Uzbekistan: zimou, letom, turistickým svetom (1)

SAMARKAND – Zaujímavým miestom pre turistov všetkých krajín je jedno z najstarších miest sveta Samarkand.

Samarkand je druhé najväčšie mesto v Uzbekistane. Leží v údolí rieky Zarevšan, na hranici púšte Kyzylkum.

Existujú dôkazy o ľudskej činnosti v oblasti mesta z neskorého paleolitu . Hoci neexistujú žiadne priame dôkazy o tom, kedy bol Samarkand založený, niekoľko teórií predpokladá, že bol založený medzi 8. a 7. storočím pred Kristom. Samarkand, ktorý prosperoval zo svojej polohy na Hodvábnej ceste medzi Čínou a Európou , bol niekedy jedným z najväčších  miest Strednej Ázie.  

V roku 329 pred Kr. si mesto podmanil Alexander Veľký. V najbližších storočiach tu prebehlo viacero vpádov rôznych dobyvateľov, najpamätnejší je Džingischánov z roku 1220, kedy mesto bolo vyplienené, vypálené a zrúcané.

V 14. storočí z neho dobyvateľ Tamerlán (Timúr) urobil centrum svojej ríše a sústreďoval tu obrovský majetok získaný výbojmi. Vznikali nové ulice, parky, vodovody, univerzity, no najväčší rozmach nadobudlo mesto počas vlády Tamerlánovho vnuka Ulugbeka. Ten tu otvoril najlepšie svetové observatórium s cca 100 učencami.

Mesto je známe ako centrum islamských vedeckých štúdií a rodisko Timuridskej renesancie . V 14. storočí z neho panovník  Timur (Tamerlán) urobil hlavné mesto svojej ríše a miesto svojho mauzólea Gur -e Amir . Mešita Bibi-Khanym , prestavaná počas sovietskej éry, zostáva jednou z najvýznamnejších pamiatok mesta . Samarkandské námestie Registan bolo starobylým centrom mesta a je ohraničené tromi monumentálnymi cirkevnými budovami. Mesto starostlivo zachovalo tradície starých remesiel: výšivky , rytín do zlata , tkania hodvábu, madirytín , keramiky , drevorezby a maľby na drevo. V roku 2001 UNESCO zapísalo mesto do zoznamu svetového dedičstva ako Samarkand – križovatka kultúr.

Pre moslimov je Samarkand alternatívou Mekky, za život by správny moslim mal vykonať cestu do Mekky, alebo päť ciest do Samarkandu.