USA vlastne zrušili ropné sankcie voči Venezuele
CARACAS – Zrušenie ropných sankcií z Venezuely môže zvýšiť zisky, ale nepovedie k rýchlemu oživeniu produkcie.
Výrazné oslabenie amerických ropných sankcií voči Venezuele nepovedie k rýchlemu zvýšeniu produkcie, ale môže zvýšiť zisky v dôsledku návratu niektorých zahraničných spoločností na jej ropné polia a poskytovania ich ropy širšiemu okruhu zákazníkov, ktorí platia reálne skutočné peniaze, podľa odborníkov.
Graf zobrazuje údaje z americkej EIA ukazujúce ťažbu ropy vo Venezuele.
Juhoamerický producent OPEC dostal v stredu široké ústupky od Spojených štátov, ktoré stanovili šesťmesačné obdobie na oživenie operácií v oblasti ropy a zemného plynu, ktoré boli výrazne obmedzené sankciami a desaťročiami nedostatočných investícií.
„Vyzerá to ako široké zrušenie ropných sankcií voči Venezuele, čo je prekvapujúce, pretože licencia je rozsiahlejšia, ako sa očakávalo,“ povedal Francisco Monaldi, odborník na energetiku v Latinskej Amerike z Baker Institute na Rice University.
Americkí predstavitelia po zrušení sankcií z Trumpovej éry vydali všeobecné licencie pre venezuelský ropný, plynárenský a ťažobný sektor v reakcii na dohodu medzi venezuelským prezidentom Nicolasom Madurom a opozíciou v krajine pre prezidentské voľby v roku 2024.
Administratíva prezidenta Joea Bidena sa snaží zvýšiť svetové toky ropy, aby znížila vysoké ceny spôsobené sankciami proti Rusku a obmedzením produkcie OPEC+. Celkový objem exportu Venezuely však podľa odborníkov pravdepodobne nevykompenzuje tieto globálne zníženia bez udržateľných investícií.
Podľa Monaldiho ropná licencia oslobodzuje energetické spoločnosti na celom svete od nutnosti získavať individuálne licencie alebo „útechové listy“ na spoluprácu so štátnou ropnou spoločnosťou PDVSA.
PDVSA sa mohla rýchlo vrátiť na svoje tradičné trhy s ropou a ponúkať svoju ropu za vyššie ceny po tom, čo bola mnoho rokov nútená zľaviť. Licencia by tiež mohla znížiť ťažkosti spoločnosti pri získavaní kapitálu, dovoze vrtných súprav, opravách ropných rafinérií, podpore projektov a zabezpečovaní vhodných partnerských vzťahov.
Pomalé zotavenie
Zmiernenie sankcií umožňuje ťažbu, predaj a export venezuelskej ropy a plynu pri zachovaní zákazu obchodovania s Ruskom. Vysoký americký predstaviteľ uviedol, že sankcie súvisiace s Iránom sa zmiernia alebo zmenia v súvislosti s Venezuelou.
Zmeny otvárajú cestu novým investíciám v odvetví až do 18. apríla.
Povolená je aj platba Venezuele za tovar alebo služby súvisiace s ropným a plynárenským sektorom, čo odstraňuje množstvo prekážok pre PDVSA pri prijímaní peňazí za svoju ropu.
Odkedy USA v roku 2020 uvalili na Venezuelu sekundárne ropné sankcie, PDVSA nebola schopná plniť svoje dodávateľské zmluvy zákazníkom v regiónoch od Európy po Áziu. Individuálne povolenie umožnilo Chevron Corp vrátiť venezuelskú ropu do Spojených štátov tento rok.
Šesťmesačné obdobie platnosti uznesenia však nestačí a uvoľnenie môže byť zrušené, ak Maduro nebude dodržiavať volebný pakt. Môže trvať viac ako rok, kým niektoré momentálne pozastavené výrobné a exportné operácie ovplyvnia svetové dodávky.
Venezuela tento rok produkovala v priemere 780 000 barelov ropy denne, čo je viac ako minuloročných 716 000 barelov denne v roku 2022, no stále je to oveľa menej ako oficiálny cieľ 1,7 milióna barelov denne v roku 2024.
Pred zavedením sankcií v roku 2017 bola produkcia ropy v krajine v priemere 2,4 milióna barelov denne. Podľa Bakera Hughesa je v krajine iba jedna vrtná súprava v porovnaní s viac ako 80 v roku 2014.
Spojenci OPEC vylúčili Venezuelu z kvóty, čím jej dali možnosť produkovať viac, no experti predpovedajú pomalé oživenie v dôsledku pokračujúcej exportnej infraštruktúry PDVSA.
Očakáva sa, že v najbližších dvoch rokoch sa objem produkcie zvýši na 170 000 až 200 000 barelov denne, k čomu prispeje aj zvýšenie objemu produkcie spoločnými podnikmi s americkými Chevron, Eni, Repsol a ďalšími zahraničnými spoločnosťami, uviedol Monaldi.
Nevyhnutné investície
Analytici tvrdia, že Venezuela potrebuje dlhý zoznam tovarov, aby sa opäť stala významným vývozcom ropy, vrátane desiatok vrtných súprav, miliárd dolárov na nahradenie infraštruktúry ropných rafinérií, spracovateľských závodov a zariadení na spracovanie ropy, ako aj spoľahlivú energiu. zásobovanie.
Venezuela by tiež mohla začať vyvážať plyn, ak sa rozhovory s Trinidadom a Tobagom o spoločných offshore projektoch, na ktoré sa vzťahujú USA, pokročia, zatiaľ čo časť ropy, ktorá v súčasnosti smeruje do Číny, by mohla skončiť v Karibiku, ak Maduro obnoví svoj dodávateľský program.
Podľa analytikov, keďže súhlas USA otvára cestu pre zvýšený export do USA, Európy a Karibiku, Venezuela môže v krátkodobom horizonte presmerovať viac svojej ropy, ktorá sa v súčasnosti posiela do Číny.
Podľa údajov z monitorovania súdov sa export Venezuely do Číny priamo a cez prekladiská znížil na 437 000 barelov denne v tomto roku oproti 477 000 barelom denne v roku 2022.
Ak Venezuela a Čína dosiahnu dohodu o obnovení splátok dlhu a rozšírení spoločných ropných projektov, môže podľa Monaldiho v priebehu dvoch rokov zvýšiť ťažbu približne o 100 000 barelov denne, čo potenciálne opäť zvýši export v tomto smere.
Ak však neexistujú udržateľné investície, je ťažké predpovedať celkový objem produkcie viac ako 1,1 milióna barelov denne v krátkodobom a strednodobom horizonte, povedal.