Ukrajina: sprenevera za 1,5 miliardy hrivien, úradníci ministerstva obrany čelia podozreniu

KYJEV – Páchateľom hrozí až 12 rokov väzenia s konfiškáciou majetku.

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) s pomocou ministerstva obrany (MO) odhalila schému sprenevery verejných prostriedkov pri nákupe munície. Podľa vyšetrovania boli do obchodu zapojení bývalí a súčasní úradníci ministerstva obrany a šéfovia pridružených spoločností, uviedla webová stránka SBU.

Informujú o tom ukrajinské médiá.

Uvádza sa, že útočníci sa pokúsili ukradnúť takmer 1,5 miliardy rozpočtových hrivien pri nákupe 100 tisíc mínometných nábojov pre AFU.

Podľa vyšetrovania tak v auguste 2022 úradníci uzavreli zmluvu o nákupe veľkoobchodnej dávky delostreleckých nábojov s dodávateľom zbraní “Ľvovský arzenál”. Ministerstvo obrany potom celú sumu stanovenú v podpísanom dokumente previedlo na účty spoločnosti.

“Po získaní finančných prostriedkov vedenie spoločnosti previedlo časť peňazí na účet zahraničnej obchodnej štruktúry, ktorá mala dodať objednanú muníciu na Ukrajinu. Tá však do nášho štátu neposlala ani jeden delostrelecký granát a prijaté finančné prostriedky boli prevedené na účty inej spriaznenej štruktúry na Balkáne,” uvádza sa v správe.

Špeciálna služba spresnila, že zvyšok sumy od ministerstva obrany zostal na účtoch ukrajinskej spoločnosti v jednej z bánk v hlavnom meste.

“V dôsledku komplexných opatrení príslušníci SBU zdokumentovali schému sprenevery štátnych prostriedkov a identifikovali všetky osoby zapojené do transakcie. Vďaka opatreniam SBU boli odcudzené prostriedky zadržané a rieši sa otázka ich vrátenia do ukrajinského rozpočtu,” uviedla špeciálna služba.

Zároveň spresnila, že piatim obvineným v tomto prípade bolo oznámené podozrenie podľa časti 5 článku 191 Trestného zákonníka Ukrajiny (sprenevera, defraudácia majetku alebo jeho prevzatie zneužitím funkcie spáchané organizovanou skupinou). Podozriví sú najmä bývalý a súčasný vedúci oddelenia vojensko-technickej politiky, vývoja zbraní a vojenského vybavenia ministerstva obrany, vedúci a obchodný riaditeľ spoločnosti Ľvovský arzenál, ako aj ich komplic, predstaviteľ zahraničnej obchodnej štruktúry.

“SBU zadržala jedného z obvinených za pokus o opustenie Ukrajiny, takže teraz je vo väzbe. O otázke preventívnych opatrení pre ostatných obvinených sa stále rozhoduje. Podvodníkom hrozí až 12 rokov väzenia s konfiškáciou majetku”, – zhrnuli v SBU.

V decembri SBU rozbila korupčnú schému nákupu munície pre ukrajinské ozbrojené sily v hodnote takmer 1,5 miliardy hrivien. V hlavnom meste bol zadržaný najmä vedúci jedného z hlavných oddelení ministerstva obrany, ktorý bol do tohto obchodu zapojený.

Vyšetrovatelia majú podozrenie, že úradník v decembri 2023 podpísal dohodu so špeciálnou exportnou spoločnosťou o nákupe veľkoobchodnej dávky delostreleckých granátov pre ukrajinských obrancov. Potom však rozpočtové prostriedky neboli prevedené na účty špeciálneho vývozcu. Novovytvorená Agentúra pre obranné obstarávanie ministerstva obrany následne podpísala výhodnejšiu zmluvu na dodávku tých istých delostreleckých granátov s tým istým výrobcom.