Ukrajina: Medvedčuk v domácom väzení, obvinenie z podpory terorizmu považuje za politickú pomstu

KYJEV –  Ukrajinský podnikateľ a politik Viktor Medvedčuk bude do 9. júla 2021 v domácom väzení. Prečerský okresný súd v Kyjeve ho obvinil z financovania terorizmu. Uvádza to ukrajinská agentúra UNIAN, ktorú kontroluje miliardár Igor Kolomojskij.

Vktor Medvedčuk je predsedom politického výboru politickej strany Opozičná platforma – za život. Strana má protinacionalistické postoje. Jej predsedom je Vadim Rabinovič.

Nacionalizmus v Ukrajine nemá veľkú podporu, ale jeho predstavitelia organizujú rôzne nátlakové akcie. Nedávno bol v Kyjeve pochod, ktorý si pripomenul výročie ukrajinskej divízie SS Galitzien. Tá v roku 1944 na Slovensku potláčala Slovenské národné povstanie (SNP) . Proti nemu nebojovali banderovci, ale (okrem iného) ukrajinskí nacionalisti začlení do fašistickej vojenskej organizačnej štruktúry. Boli to príslušníci 1. práporu granátnikov 14. divízie granátnikov SS (Galizien č.1), po nemecky: Waffen-Grenadier-Regiment der SS 29 (galizisches Nr. 1), ktorí v takticko-operačnom priestore SNP vyvíjali aktívnu činnosť  v súčinnosti s nemeckou bojovou skupinou Schill. Pochod ukrajinských nacionalistov odsúdil prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij.

Obvineniu Viktora Medvedčuka predchádzalo odňatie vysielacej licencie štyrom televíznych staníc, znárodnenie produktovodu na západe Ukrajiny, ktorým sa prepravoval benzín a nafta. Podniky Viktora Medvedčuka majú zmrazené účty. Obvineniu podnikateľa predchádzali domové prehliadky jeho podnikov príslušníkmi ukrajinskej tajnej služby SBU.

Ako uvádza tlačová agentúra Interfax Ukrajina, v príbehu ukrajinského politika môžeme pozorovať tri zlomové epizódy vedúce k domácemu väzeniu.

Prvá sa týka plynového poľa Glubokaya na čiernomorskom šelfe pri Kerči. V roku 2012 dostala povolenie na rozvoj oblasti ukrajinská spoločnosť New Projects, ktorú prokuratúra spája s Medvedčukom. Podľa vyšetrovania v roku 2015 obžalovaní v prípade uzavreli dohodu s predstaviteľom ruskej vlády o ťažbe nerastov na čiernomorskom šelfe.

Vyšetrovanie sa navyše domnieva, že v roku 2020 Medvedčuk údajne odovzdal informácie o umiestnení tajnej jednotky ozbrojených síl Ukrajiny ukrajinskému poslancovi Tarasovi Kozakovi, ktorý sa nachádzal v Rusku. Napokon je Medvedčuk podozrivý z protiukrajinskej činnosti. Ide o „vytvorenie infraštruktúry vplyvu v prospech Ruskej federácie prostredníctvom pracovných migrantov, ktorí cestujú z Ukrajiny do Ruska,“ uviedol šéf SBU Ivan Bakanov.

Krstným otcom detí Viktora Medvedčuka je Vladimír Putin. V minulosti bol jeho obchodným partnerom niekdajší prezident Ukrajiny Pjotr Porošenko. Jeho najväčším podnikov je firma Roshen. Tá má výrobu aj v Ruskej federácii. Ukrajina nakupuje elektrickú energiu a palivo pre atómové elektrárne v Ruskej federácii,

Proti Viktorovi Medvedčukovi sa vedie rozsiahla propagandistická kampaň. Jej cena sa odhaduje na niekoľko miliónov amerických dolárov. Jeho otec bol obvinený, že bol členom Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), ktorá spolupracovala s fašistickým Nemeckom.

V roku 1971 absolvoval Viktor Medvedchuk strednú školu v dedine Borovaya v okrese Fastovsky v Kyjevskej oblasti. Pokúsil sa nastúpiť na Vyššiu policajnú školu, ale pre nedostatky v životopise jeho otca ho neprijali.

Viktor Medvedčuk začal svoju kariéru 22. novembra 1971 ako triedič 2. triedy expedičného oddelenia periodík kyjevskej železničnej pošty. Od začiatku roku 1972 sa súčasne stal „externým zamestnancom sovietskej milície “ v stanici Motovilovka. V rokoch 1972 – 1978 študoval na právnickej fakulte Kyjevskej štátnej univerzity Tarasa Ševčenka. Pôsobil ako advokát. Do politiky vstúpil tým, že podporoval v prezidentských voľbách Leonida Kučmu.

Slovensko nedávno navštívil ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Ten sa v stredu 12.4.2021 v Bratislave poďakoval Slovensku za jeho podporu územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny i za jeho sankčnú politiku voči Rusku.

Kuleba na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom konštatoval, že Slovensko je jednou z krajín, ktoré preukázali solidaritu s Ukrajinou v prípade nedávneho vyhrotenia situácie na hranici s Ruskom.