Trump obvinil Čínu zo šírenia vírusu vo svete

NEW YORK –  Americký prezident Donald Trump vyzval OSN, aby zobrala Čínu na zodpovednosť za šírenie koronavírusu. Uviedol to vo videospráve Bieleho domu na utorňajšom stretnutí na vysokej úrovni pri príležitosti 75. výročia OSN.

„V počiatkoch vírusu Čína zastavila domáce cesty a umožnila lietadlám opustiť Čínu a infikovať svet … Organizácia Spojených národov by mala za svoje činy niesť zodpovednosť,“ uviedol.

Obvinil tiež Čínu a WHO z nepravdivých vyhlásení, že vírus sa nešíri z človeka na človeka a že ľudia bez príznakov vírus neprenášajú. K tomu pridal obvinenia, že Čína znečisťuje oceány a nadmerne loví  ryby vo vodách iných krajín, ničí koralové útesy a je zodpovedná za viac emisií „toxickej ortuti“ ako ktorákoľvek iná krajina.

„Čínske emisie uhlíka sú dvojnásobné oproti emisiám Spojených štátov a rýchlo rastú,“ uviedol Trump. Trump porovnal mobilizáciu síl zapojených do boja proti koronavírusu s úsilím po skončení druhej svetovej vojny.
„Angažujeme sa v tvrdom boji proti neviditeľnému nepriateľovi – čínskemu vírusu, ktorý si vyžiadal nespočetné množstvo životov v 188 krajinách,“ uviedol americký prezident.

Trump poznamenal, že tri lieky v USA sú v záverečných fázach klinických skúšok, a ubezpečil, že výroba už prebieha, takže po schválení môže byť okamžite zahájená distribúcia. „Porazíme vírus, zastavíme pandémiu,“ sľúbil Trump. Trump sústavne obviňuje Čínu z toho, že nebráni šíreniu koronavírusu po celom svete. Peking takéto obvinenia odmieta.