Trump odrezal iránsku centrálnu banku od kyslíka

WASHNIGTON –  Americký prezident Donald Trump oznámil nové sankcie voči Iránu – „najvyššie z hľadiska úrovne všetkých, aké boli kedy uvalené na túto krajinu“.

Na tri finančné inštitúcie vrátane centrálnej banky sa vzťahovali reštriktívne opatrenia na „podporu terorizmu“. Toto bolo prvé opatrenie, ktoré Biely dom prijal v reakcii na nedávny útok na ropné zariadenia v Saudskej Arábii, pri ktorých Teherán podozrievajú z ich organizácie Washington a Rijád. Americké vedenie zároveň nevylučuje vojenský scenár konfrontácie Teheránu. Podľa Donalda Trumpa „je všetko pripravené zasiahnuť 15 dôležitých zariadení v Iráne“.

Donald Trump osobne oznámil nové sankcie voči Iránu. Poznamenal: zaviedol reštriktívne opatrenia – „veľmi veľké, veľmi prioritné“. Podrobnosti uviedol šéf amerického ministerstva financií Stephen Mnuchin: „Iránsky bezvedomý útok proti Saudskej Arábii je neprijateľný.

Opatrenia ministerstva financií sú zamerané na kľúčový mechanizmus, ktorý iránsky režim používa na podporu svojej teroristickej siete. “ Ide o Iránsku centrálnu banku. Spolu s ním ide o Iránsky národný rozvojový fond (NFRI) sankcionovaný. Podľa Stephena Mnuchina boli tieto dve štruktúry „pôvodne určené na zachovanie bohatstva iránskeho ľudu, ale namiesto toho ich použil skorumpovaný režim na prevod iránskych devízových rezerv svojim teroristickým prisluhovačom“. „Centrálna banka a NFRI budú odrezané od nášho bankového systému. Hotovosť už nebude smerovať do Zboru islamských revolučných gárd. Irán sme odrezali od všetkých zdrojov financovania, “uviedol pán Mnuchin.

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Mousaví hovorí, že nové sankcie USA voči Iránskej centrálnej banke (CBI) nie sú ničím novým, ale rovnakými starými zákazmi v novej podobe. Uvádza to Iránska študentská tlačová agentúra (INSA)

“Od uloženia prvých sankcií, ktoré boli jedny z najprísnejších druhov svojho druhu, si Irán našiel cestu a bude pokračovať vo svojom rozvoji a napredovaní so spoliehaním sa na domáci potenciál a spoluprácu priateľských krajín,” uviedol v sobotu hovorca.

Zahraničná politika USA je podľa nej zmätená a zúfalá, ktorá je založená iba na šikanovaní, jednostrannosti a páchaní činov ekonomického terorizmu voči ostatným.

“(Americkej zahraničnej politike) chýba požadovaný potenciál pre akúkoľvek logickú a dynamickú diplomatickú iniciatívu na mierové urovnanie rozdielov s inými krajinami,” uviedol.

„Dúfam, že americkí štátnici si uvedomia, že už viac nie sú jedinou ekonomickou ťažkou váhou na svete a že existuje mnoho ďalších krajín, ktoré by chceli využiť iránsky trh a hospodárske príležitosti spojené s dobrými vzťahmi s Iránom,“ dodal.

“Američania by mali pripustiť, že politika sankcií je neúspešná a že nadmerné využívanie tejto triky a to, že sa z dolára stal nástroj, vážne spochybnilo dôveryhodnosť USA a jej ekonomiky v očiach medzinárodného spoločenstva,” uviedol. ,

“Preč sú dni, kedy by USA boli vnímané ako dôveryhodný ekonomický partner,” uviedol Mousavi.

Hovorca vyzval všetkých členov medzinárodného spoločenstva, aby sa starali o nový obchodný a ekonomický systém, ktorý ťažko ovplyvňujú nepriateľské činy Spojených štátov proti medzinárodnému voľnému obchodu a rozvoju.

Zopakoval tiež, že Irán uprednostňuje mier a vzájomné pôsobenie. „Iránsky národ je národom milujúcim slobodu a mier a je pripravený spolupracovať so všetkými krajinami a vládami, ktoré s ním jednajú s rešpektom a na rovnakom základe.“

„Zastavením plnenia záväzkov vyplývajúcich z dohody o jadrovej energii z roku 2015 a pokračujúcim porušovaním dohody JCPOA USA nielenže porušili svoje medzinárodné záväzky, ale konali aj na vlastnú škodu a porušili zmluvy uzavreté medzi jej spoločnosťami v hodnote miliárd dolárov. a iránske firmy, najmä v leteckom priemysle, “uviedol.

“Dvere sme nechali otvorené,” poznamenal Mousavi.