Umelá inteligencia kreslí, hovorí, píše a smeje sa

Čínska vývojárka Chee Chee zo Stanfordskej univerzity začala vyvíjať umelú inteligenciu so zmyslom pre humor. Píše o tom Wired.

Výskumná pracovníčka má v úmysle využiť mnohé teórie humoru na dosiahnutie cieľa. Podľa nej čelí náročnej úlohe, pretože intelekt funguje podľa určitého algoritmu, čo vylučuje improvizáciu. Developer je presvedčený, že umelá inteligencia nemôže byť vtipná, aj keď naložíte všetky vtipy a anekdoty sveta do neurónovej siete.

Počas tréningu sa Chee Chee a jeho tím rozhodli otestovať teóriu slovných hier a nechať neurónové siete zapamätať si niekoľko homonymov, aby intelekt mohol generovať vtipné vety nahradením konceptov s nimi. Takže po nahradení vtipu nestratí svoj význam, neurónová sieť pridá do vety niekoľko nových slov. Avšak, výsledky nie sú potešení vedci.

Homonymum (z gréckeho ὅμος homos “ten istý, rovnaký”; ὄνομα onomu meno) čiže slovo súzvučné inému slovu, ktoré má rovnakú podobu, zvukovú alebo grafickú, ako slovo iného významu i pôvodu. Výskyt takýchto slov sa nazýva homonymia. Vznik homoným býva náhodný, napríklad odvodením slov od podobných základov, alebo prijímaním z cudzích jazykov.

V slovenčine sú homonymá pomerne zriedkavé a ich používanie väčšinou nespôsobuje nedorozumenie; k jazykom s hojným výskytom homoným patrí napríklad angličtina, francúzština alebo čínština.

V októbri 2018 bol obraz nakreslený umelou inteligenciou prvýkrát predali v aukcii. Spočiatku, bola vyvolávacia cena portrétu Edmond Belami 7-10 tisíc dolárov, ale v aukcii suma vzrástla 45 krát – na 432,5 tisíc dolárov. Edmond de Belamy je maľba portrétu z roku 2018 parížskymi umeleckými kolektívmi. Dielo je vytlačené na plátne a patrí do série portrétov La Famille de Belamy vygenerované umelou inteligenciou. Preslávil sa potom, čo aukčná sieň Christie´so známila svoj úmysel aukcie prvého umeleckého diela vytvoreného pomocou umelej inteligencie