USA pripravujú ďalší balík dotácií pre ekonomiku

WASHINGTON – Poradcovia amerického prezidenta Joe Biden pripravujú nový balík opatrení na podporu ekonomiky krajiny za tri bilióny dolárov, píše The New York Times s odvolaním sa na zdroje. 

Kvôli tomu navrhujú zvýšiť dane pre spoločnosti a najbohatších Američanov. Súčasťou plánu hospodárskej záchrany sú aj opatrenia na zníženie emisií uhlíka a zníženie nerovnosti. Podľa denníka bude predstavený tento týždeň.

Úrady plánujú investovať najväčšiu časť peňazí do rozvoja infraštruktúry: dopravný systém, internet, 5G, energetické systémy. Časť finančných prostriedkov pôjde aj na preškolenie občanov s cieľom zvýšiť ich produktivitu.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki, ktorá komentovala informácie, uviedla, že Joe Biden zvažuje množstvo opatrení zameraných na podporu obyvateľstva a zmenu daňového systému v USA. Zdôraznila však, že „špekulácie o budúcich návrhoch v hospodárskej sfére sú predčasné a neodrážajú myšlienkový smer v Bielom dome“.

Začiatkom marca schválil americký senát stimulačný balíček pre ekonomiku USA vo výške 1,9 bilióna dolárov. Podľa neho bude všetkým pracujúcim rodinám v USA vyplatených 1,4-tisíc dolárov a týždenné dávky v nezamestnanosti sa zvýšia o 400 dolárov.