Uzbekistan: mesto Chiva je križovatka civilizácií

Chiva,  uzbecky : Xiva / Хива , خىۋا ; perzsky : خیوه , Xīveh ; alternatívne alebo historické názvy zahŕňajú Kheeva ,   Khorasam,   Khoresm , Khwarezm, Khwarizm, Khwarazm a ررخخ ز . خوارزم, je mesto s 93 000 obyvateľmi v regióne Xorazm v Uzbekistane . 

Podľa archeologických údajov bolo mesto založili asi pred 1500 rokmi.  Je to bývalé hlavné mesto Chwarezmia , Khanate of Khiva  a Chorezmskej ľudovej sovietskej republiky . Itchan Kala v Chive bola prvou lokalitou v Uzbekistane , ktorá bola zapísaná do zoznamu svetového dedičstva (1991). Astronóm, historik a polyhistor Al-Biruni (973 – 1048 CE) sa narodil buď v Chive alebo v neďalekom meste Kath.

Pôvod mena mesta Chiva je neznámy, ale vysvetľovalo sa veľa protichodných príbehov.

Tradičný príbeh pripisuje meno jednému zo synov proroka Noema : “Hovorí sa, že Shem sa po potope ocitol sám na púšti. Keď zaspal, snívalo sa mu o 300 horiacich pochodniach. Po prebudení , potešilo ho toto znamenie, založil mesto s obrysmi v podobe lode zmapovanej podľa rozmiestnenia fakieľ, o ktorých sa mu snívalo. Potom Shem vykopal studňu Kheyvak, voda z ktorej mala prekvapivý V Ichan-Kala (vnútorné mesto Khiva City) je to možné vidieť aj dnes.” 

Ďalším návrhom je, že názov pochádza zo slova Khwarezm , zmeneného požičaním do turečtiny ako Khivarezem, potom skráteného na Chiva.

Na začiatku svojej histórie hovorili árijskí obyvatelia východoiránskym jazykom nazývaným khwarezmčina . Turci nahradili iránsku vládnucu triedu v 10. storočí nášho letopočtu a región sa postupne zmenil na oblasť s väčšinou turkicky hovoriacich obyvateľov.

Rusko anektovalo Chivský Chanát v 19. storočí. Posledný chán z vládnucej dynastie bol zlikvidovaný o storočie neskôr, v roku 1919. Chiva sa tak stala hlavným mestom novej sovietskej ľudovej republiky Chorezm. Oáza Chorezm bola v roku 1924 premenená na súčasť moderného Uzbekistanu a Turkménska.

Najstaršie záznamy o meste Khiva sa objavujú v moslimských cestovných záznamoch z 10. storočia, hoci archeologické dôkazy naznačujú, že v 6. storočí bolo osídlenie; začiatkom 17. storočia sa Khiva stala hlavným mestom Chivského Canát. Ten ovládala vetva Astracháncov ,  dynastie Čingisidov .

V 17. storočí sa Khiva začala rozvíjať ako trh s otrokmi . Počas prvej polovice 19. storočia tam bolo zotročených pred predajom okolo 30 000 Peržanov a neznámy počet Rusov . Veľká časť z nich sa podieľala na výstavbe budov v murovanom Itchan Kala.

V priebehu ruského dobývania Strednej Ázie v roku 1873 ruský generál Konstantin von Kaufman zaútočil na mesto Chiva, ktoré padlo 28. mája 1873. Hoci Ruské impérium teraz ovládalo Khanate, umožnilo Chive zostať ako nominálne kvázi nezávislý protektorát .

Po boľševickom uchopení moci v Rusku po októbrovej revolúcii v roku 1917 sa na území starého Chivského chanátu pred jeho začlenením do ZSSR v roku 1925 vytvorila krátkotrvajúca (1920-1925) Chorezmská ľudová sovietska republika. Chiva sa stala súčasťou Uzbeckej sovietskej socialistickej republiky .

Chiva je rozdelená na dve časti. Vonkajšie mesto, nazývané Dichan Kala, bolo predtým chránené múrom s 11 bránami. Vnútorné mesto, alebo Itchan Kala , je obklopené tehlovými múrmi, ktorých základy boli pravdepodobne položené v 10. storočí. Súčasné zubaté múry pochádzajú z konca 17. storočia a dosahujú výšku 10 metrov.

Kalta Minor, veľká modrá veža na centrálnom námestí, mala byť minaretom. Postavil ho v roku 1851 Mohammed Amin Khan, ale Khan zomrel a nasledujúci Khan ho nedokončil.

V starom meste sa nachádza viac ako 50 historických pamiatok a 250 starých domov, väčšinou z 18. alebo 19. storočia. Napríklad mešita Djuma bola založená v 10. storočí a prestavaná v rokoch 1788–89, hoci v jej slávnej hypostylovej sále sa stále nachádza 112 stĺpov prevzatých zo starovekých štruktúr. 

Khiva bola domovom mnohých madrasah (vzdelávacích zariadení), z ktorých jedna, madrasa Sherghazi Khan, stojí dodnes. Postavili ho v 18. storočí otroci a je jednou z najstarších budov v Ichan-Kala, ktoré je centrom dnešnej Khiva. Medzi renomovaných študentov medresy patrili uzbecký básnik Raunaq, básnik Qaraqalpaq Kasybayuly, turkménsky básnik a súfi Magtymguly.