Turkménsko a Európska únia rokujú o väzbách v oblasti energetiky a prepravy zemného plynu

AŠCHABAD – Turkménsky minister zahraničných vecí Rašit Meredow a osobitný zástupca EÚ pre Strednú Áziu Terhi Hakala diskutovali o vyhliadkach na spoluprácu v energetike a doprave.

Obe strany si vymenili názory na súčasný program partnerstva a vyhliadky na ďalší rozvoj spolupráce medzi Turkménskom a Európskou úniou (EÚ) na stretnutí, ktoré bolo turkménskom hlavnom meste Ašchabad.

“Spolupráca v oblastiach ochrany životného prostredia, zelenej a digitálnej transformácie, vzdelávania, energetiky, dopravy a logistiky bola identifikovaná ako prioritné oblasti,” uvádza sa v správe.

Obe strany hovorili o organizačných otázkach ministerskej konferencie vo formáte “Stredná Ázia-Európska únia”, ktorá sa bude konať v Ašchabade.

Rokovalo sa aj o programe nadchádzajúcej spoločnej konferencie venovanej 30. výročiu spolupráce medzi Turkménskom a EÚ.

Spoločná konferencia Turkménska a EÚ venovaná 30 rokom spolupráce sa konala na ministerstve zahraničných vecí Turkménska 14. mája. Súčasťou konferencie boli tematické stretnutia o úspešných partnerských projektoch v oblasti vzdelávania, obchodu, bezpečnosti a ekologického hospodárstva.

Na turkménskom ministerstve zahraničných vecí bola otvorená aj výstava venovaná úspechom 30-ročnej spolupráce medzi Turkménskom a EÚ.

Na podujatí sa uskutočnilo slávnostné podpísanie memoranda o porozumení medzi ministerstvom energetiky Turkménska, štátnou spoločnosťou Turkménsko a Nemeckou spoločnosťou pre medzinárodnú spoluprácu (GIZ).

Medzitým turecký minister energetiky Alparslan Bayraktar 14. mája oznámil, že turecké a azerbajdžanské úrady dosiahli dohodu o preprave turkménskeho zemného plynu do Turecka cez Azerbajdžan a Gruzínsko.

Študentky v hlavnom meste Ašchabad.

Na slávnostnom podpise v Istanbule povedal, že dohoda zahŕňa aj dopravu azerbajdžanských a okolitých regionálnych energetických zdrojov do Turecka, z ktorých niektoré sa potom prepravia na európske trhy.

Turkménsko má kľúč k iniciovaniu projektu transkaspického plynovodu (TCP), ktorého cieľom je vytvoriť podmorský plynovod pre turkménsky zemný plyn, aby sa pripojil k európskemu energetickému trhu. Zohľadňuje záujmy tranzitných krajín a zaručuje turkménskym užívateľom zemného plynu v Európe konzistentný prístup k zdrojom.

Ak by bol TCP postavený, prepravil by približne 32 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne z Turkménska do Azerbajdžanu cez Kaspické more, aby vyriešil energetické problémy Európy a diverzifikoval jej dodávky plynu.

Kritické úvahy o tom, aby sa projekt TCP posunul vpred, zahŕňajú zdroje financovania, najmä vzhľadom na európske obmedzenia financovania fosílnych palív, a logistiku integrácie týchto nových dodávok do už aj tak úplnej infraštruktúry južného koridoru zemného plynu.

EÚ sa spolieha na turkménske dodávky plynu cez Kaspické more, Azerbajdžan a Türkiye, aby zaistili energetickú bezpečnosť kontinentu, ktorý je závislý od Ruska.

V marci Turkménsko a EÚ podpísali protokol k dohode o partnerstve a spolupráci (DPS). DPS, podpísaná v roku 1998, čakala na ratifikáciu Európskym parlamentom. Odvtedy sa dvojstranné vzťahy riadia dočasnou obchodnou dohodou. V roku 2015 bolo v Ašchabade podpísané vyhlásenie o spolupráci v oblasti energetiky, v ktorom sa zdôrazňuje transkaspický projekt medzi Turkménskom, Azerbajdžanom, Tureckom a EÚ.

Titulná fotografia: Spoločná konferencia Turkménska a Európskej únie venovaná 30 rokom spolupráce sa konala na Ministerstve zahraničných vecí Turkménska 14. mája 2024.  www.akipress.com