USA prudko zvyšujú clá na dovoz všetkých čínskych elektrických vozidiel, ale aj batérií, polovodičov

WASHINGTON – Opatrenia sú zamerané na ochranu amerických pracovných miest.

Prezident Joe Biden akúkoľvek spojitosť s predvolebnou kampaňou popiera.
Bidenova administratíva prudko zvyšuje clá na dovoz z Číny, vrátane elektrických vozidiel, batérií a polovodičov, v snahe ochrániť americké pracovné miesta pred novembrovými voľbami.Biely dom uviedol, že opatrenia sú “starostlivo zamerané na strategické odvetvia”, vrátane hliníka a ocele, kritických nerastov, solárnych panelov, prístavných žeriavov a zdravotníckeho materiálu. Clá sa budú vzťahovať na čínske produkty v hodnote 18 miliárd dolárov, povedal. Tento krok nasleduje po viacročnom preskúmaní ciel na čínsky tovar v hodnote 300 miliárd dolárov, ktoré zaviedol vtedajší prezident Donald Trump v rámci obchodnej vojny s Čínou.
Americkí predstavitelia uviedli, že administratíva sa rozhodla vo veľkej miere ponechať ostatné Trumpove clá v platnosti.Leila Brainardová, národná ekonomická poradkyňa Bieleho domu, uviedla, že opatrenia „zaistia, že historické investície do pracovných miest, ktoré podnietili kroky prezidenta Bidena, nebudú podkopané záplavou nespravodlivo podhodnoteného vývozu z Číny“.Dodala: „Čína používa rovnakú príručku ako predtým, aby zabezpečila svoj vlastný rast na úkor ostatných, pokračuje v investíciách napriek nadmernej čínskej kapacite a zaplavuje globálne trhy vývozom, ktorý je v dôsledku nekalých praktík podhodnotený.“

V tomto roku Spojené štáty zoštvornásobia clá na čínske elektrické vozidlá na 100 percent a zhruba strojnásobia sadzbu na dovoz ocele a hliníka. Clá na čínske polovodiče sa od roku 2025 zdvojnásobia. V tomto roku sa zdvojnásobí aj clo na solárne panely na 50 percent.

Okrem toho sa tento rok clá na čínske lítium-iónové batérie pre elektrické vozidlá viac ako strojnásobia na 25 percent. Podobné opatrenia sa prijmú pre lítium-iónové batérie pre neelektrické vozidlá od roku 2026, pričom podľa predstaviteľov má americkým spoločnostiam poskytnúť viac času na vývoj technológie.

Vysokí americkí predstavitelia v rozhovore s novinármi popreli, že by tento krok súvisel s prezidentskými voľbami. “Toto nemá nič spoločné s politikou,” povedal jeden úradník. \\

Biden však v posledných mesiacoch urobil ďalšie kroky, ktorých cieľom je posilniť hlasy odborových pracovníkov a pomôcť mu zvíťaziť v Pensylvánii, kľúčovom priemyselnom bojisku, a v ďalších štátoch, ako je Michigan, ktorý je domovom mnohých národných výrobcov automobilov. Biden sa napríklad postavil proti navrhovanej akvizícii US Steel japonskou skupinou Nippon Steel, hoci Tokio je najdôležitejším spojencom USA v indicko-pacifickom regióne.

Americkí predstavitelia uviedli, že cieľové sektory sú tie isté oblasti, ktoré Biden označil za priority rozvoja prostredníctvom zákonov, ako je zákon o polovodičoch a zákon o zmiernení inflácie.

Jeden predstaviteľ povedal, že USA sa nesnažia “podkopať” rozvoj Číny alebo poškodiť úsilie Washingtonu a Pekingu o stabilizáciu vzťahov odkedy sa Biden stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na novembrovom summite.

Úradník však uviedol, že Čína vyrába tempom, ktoré „ďaleko presahuje akýkoľvek prijateľný odhad globálneho dopytu“, čo by zaplavilo globálne trhy a podkopalo schopnosť USA zvýšiť výrobnú kapacitu.