Umelá inteligencia pomáha štatutárnym audítorom

Slovenská komora audítorov (SKAU) v súvislosti s postupným zapájaním a nasadzovaním AI do audítorských aktivít na webovej platforme SKAU (pre členov komory) a jej následným rozšírením na ďalšie oblasti a možnosti efektívneho využitia, prináša AI platformu, určenú výlučne pre audítorov.

Ide pritom o absolútne prvé riešenie svojho druhu v Európe.

Ako na margo problematiky poznamenal prezident SKAU Ing. Milan Mozolák: Naša komora, ako jedna z prvých v danej oblasti na Slovensku aj pomocou digitalizácie realizuje najmodernejšie trendy v reálnej praxi. Súčasťou tohto procesu je aj postupné zapájanie a nasadzovanie AI do podpory profesie audítora na webovej platforme SKAU (pre členov komory) a jej následne rozšírenie na ďalšie oblasti a možnosti efektívneho využitia. Tak aby to bolo v prospech modernizácie a objektivizácie nezávislého výkonu profesie štatutárneho auditu.“

Tri fázy zavedenia AI

Celé zavedenie systému AI pre audítorov pozostáva z troch fáz, z ktorých prvá je realizovaná v týchto dňoch. V rámci nej revolučná technológia automatického generovania audiovizuálnych prezentácií z dát SKAU ponúka bezkonkurenčné riešenie v celosvetovom meradle. Jej dodávateľom je spoločnosť AI MEDIA & AGENCY SERVICES, s.r.o. (Aigency.sk). Prepojila sa ňou platforma AI s internou odbornou databázou SKAU, s aktuálnymi externými predpismi. Výsledkom je zrýchlenie prípravy edukačných a tréningových materiálov napr. spracovaná audiovizuálna prezentácia okamžitých odpovedí a riešení pre audítorov pomocou inteligentného chatbota. „AI zároveň ponúka možnosť komunikácie v akomkoľvek jazyku, čím dôjde k zrýchleniu a zefektívneniu edukačného procesu audítorov. Citeľne sa zrýchli aj proces prekladov materiálov, podkladov a hlavne štandardov, ktorými sa riadime. Väčšina z nich je v angličtine, pričom AI si dokáže pri preklade osvojiť aj našu terminológiu, náš interný výkladový slovník a s ich pomocou automaticky a kvalitne prekladať podkladové texty z iných jazykov do slovenčiny. A pritom sa sama zdokonaľovať a učiť“ – poznamenal Milan Mozolák. Audítor aj vďaka tomu získa v podobe systému AI mimoriadne teoreticky a dátovo vybaveného spoľahlivého neúnavného asistenta.

V rámci druhej fázy bude platforma AI ponúkať akéhosi „múdreho“ mimoriadne teoreticky, dátovo vybaveného spoľahlivého neúnavného asistenta, nápomocného audítorovi podľa potrieb a zadaní  pri zhromažďovaní informácií a ponuke riešení. Prvá a aj druhá fáza sa týkajú podpory profesie a práce pre členov komory. Tretia fáza, bude mať už aj praktický dopad a využitie, v rámci ktorej bude AI už nápomocná pri samotnom vykonávaní auditu, spracovávaní rešerší a vytváraní podpornej dokumentácie.

Zmena procesu auditu

V rámci nej sa bude klásť dôraz na dôslednú oddeliteľnosť dát a maximálne zabezpečenie dôvernosti a bezpečnosti dát klientov pri ich komunikácii so systémom AI. Jednoducho povedané – nepripustíme, aby sa AI „učila“ na dátach jedného – v prospech druhého klienta. Ako na záver dodal M. Mozolák: „Audit – tak ako sme ho poznali doposiaľ – prechádza zmenou. Úloha audítora sa zmení do tej miery, že vďaka úspore času sa bude môcť efektívne venovať nadstavbe v podobe analýzy dát a interpretácie výsledkov tam, kde je ľudský a najmä odborný faktor stále nevyhnutný.“

Slovenská komora audítorov (SKAU) bola ako samosprávna profesijná organizácia zriadená zákonom v roku 1992.V súčasnosti má 1 062 členov – fyzických a právnických osôb. SKAU má okrem zabezpečovania úloh v SR významné medzinárodné väzby a tomu zodpovedajúce postavenie. V roku 2001 sa SKAU stala členom medzinárodnej federácie – IFAC a v roku 2002 členom európskej federácie  – Accountancy Europe AE. Od roku 2004 sa v Slovenskej republike pri audite a súvisiacich službách používajú Medzinárodné audítorské štandardy – ISA a Etický kódex IFAC. SKAU má významnú úlohu aj v procese tvorby, prekladov a pripomienkovania medzinárodných štandardov pre oblasť auditu. Viac informácií: https://www.skau.sk/