USA: ropa z Venezuely a zrušenie sankcií

BRATISLAVA – Venezuela by mohla začať dodávky ropy do Spojených štátov a Európy v polovici tohto roka pod podmienkou zrušenia sankcií voči krajine. 

“V prípade, že (jednostranné) opatrenia budú pozastavené… Vzhľadom na to, čo sme doteraz dosiahli, by sme v polovici roka mohli dodávať energetické zdroje, ktoré potrebujú Spojené štáty aj Európa, “povedal pre médiá predseda Komisie venezuelského Národného zhromaždenia pre energetiku a ropu Ángel Rodríguez.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro prijal 5. marca v prezidentskom paláci v Caracase delegáciu vlády Joea Bidena. Na stretnutí sa strany dohodli, že budú pracovať na definovaní formátov vzájomne prospešnej spolupráce a programu do budúcnosti. Biely dom uviedol, že americká delegácia navštívila Venezuelu, aby prediskutovala “niekoľko otázok vrátane energetickej bezpečnosti”.

Americký prezident Joe Biden 8. marca 2022 oznámil zákaz dovozu ruských energetických surovín. Ruský vicepremiér Alexander Novak predtým poznamenal, že odmietnutie ruskej ropy by viedlo k katastrofálnym dôsledkom pre svetový trh a spôsobilo by nárast cien na 300 dolárov za barel alebo viac. Generálny tajomník OPEC Mohammed Barkindo poznamenal, že súčasná situácia na trhu s ropou dokazuje, že krajiny by nemali robiť globálnu energiu rukojemníkmi svojich politických a iných nezhôd.