Toyota investuje 500 miliónov dolárov do startupu Joby s lietajúcimi taxíkmi

TOKIO – Nové financovanie od japonskej automobilky s  plánom na výrobnú alianciu.

Joby patrí medzi najlepšie kapitalizovaných hráčov v sektore a pred najnovšou investíciou Toyoty získal viac ako 2 miliardy dolárov.

Investícia Toyoty, najväčšieho externého akcionára Joby, je súčasťou väčšej strategickej aliancie, ktorej cieľom je pomôcť americkej spoločnosti komercializovať a vyrábať jej letecké taxíky.

Joe Ben Bevirt, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Joby, vyjadril nadšenie z vytvorenia výrobnej aliancie s Toyotou, ktorá podľa neho umožní „tohto novému dopravnému modelu skutočne škálovať“.

Spoločnosť Joby bola založená v roku 2009 a v roku 2021 bola kótovaná na burze v New Yorku. Patrí medzi mnohé startupy a etablované letecké spoločnosti, ktoré sa snažia oživiť mestskú vzdušnú mobilitu bez emisií vytvorením elektrických lietadiel s vertikálnym vzletom a pristátím (eVTOL).

V posledných mesiacoch bolo niekoľko startupov nútených hľadať dodatočné finančné prostriedky a odkladať míľniky certifikácie, pretože problémy s vývojom týchto lietadiel sú čoraz zreteľnejšie. Okrem toho existujú ďalšie prekážky, ako je vytvorenie potrebnej infraštruktúry a získanie verejného uznania.

Joby však patrí medzi najlepšie kapitalizovaných hráčov v tomto priestore a pred najnovšou investíciou Toyoty získal viac ako 2 miliardy dolárov.

Lietadlo spoločnosti bolo prvým eVTOL, ktorý mal certifikačné plány schválené Federálnou správou letectva USA a v súčasnosti pracuje na úplnom schválení.

Bevirt uviedol, že spoločnosť sa zameriava na spustenie svojej prvej komerčnej služby v Dubaji budúci rok. V súčasnosti je v prevádzke pilotná výrobná linka v Marine v Kalifornii s plánmi zvýšiť výrobnú kapacitu na jedno lietadlo mesačne do konca tohto roka.

Nová investícia od Toyoty príde v dvoch fázach a bude stavať na takmer sedemročnej spolupráci medzi oboma spoločnosťami, povedal Bevirt. Celková investícia Toyoty sa zvýši na takmer 900 miliónov dolárov. To zvýši podiel Toyoty v Joby, medzi ktorého ďalších podporovateľov patrí správca aktív Baillie Gifford, na viac ako 20 percent.

Startup spolupracoval s inžiniermi Toyoty v rámci predchádzajúcej dohody o zlepšení svojich procesov. Automobilka okrem toho dodala komponenty pre niektoré systémy Joby. Podrobnosti o širšej produkčnej aliancii budú zverejnené neskôr, povedal Bevirt.

Investícia Toyoty je súčasťou širšej stratégie automobilky, ktorá vsádza na rôzne technológie a verí, že spotrebiteľom poskytne širokú škálu áut v rôznych cenových reláciách.

V rámci tejto stratégie najväčšia svetová automobilka podľa tržieb investuje do kľúčových technológií, ako sú elektrické vozidlá, vodíkové vozidlá a spaľovacie motory novej generácie pre hybridné vozidlá, ako aj do iniciatív, akými sú napríklad aerotaxi prostredníctvom Joby.


„Letecká mobilita má potenciál výrazne zmeniť spôsob, akým sa ľudia pohybujú a žijú v spoločnosti mobility budúcnosti, a jej komercializácia je jedným z cieľov spoločnosti Toyota od jej založenia,“ uviedla spoločnosť.


Toyota má tiež dlhú históriu investícií a výskumu v letectve, ktorá začala jej zakladateľom Sakichi Toyodom, ktorý v roku 1925 ponúkol odmenu 1 milión jenov každému, kto dokáže vytvoriť batériu schopnú poháňať autá a lietadlá na veľké vzdialenosti.

Pripravené  na základe materiálov denníka The Financial Times.