USA prudko zvyšujú clá na dovoz všetkých čínskych elektrických vozidiel, ale aj batérií, polovodičov
WASHINGTON – Opatrenia sú zamerané na ochranu amerických pracovných miest.
V tomto roku Spojené štáty zoštvornásobia clá na čínske elektrické vozidlá na 100 percent a zhruba strojnásobia sadzbu na dovoz ocele a hliníka. Clá na čínske polovodiče sa od roku 2025 zdvojnásobia. V tomto roku sa zdvojnásobí aj clo na solárne panely na 50 percent.
Okrem toho sa tento rok clá na čínske lítium-iónové batérie pre elektrické vozidlá viac ako strojnásobia na 25 percent. Podobné opatrenia sa prijmú pre lítium-iónové batérie pre neelektrické vozidlá od roku 2026, pričom podľa predstaviteľov má americkým spoločnostiam poskytnúť viac času na vývoj technológie.
Vysokí americkí predstavitelia v rozhovore s novinármi popreli, že by tento krok súvisel s prezidentskými voľbami. “Toto nemá nič spoločné s politikou,” povedal jeden úradník. \\
Biden však v posledných mesiacoch urobil ďalšie kroky, ktorých cieľom je posilniť hlasy odborových pracovníkov a pomôcť mu zvíťaziť v Pensylvánii, kľúčovom priemyselnom bojisku, a v ďalších štátoch, ako je Michigan, ktorý je domovom mnohých národných výrobcov automobilov. Biden sa napríklad postavil proti navrhovanej akvizícii US Steel japonskou skupinou Nippon Steel, hoci Tokio je najdôležitejším spojencom USA v indicko-pacifickom regióne.
Americkí predstavitelia uviedli, že cieľové sektory sú tie isté oblasti, ktoré Biden označil za priority rozvoja prostredníctvom zákonov, ako je zákon o polovodičoch a zákon o zmiernení inflácie.
Jeden predstaviteľ povedal, že USA sa nesnažia “podkopať” rozvoj Číny alebo poškodiť úsilie Washingtonu a Pekingu o stabilizáciu vzťahov odkedy sa Biden stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na novembrovom summite.
Úradník však uviedol, že Čína vyrába tempom, ktoré „ďaleko presahuje akýkoľvek prijateľný odhad globálneho dopytu“, čo by zaplavilo globálne trhy a podkopalo schopnosť USA zvýšiť výrobnú kapacitu.