Tichanovská: Krym právne ukrajinský, fakticky ruský

VILNIUS –  Krym sa dostal pod jurisdikciu Ruska v rozpore s medzinárodným právom, ale otázka komu polostrov patrí je zložitá. Tento postoj vyjadrila bývalý súperka  súčasného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v posledných prezidentských Svetlana Tichanovskaja v rozhovore pre litovvskú televíziu LRT 7.

Podľa nej väčšina Bielorusov dodržiava hraničné stanovisko, že Krym „de iure“ patrí Ukrajine, ale „de facto“ sa už stalo ruským územím. Takto radšej odpovedala na otázku o polostrove počas volebnej kampane. „Chápeme, že existuje medzinárodné právo,“ povedala.

Tikhanovskaja je však presvedčená, že Bielorusi v tejto otázke nepotrebujú a nemusia zaujať zásadné stanovisko, najmä teraz, keď sa viac zaujímajú o svoju vnútornú politickú krízu. „Situácia na Kryme je veľmi zložitá a Bielorusi majú na túto otázku rozdielne názory a nechceli by sme, aby nás táto otázka nejako rozdelila,“ vysvetlila bývalá kandidátka na funkciu prezidenta Bieloruska.,

Odborníci predtým vysvetľovali, prečo sa Tichanovská snaží vyhnúť sa otázkam o Kryme a neuznáva ho ako ukrajinský. Podľa analytika strediska Atlantickej rady Frank Vjačorka sa bojí poškodiť bieloruský protest a vyvolať asociácie s ukrajinským Euromajdanom, pretože Lukašenko nazýva svoju politickú orientáciu „prozápadnou, propoľskou, proamerickou“. Jeho bývalá rivalka sa chce od tejto reputácie dištancovať, aby doma udržala maximálny počet priaznivcov.

Dňa 31. augusta 2020 opozícia v Bielorusku na čele s Tichnovskej spojencom, bývalým šéfom ústredia kampane exbankárom Viktora Babarikom a  Máriou Kolesnikovou, oznámila, že vytvára novú politickú stranu, ktorá bude spolupracovať s Opozičnou koordinačnou radou, čo je občianske združenie. Mária Kolesnikovová pripustila, že je pripravená stať sa novým vodcom protestov v krajine. Politická straa by sa mala volať Vmeste (Spolu).

Bielorusi protestujú už štvrtý týždeň. Hlavnými požiadavkami nespokojných je rezignácia súčasného vedenia krajiny, uskutočnenie nových volieb a postavenie pred súd tých, ktorí brutálne rozohnali prvé zhromaždenia a vysmievali sa tisícom väzňov. Súčasná hlava štátu Alexander Lukašenko hovorí, že voľby sa konali v súlade so zákonom, a protesty organizovali a platili tretie krajiny.