Svetová banka: Clá spomalia globálnu ekonomiku

WASHINGTON – Najvýznamnejšie riziká sa vytvárajú pre rozvojové krajiny.

Svetová banka vo varovala, že americké clá vo výške 10 % na všetok dovoz by mohli znížiť už aj tak pomalý globálny hospodársky rast, ktorý sa v roku 2025 predpokladá na úrovni +2,7 %, o 0,3 percentuálneho bodu, ak americkí obchodní partneri zareagujú zavedením proticiel.
Novozvolený prezident USA Donald Trump, ktorý sa ujme funkcie 20. januára 2024, navrhol 10-percentné clá na globálny dovoz, 25-percentné sankčné clo na dovoz z Kanady a Mexika, kým neprestanú dovážať do USA drogy a migrantov, a 60-percentné clo na čínsky tovar. Niektoré krajiny vrátane Kanady už prisľúbili odvetné opatrenia.
Svetová banka uviedla, že zvýšenie ciel USA na všetkých obchodných partnerov o 10 percentuálnych bodov v roku 2025 by znížilo globálny rast o 0,2 percentuálneho bodu za jeden rok a proporcionálne odvetné opatrenia iných krajín by mohli tento zásah do rastu ešte znásobiť.
WB vo svojom vyhlásení uviedla, že tieto odhady sú v súlade s externým výskumom, v ktorom sa zistilo: zvýšenie ciel USA o 10 percentuálnych bodov by mohlo “znížiť úroveň HDP USA o 0,4 %, zatiaľ čo odvetné opatrenia obchodných partnerov by zvýšili celkový negatívny vplyv na 0,9 %”.

WB vo svojom vyhlásení uviedla, že tieto odhady sú v súlade s externým výskumom, podľa ktorého by zvýšenie ciel v USA o 10 bodov mohlo “znížiť úroveň HDP USA o 0,4 %, pričom odvetné opatrenia obchodných partnerov by zvýšili celkový negatívny vplyv na 0,9 %”.
V správe sa však uvádza, že v prípade predĺženia daňových úľav v USA by sa rast USA mohol v roku 2026 zvýšiť aj o 0,4 percentuálneho bodu, pričom globálne vedľajšie účinky by boli malé.

V najnovšej polročnej správe Svetovej banky World Economic Outlook sa v rokoch 2025 a 2026 predpokladá celosvetový rast na úrovni 2,7 %, teda rovnaký ako v roku 2024. WB varuje, že rozvojovým ekonomikám hrozí, že budú čeliť najhorším vyhliadkam dlhodobého rastu od roku 2000.
Priame zahraničné investície v rozvojových ekonomikách sú v súčasnosti približne o polovicu nižšie ako na začiatku roka 2000 a obmedzenia globálneho obchodu sú päťkrát vyššie ako priemer na roky 2010 – 2019….