Ťažba uránu v Uzbeckej republike pomaly stúpa
TAŠKENT – Uzbekistan bol významným zdrojom ruských dodávok uránu až do získania nezávislosti v roku 1991.
- Uzbekistan má značné zásoby nerastných surovín vrátane uránu.
- Je piatym svetovým dodávateľom uránu a rozširuje výrobu.
- Japonské a čínske spoločné podniky sú aktívne vo vývoji uránu, najmä so zameraním na čierne bridlice.
- Plánuje sa výstavba dvoch veľkých ruských reaktorov.
Produkcia uránu sa dovtedy uskutočňovala v Uzbekistane, Kirgizsku a Tadžikistane s malým ohľadom na štátne hranice a veľká časť spracovania prebiehala v Tadžikistane. Dnes sa väčšina uránu ťaží v strede krajiny, pričom centrom je Navoi, ktoré je s baňami spojené železnicou.
V decembri 2017 Uzbekistan a Rusko podpísali medzivládnu dohodu o spolupráci pri využívaní jadrovej energie na mierové účely. V marci 2018 Uzbekistan zaradil do užšieho výberu 10 lokalít po celej krajine na výstavbu jadrovej elektrárne a do októbra sa pozornosť sústredila na lokality na východnom a západnom brehu jazera Tudakul, nádrže 25 km severovýchodne od Buchary, na hranici provincií Navoi a Buchara. V septembri 2018 bola podpísaná ďalšia medzivládna dohoda o výstavbe dvoch reaktorov VVER-1200 zo strany Rosatomu, ktoré budú uvedené do prevádzky okolo roku 2028. Referenčnými blokmi sú Novovoronež II (V-392M).
Spoločnosť Rosatom v máji 2019 uviedla, že bola vybraná lokalita v blízkosti jazera Aydarkul v regióne Jizzakh, v blízkosti severnej a centrálnej hranice s Kazachstanom a severne od Samarkandu, a že výstavba by sa mala začať v roku 2020 alebo 2021. V júli 2019 to bolo oznámené že navrhované miesto, teraz pre štyri reaktory, by bolo blízko jazera Tuzkan v okrese Farishsky. Pri hodnotení lokality UzAtomu pomáha Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) ako súčasť jej „míľnikového“ prístupu k budovaniu jadrovej energie. Prevádzkou dvoch plánovaných reaktorov sa očakáva úspora 3,5 miliardy metrov kubických (126 EJ) plynu ročne. Očakáva sa, že náklady budú okolo 13 miliárd dolárov, z veľkej časti financované Ruskom.
V júni 2019 francúzska inžinierska a projektová manažérska skupina Assystem podpísala dohodu s ministerstvom energetiky, ktorá má pomôcť zdvojnásobiť inštalovanú výrobnú kapacitu krajiny z 13 na 27 GWe a zdvojnásobiť jej výkon do roku 2030 pomocou jadrovej energie, plynu a vetra.
V máji 2020 ministerstvo energetiky krajiny zverejnilo „Koncepčnú poznámku“, v ktorej načrtáva svoju stratégiu výroby elektriny do roku 2030. Dokument predpovedal, že do roku 2030 bude 15 % elektriny v krajine pochádzať z jadra, ako aj 8 % zo solárnej energie a 7 % zo solárnej energie. vietor.
Zdroje uránu
Podľa Červenej knihy z roku 2022 má Uzbekistan 49 200 tU primerane zabezpečených obnoviteľných zdrojov a 49 220 tU odvodených obnoviteľných zdrojov na 130 USD/kgU v pieskovcoch plus 32 900 tU v čiernych bridliciach. Tí druhí doteraz nepodporovali komerčnú výrobu a hľadajú sa pre nich zahraničné expertízy.
Všetky významné zdroje uránu typu valcovaného pieskovca sa nachádzajú v oblasti Central Kyzylkum, 125 km širokom pásme, ktorý sa rozprestiera vo vzdialenosti asi 400 km od Uchkuduku na severozápade po Nurabad na juhovýchode.
V septembri 2019 Orano podpísalo dohodu s Uzbekistanom o spolupráci pri rozvoji ťažby a prieskumu uránu. Spoločný podnik, Nurlikum Mining, bol založený medzi Orano (51%) a Goscomgeology (Štátny výbor pre geológiu a nerastné zdroje Republiky Uzbekistan, 49%) s cieľom zamerať sa na oblasti Djengeldi v Kyzylkume.
Navoi Mining & Metallurgical Company ( NMMC ) je súčasťou uzbeckého štátneho holdingu Kyzylkumredmetzoloto a vykonáva všetku ťažbu uránu v krajine, ako aj ťažbu zlata a ďalšie aktivity. Od začiatku roku 2022 sa NMMC rozdelilo na tri samostatné subjekty: banský a metalurgický závod Navoi (výroba drahých kovov); Navoiuran (ťažba a spracovanie prírodného uránu a kovov vzácnych zemín); a Nadácia banského a metalurgického závodu Navoi.
V novembri 2022 podpísali Orano Mining, Goscomgeology a uzbecký štátny podnik Navoiuran dohodu o strategickej spolupráci s cieľom realizovať niekoľko spoločných iniciatív v Uzbekistane vrátane projektov geologického prieskumu a vývoja nových uránových baní, pričom sa pracuje aj na pláne rozvoja projekt Djengeldi.
Až do roku 1992 sa všetok urán vyťažený a mletý v Uzbekistane posielal do Ruska. Od roku 1992 sa prakticky všetka produkcia uzbeckého uránu vyváža do USA a ďalších krajín prostredníctvom Nukem Inc.
V roku 2008 juhokórejská spoločnosť Kepco podpísala dohody o kúpe 2 600 tU počas šiestich rokov do roku 2015 za približne 400 miliónov USD. V máji 2014 čínska CGN súhlasila s nákupom uránu za 800 miliónov dolárov do roku 2021 a čínske colné úrady oznámili, že Uzbekistan je po Kazachstane druhým dodávateľom uránu do krajiny.
Počas sovietskej éry poskytoval Uzbekistan veľkú časť uránu sovietskemu vojensko-priemyselnému komplexu, pričom ročná produkcia vrcholila na úrovni 3800 tU v polovici 80. rokov. Na podporu činností výroby uránu bolo vybudovaných päť „podnikových miest“: Uchkuduk, Zarafshan, Zafarabad, Nurabad a Navoi s celkovým počtom približne 500 000 obyvateľov. Zostávajú centrami piatich banských revírov.
Ťažba uránu sa začala v roku 1953 na ložisku pri Uchkuduku. NMMC bolo založené v roku 1958 a zameralo sa na urán a zlato v púštnej oblasti Central Kyzylkum/Qizilqum v provincii Navoi, najmä na ložisko Uchkuduk (ťažené v podzemí a v povrchovej jame od roku 1964), čo viedlo k objaveniu ďalších podobných ložísk. V roku 1966 sa začala podzemná ťažba na ložisku Sabyrsay v Samarkande a v roku 1977 na ložisku Sugraly pri Zarafšane. V roku 1978 bola v ložisku Ketmenchi spustená ISL. V roku 1975 ložisko Sabyrsay ťažila ISL. Podzemná ťažba pokračovala do roku 1990 a povrchová ťažba do roku 1994, ale všetky bane sú teraz in situ leach (ISL). Roztoky obsahujúce urán sa posielajú po železnici do centrálneho hydrometalurgického závodu HMP-1 v Navoi na konečnú regeneráciu U 3 O 8 produktu. Tento závod bol uvedený do prevádzky v roku 1964 a vyvíjaný až do roku 1983. Bakteriálne vylúhovanie bolo zavedené v roku 2011.
V apríli 2015 NMMC oznámila plány schválené vládou na realizáciu 27 projektov na modernizáciu svojich výrobných zariadení do roku 2019 s celkovými nákladmi 985 miliónov USD. Medzi projektmi bola výstavba ťažobného a distribučného komplexu v regióne Samarkand, rozvoj hlavnej surovinovej základne – povrchovej bane Muruntau a modernizácia a technické dovybavenie ďalších výrobných zariadení. Spomínali sa štyri hutnícke závody NMMC v Navoi, Zarafshane, Uchkuduk a Zarmitan.
Realizuje sa program rozvoja výroby uránu na obdobie rokov 2014 – 2020 s následným predĺžením do roku 2030. Ide o začatie ťažby ložísk Kendyk-tyube, Lyavlyakan, Tokhumbet, Aksay, Sugrali, Nurbulok, Alendy, Aulbek; baňa North Kanimekh sa postupne zvyšuje na svoju projektovanú výrobnú kapacitu; a manipulácia s vysokými hladinami uhličitanov v ložisku Maylisay, ktoré sa rieši.
Uzbekistan historicky považoval informácie o produkcii uránu za dôverné. Produkcia asi 2400 tU sa odhadovala na roky 2017, 2018 a 2019. V septembri 2020 však NMMC uviedla, že Uzbekistan vyrába približne 3500 tU.
(Spracované podľa verejne dostupných informačných zdrojov)