USA: inflácia dosiahla až 40 ročný rekord
WASHINGTON – Dnes zverejnené údaje o inflácii v USA sú rekordom od roku 1982.
Celková inflácia je 7,5 % medziročne oproti konsenzuálnej prognóze 7,3 %, aj jadrová inflácia 6,0 % medziročne, oproti očakávaným 5,9 %.
Aj mesačná inflácia bola vyššia ako konsenzus (0,6 % vs. očakávaných 0,4 %), pričom údaj za december bol revidovaný smerom nahor (z 0,5 % na 0,6 %). V januári klesli ceny energií, spomalil sa rast cien surovín a áut (tovaru, ktorý rástol najrýchlejšie), no inflácia sa čoraz viac prelína do ekonomiky vrátane sektora služieb.
Súčasný rast cien energií môže prispieť k inflácii v USA vo februári. Hlavným rizikovým faktorom sú tvrdé podmienky na americkom trhu práce, ktoré nútia firmy zrýchľovať rast miezd. Zverejnenie správy o inflácii, ako aj skoršie zverejnenie správy o zamestnanosti v USA za január spôsobili, že trh očakával aktívnejšiu pozíciu Fedu ohľadom tempa zvyšovania úrokových sadzieb a znižovania bilancie. Trh je plne presvedčený o prvom zvýšení úrokovej sadzby v marci a zvyšuje odhad pravdepodobnosti jej okamžitého zvýšenia o 50 b. p. Do konca roka trh počíta so sadzbou 1,6 % (viac ako 6 nárastov) a v roku 2023 s jej pokračovaním na úrovni 2 %.
Inflácia v USA v januári v ročnom vyjadrení dosiahla 7,5 %, čo je najviac od roku 1982, čím prekonala konsenzuálnu prognózu. CPI si v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom udržal rast na úrovni 0,6 % (predchádzajúci odhad za december bol 0,5 %), pričom konsenzus predpokladal spomalenie na 0,4 %. Menej volatilná jadrová inflácia (bez cien potravín a energií) medziročne vzrástla z 5,5 % na 6,0 % (tiež najvyššia od roku 1982) a medzimesačne sa rast ustálil aj na 0,6 % (konsenzus), prognóza predpokladala spomalenie na 0,5 %. ).
Inflácia sa čoraz viac preniská „hlboko“ do ekonomiky. K jeho zrýchleniu v minulom mesiaci prispel najmä rast cien potravín (mesiac +0,8 %, medziročne 6,7 %), služieb (mesiac +0,6 %, medziročne +4,6 %), cien potravín a cien potravín. vrátane na lieky (+0,7 %), rekreáciu (+0,9 %), výdavky spojené s bývaním (+0,7 %). Zároveň sa zmiernil tlak zo strany cien komodít – mesačné tempo rastu cien komodít sa už štvrtý mesiac po sebe sústavne spomaľuje, v januári došlo k poklesu cien energií (-0,6% medzimesačne), vr. benzín (-0,8 % za mesiac, 40 % za rok). Nulový rast cien za mesiac zaznamenali nové autá a ojazdené autá sa tempo rastu spomalilo z 3,3 % na 1,5 % mesačne. To znamená, že inflačné tlaky sa začali presúvať z pozícií komodít do služieb, avšak následné zrýchlenie rastu cien energií s najväčšou pravdepodobnosťou dodatočne prispeje k inflácii vo februári.
Situáciu zhoršujú tvrdé podmienky na americkom trhu práce, kde sa nízka nezamestnanosť spája s čoraz výraznejším nedostatkom pracovnej sily. To bol dôvod 20-ročného rekordného rastu miezd v minulom roku (4,5 % v ročnom vyjadrení), pričom rast miezd v reálnom vyjadrení je negatívny v dôsledku vysokej inflácie, ktorá ohrozuje zvýšenie mzdových požiadaviek zo strany pracovníkov a inflačnú špirálu (mzdy – ceny).
Ďalší previs inflácie nad očakávaniami trhu trh vnímal ako dodatočný argument v prospech aktívnejšieho postoja Fedu k tempu zvyšovania úrokových sadzieb a znižovaniu bilancie. Trh je plne presvedčený o prvom zvýšení úrokových sadzieb v marci a zvýšil odhad pravdepodobnosti jej okamžitého zvýšenia o 50 bp. zo 41 % predchádzajúci deň na 47 %. Do konca roka trh očakáva sadzbu 1,6 % (viac ako 6 nárastov) a v roku 2023 až 2 %.