Technológie cloud stvorili na akciovom trhu bublinu

NEW YORK –  Na globálnom trhu cloud computingu sa formuje bublina. Je to podobné ako s bublinou dot-com, ktorá otriasla svetovou ekonomikou na začiatku storočia a skončila prepadom kurzov internetových spoločností
a bankrotom mnohých investorov.

Dôležitosť cloudových výpočtov a výpočtov vzrástla v roku 2020 medzi pandémiou koronavírusu raketovo.
Dôvodom bol obrovský presun ľudí po celom svete k práci na diaľku, opustenie miestnych dátových centier a potreba vysokorýchlostného internetu. To viedlo k zvýšeniu hodnoty akcií spoločností, ktoré sa zaoberajú cloudovou technológiou a elektronickým obchodom.

Napríklad spoločnosť Zoom, ktorá sa stala jedným z najznámejších príjemcov krízy s koronavírusmi, vzrástla
v 2. štvrťroku 2020 na 663 miliónov dolárov, čo predstavuje štvornásobný nárast z rovnakého obdobia predchádzajúceho roka. Akcie spoločnosti za rok dosiahli viac ako 600 percent. Global X Cloud Computing ETF stúpne v roku 2020 o 58 percent. Z 36 cloudových spoločností vo verejne obchodovanom fonde iba štyri vykázali v roku 2020 záporné výnosy. Päť spoločností rástlo o 170 percent alebo viac.

Analytici situáciu porovnávajú s krízou dot-com, tvrdia však, že situácia je bezpečnejšia ako pred 20 rokmi.
Faktom je, že na konci 90. rokov a začiatkom nového milénia, za rastom akcií internetových spoločností, ktorý viedol k inflácii bubliny, existovali iba „nádeje investorov na budúcnosť“ nových technológií. Cloudové spoločnosti v súčasnosti vykazujú skutočný rast, uviedla zakladateľka a šéfka spoločnosti Cornerstone Capital Group Erika Karp.

Analytici oslovení CNBC predtým varovali pred vznikom bubliny v technologickom sektore. Podľa nich sa však dá nazvať bezpečným, pretože je nepravdepodobné, že v blízkej budúcnosti „praskne“. Odborníci zakladajú svoje predpoklady na údajoch na kurze akcií amerických technologických spoločností, ktoré za posledné mesiace výrazne stúpli.