Uzbecká machalľa dnes tradícia po storočiach

TAŠKENT- V Uzbekistane sa v súčasnosti rozvíja systém riadenia spoločenských procesov a spoločnej organizácie obyvateľov s názvom machalľa.

Tento systém spoločného riadenia spoločenských procesov má dávnu tradíciu.

Prezident Uzbeckej republiky Šavkat Mirzojejev vydal v roku 2020 nariadenie: O opatreniach pre ozdravenie pre zdravenie duchovnej atmosfére v spoločnosti,  ďalšej podpore inštitútu machalľi,a tiež novému systému pozdvihnutiu práce s rodinami a ženami.”

V Uzbekistane zriadili špeciálne ministerstvo pre podporu “machaľli”.

Od roku 1992 existuje špeciálna nadácia podporujúca “machaľli”. Dnes existuje špeciálny televízny kanál a vydávjú sa noviny s predmetom danej témy.

Machlľa je uzbecký špeciálny  systém občianskej spoločnosti.

Prezident Uzbekistanu inicioval vytvorenie Republikovej rady pre podporu “machalľej” a Asociácie machalľej Uzbekistanu.

Názov „makhalla“ (komunita) pochádza zo slova „mahal“, čo znamená „miesto“ a „čas, okamih“. Táto dualita bola vždy charakteristická pre makhallu. Makhalla nie je len územná a správna jednotka, spoločenstvo ľudí žijúcich na určitom území v meste alebo okrese, ale aj spôsob života, typ myslenia a stáročná tradícia.

Machalla je jedinečný fenomén uzbeckého národa, ktorý spája patriarchálne črty vidieckeho života, keď sa všetci obyvatelia navzájom poznajú, a realitu moderného mesta. Aj to je špecifická forma východnej demokracie, ktorá dáva človeku možnosť rozvíjať metódy interakcie so spoločnosťou a štátom. Vo všeobecnosti je makhalľa združením ľudí spojených neviditeľnými väzbami spoločného územia, na ktorom žijú.

V Taškente je koncept makhalľy mnohostranný. Machalľa je tradičnou štvrťou v starovekých stredoázijských mestách (vrátane prípadov, keď funguje ako architektonická pamiatka), ako aj formou organizácie komunitného života plného rituálov usmerňujúcich ľudský život od kolísky až po hrob. Napokon, machalľa je sovietska aj moderná mocenská inštitúcia, presnejšie miesto, kde sa na miestnej úrovni stretáva štát a spoločnosť. Niekedy sa tieto významy dopĺňajú, niekedy protirečia, no všetky existujú v kontexte neúprosne sa zrýchľujúceho  sa rytmu zmien, globalizácie a premeny mestského priestoru.