USA: Warren Buffett zarába aj v krízových časoch

OMAHA – Šéf spoločnosti Berkshire Hathaway, legendárny americký miliardár Warren Buffett, vo svojom výročnom posolstve pre akcionárov odhalil, ako zarobiť peniaze počas krízy.

Investor zdôraznil, že teraz nie je vhodný čas na dlhopisy. Svoju názor zdôvodnil poklesom výnosu 10-ročných štátnych dlhopisov USA z 15,8 percenta v roku 1981 na 0,93 percenta na konci roku 2020. Buffett predpovedal bezútešnú budúcnosť pre tých, ktorí investujú do nástrojov s pevným výnosom. „Vlastníctvo akcií je hra s kladným súčtom. Trpezlivá a uvážlivá opica, ktorá si zostaví portfólio [akcií] hodením 50 šípok na cieľ, na ktorom sú uvedené spoločnosti z indexu S&P 500, nakoniec získa dividendy a kapitálové zisky,“ vysvetlil miliardár.

Buffettova spoločnosť Berkshire Hathaway v roku 2020 zarobila 42,5 miliárd dolárov. V septembri minulého roka navyše patril investor k najchudobnejším americkým boháčom. Stratil 7,3 miliárd dolárov. Analytici okrem iného tvrdia, že v júli tohto roku spoločnosť Berkshire Hathaway venovala 2,9 miliardy dolárov na charitu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.