Ukrajinská vláda schvaľuje návrhy Národnej banky Ukrajiny na znárodnenie banky Sense Bank

 KYJEV – Ukrajinská vláda v piatok dospela k rozhodnutiu o účasti štátu na odstránení systémovo dôležitej banky Sense Bank, predtým Alfa-Bank, z trhu s cieľom zabezpečiť stabilitu finančného systému krajiny a chrániť záujmy vkladateľov a ostatných veriteľov banky.

Informovali ukrajinské médiá s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva financií.

„Znárodnenie Sense Bank nebude mať vplyv na plnenie záväzkov banky voči vkladateľom a klientom,“ píše sa v tlačovej správe. Rozhodnutie vychádza z návrhu Národnej banky Ukrajiny a uvalenia sankcií voči kmeňovým vlastníkom banky.

Ministerstvo financií bolo poverené správou akcií banky. Postup znárodnenia vrátane vymenovania nového vedenia sa uskutoční čo najrýchlejšie. “Ministerstvo financií bude lákať investorov na predaj Sense Bank, keď sa skončí stanné právo,” uviedlo.

Sense Bank bola k začiatku júna 11. najväčšia zo 65 bánk pôsobiacich na Ukrajine.

Postup na jej znárodnenie začal NBÚ 20. júla 2023.  Predpokladá sa, že plným vlastníkom Sense Bank sa cez víkend stane štát, aby od pondelka 24. júla mohla opäť fungovať bez obmedzení.

S odvolaním sa na údaje Sense Bank sa uvádza, že priamymi vlastníkmi banky sú ABH Ukraine Limited (Cyprus) a ABH Holdings SA (Luxembursko), zatiaľ čo príjemcami sú Michail Fridman, Petr Aven a Andrei Kosogov, na ktorých sa okrem iného vzťahujú ukrajinské sankcie. Nezávislý audítor RSM Ukraine LLC v správe za rok 2022 uviedol, že väzby príjemcov na Rusko predstavujú pre banku významné reputačné riziko a majú negatívny vplyv na jej podnikanie.

Sankcie voči Fridmanovi, Avenovi a Kosogovovi vo forme zmrazenia aktív boli na Ukrajine uvalené v októbri 2022, zatiaľ čo sankcie voči ABH Ukraine Limited a ABH Holdings SA (ABHH) sú v platnosti od 5. júla 2023.

“Kvalifikovaní držitelia Sense Bank JSC nie sú schopní splniť svoje záväzky, ako ich definuje zákon Ukrajiny o bankách a bankovníctve, konkrétne udržiavať na trvalom základe úroveň kapitálu dostatočnú na to, aby vyhovovali regulačným pomerom stanoveným NBÚ, a prijať včasné opatrenia na zabránenie platobnej neschopnosti banky,” uviedol NBÚ.

Berúc do úvahy stanné právo na Ukrajine a súčasnú finančnú situáciu Sense Bank, „všetko uvedené predstavuje hrozbu pre záujmy vkladateľov a ostatných veriteľov banky,“ uviedol NBÚ.

Dočasná správa bola zavedená v Sense Bank s účinnosťou od 21. júla.