Buchara bola posledným hlavným mestom emirátu Buchara a bola obliehaná Červenou armádou počas ruskej občianskej vojny . Počas bucharskej operácie v roku 1920 zaútočili jednotky Červenej armády pod velením bolševického generála Michaila Frunzeho na mesto Buchara. 31. augusta 1920 emír Alim Khan utiekol do Dušanbe vo Východnej Buchare (neskôr z Dušanbe ušiel do Kábulu v Afganistane ).  Dňa 2. septembra 1920, po štyroch dňoch bojov, bola zničená emirova citadela ( Archa ), z vrcholu Kalyanského minaretu bola vztýčená červená zástava.. 14. septembra 1920 bol ustanovený Celobucharský revolučný výbor na čele s A. Muchitdinovom. Vláde – Rade ľudových nazirov  – predsedal mu Faizullah Khojaev . Arabské slovo nazir označuje titul dozorca.

Bukharská ľudová sovietska republika existovala v rokoch 1920 až 1925, keď bolo mesto začlenené do Uzbeckej sovietskej socialistickej republiky . Fitzroy Maclean , vtedy mladý diplomat na britskom veľvyslanectve v Moskve, tajne navštívil Bokharu v roku 1938, kde si prezrel mesto a prespal v parkoch. Vo svojich memoároch Eastern Approaches ho hodnotil ako „začarované mesto“ s budovami, ktoré konkurovali „najlepšej architektúre talianskej renesancie “. V druhej polovici 20. storočia vojna v Afganistane a občianska vojna v Tadžikistane priviedli utečencov hovoriacich darí a tadžicky do Buchary a Samarkandu .. Po začlenení do miestneho tadžického obyvateľstva tieto mestá čelia hnutiu za anexiu k Tadžikistanu , s ktorým mestá nemajú spoločnú hranicu.

Titulná fotografia: Fulvio Spada z Turína, Taliansko – Poi Kalon Ensemble, Bukhara

Ilustračná fotografia:  Amir Alim Khan , posledný emír Bukhary, okolo roku 1911