Ukrajina nikdy nevyhlásila vojnu voči Rusku

BRATISLAVA / KYJEV  – V médiách sa objavilo tvrdenie, že na východe Ukrajiny je od roku 2014 vojna. Nie je to pravda. Autor tvrdenia buď šíri klamstvo, alebo nepozná zákony Ukrajiny.

Vojnu nikto nevyhlásil. Pozrime sa na to, čo o tom hovorí Ústava Ukrajinskej republiky na stránke zákonodarných aktov. Takýmto tvrdeniam sa hovorí klamstvo, novinárska kačica, hoax, či fake.

A tak teda, milé deti, milí politici, zacitujme si Ústavu Ukrajiny:

Článok 191. Postup pri vyhlásení vojnového stavu a uzavretí mieru na žiadosť prezidenta Ukrajiny, o schválení rozhodnutia prezidenta Ukrajiny o použití ozbrojených síl Ukrajiny a iných vojenských útvarov v prípade ozbrojenej agresie proti Ukrajine.

1. V súlade s dodatkom 9 časti 1 článku 85 Ústavy Ukrajiny Najvyššia rada vyhlasuje na žiadosť prezidenta Ukrajiny vojnový alebo mierový stav, schvaľuje rozhodnutia prezidenta Ukrajiny o použití ozbrojených síl Ukrajiny a iných vojenských útvarov.

2. Najvyššia rada posúdi návrh prezidenta Ukrajiny na vyhlásenie vojnového stavu a uzavretie mieru a otázku schválenia rozhodnutia prezidenta Ukrajiny o použití Ozbrojených síl Ukrajiny a iných vojenských útvarov v prípade o ozbrojenej agresii proti Ukrajine, článkami 189, 190 tohto nariadenia.

Poznámka Finančných novín Verchovna rada, v preklade Najvyššia rada je parlament Ukrajiny.

Verchovna rada Ukrajiny  je ukrajinský jednokomorový parlament. Na základe  ukrajinskej  ústavy predstavuje jediný zákonodárny orgán v jednokomorovom politickom systéme Ukrajiny. Zasadá v Kyjeve, hlavnom meste Ukrajiny, vo svojej vlastnej budove z roku 1939 a má 450 poslancov volených na 5 rokov.

Volebný systém je v dobe samostatnej Ukrajiny neustálený. Vo voľbách v roku 2012 a aj v predčasných voľbách v roku 2014 sa volilo zmiešaným systémom: 225 mandátov bolo rozdelených pomerným volebným systémom s jediným volebným obvodom a 225 väčšinovo systémom relatívnej väčšiny .

Ukrajinský parlament vznikol v roku 1938 ako parlament Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky v rámci vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Najvyšší soviet Ukrajinskej SSR vo svojom 12. volebnom období, zvolený v roku 1990, vydal Deklaráciu nezávislosti Ukrajiny, zaviedol prvky trhového hospodárstva a politickú liberalizáciu.