Taškent je hlavné mesto Uzbeckej republiky
Taškent, historicky známy ako Chach, je hlavným mestom Uzbekistanu a najväčšie mesto krajiny.
Je to najľudnatejšie mesto Strednej Ázie , s počtom obyvateľov 2 909 500 (2022). Nachádza sa v severovýchodnom Uzbekistane, neďaleko hraníc s Kazachstanom . Taškent pochádza z tureckého tash a kent , doslovne preložené ako „kamenné mesto“ alebo „mesto kameňov“.
Pred nástupom islamského vplyvu v polovici 8. storočia nášho letopočtu bol Taškent ovplyvnený sogdskou a turkickou kultúrou . Keď ho Džingischán v roku 1219 zničil, bol prestavaný a profitoval z Hodvábnej cesty . Od 18. do 19. storočia sa mesto stalo nezávislým mestským štátom , než ho znovu dobyl Kokandský chanát . V roku 1865 pripadol Taškent Ruskej ríši ; sa stalo hlavným mestom ruského Turkestanu . V sovietskych časoch bolo svedkom veľkého rastu a demografických zmien v dôsledku nútených deportácií z celého Sovietskeho zväzu. Veľká časť Taškentu bola zničená pri zemetrasení v Taškente v roku 1966 , ale bola prestavaná na vzorové sovietske mesto. V tom čase to bolo štvrté najväčšie mesto Sovietskeho zväzu po Moskve , Leningrade a Kyjeve .
Dnes, ako hlavné mesto nezávislého Uzbekistanu, si Taškent zachováva multietnické obyvateľstvo, pričom väčšinu tvoria etnickí Uzbekovia . V roku 2009 oslávila 2200 rokov svojej písanej históri.
Taškent je hlavné a najkozmopolitnejšie mesto Uzbekistanu. Bol známy svojimi stromami lemovanými ulicami, početnými fontánami a príjemnými parkami, aspoň do kampane na výrub stromov, ktorú v roku 2009 iniciovala miestna vláda.
Od roku 1991 sa mesto zmenilo ekonomicky, kultúrne a architektonicky. Nový vývoj nahradil alebo nahradil ikony sovietskej éry. Najväčšiu sochu, akú kedy postavili Leninovi, nahradila zemeguľa s geografickou mapou Uzbekistanu. Budovy zo sovietskej éry boli nahradené novými modernými budovami. Štvrť „Centrum Taškentu“ zahŕňa 22-poschodovú budovu NBU Bank , medzinárodné hotely, Medzinárodné obchodné centrum a budovu Plaza.
Obchodná štvrť Taškent je špeciálna štvrť založená na rozvoj malých, stredných a veľkých podnikov v Uzbekistane. V roku 2018 sa začalo s výstavbou mesta Taškent (nové Downtown), ktoré by zahŕňalo novú obchodnú štvrť s mrakodrapmi miestnych a zahraničných spoločností, svetovými hotelmi ako Hilton Tashkent Hotel , apartmánmi, najväčšími nákupnými centrami, obchodmi a ďalšími zábavnými programami. Výstavba medzinárodného obchodného centra sa plánuje dokončiť do konca roka 2021. Ratingova agentura Fitch prideľuje mestu Taškent rating „BB-“, prognóza „stabilná“.
V roku 2007 bol Taškent podľa Moscow News označený za „kultúrne hlavné mesto islamského sveta“ , keďže sa v meste nachádza množstvo historických mešít a významných islamských pamiatok vrátane Islamskej univerzity. Mesto Taškent vlastní Samarkand Kufic Korán , jednu z prvých písomných kópií Koránu , ktorá sa v meste nachádza od roku 1924.
Taškent je najnavštevovanejším mestom v krajine a výrazne ťaží z nárastu cestovného ruchu v dôsledku reforiem za prezidenta Savkata Mirziyoyeva a otvorení sa zrušením víz pre návštevníkov z Európskej únie a iných rozvojových krajín alebo zjednodušením víz pre cudzinci.
Taškent, 1910.