Svet očakáva zmenu menových politík autorít
Finančný svet čaká na to, kedy Federálny rezervný systém ustúpi od svojej mimoriadne mäkkú politiku. Analýzu menových politík centrálnych bánk priniesla agentúra Reuters.
Nedávne kroky niekoľkých ďalších centrálnych bánk naznačujú, že dni politiky prispôsobenia pandémii s, aj keď COVID-19 naďalej bráni hladkému hospodárskemu oživeniu po celom svete.
Juhokórejská centrálna banka vo štvrtok zvýšila svoju referenčnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu, aby zmiernila rastúce riziká pre finančnú stabilitu, ktoré predstavuje rastúci dlh domácností, prvý veľký menový regulátor v Ázii, ktorý tak urobil 18 mesiacov po zasiahnutí globálnej ekonomiky koronavírusom.
Avšak ešte pred zvýšením sadzieb v Južnej Kórei začali centrálne banky v Latinskej Amerike a vo východnej a strednej Európe v tomto roku zvyšovať úrokové sadzby, aby zabránili inflácii, ktorá rastie v dôsledku kolísania meny, globálnych problémov dodávateľského reťazca a nedostatku pracovných síl.
Centrálne banky
Konať začínajú aj centrálne banky veľkých ekonomík. Kanadská centrálna banka už obmedzila nákup dlhopisov a v roku 2022 sa môže presunúť k vyšším nákladom na pôžičky. Očakáva sa, že Reserve Bank of New Zealand zvýši sadzby do konca tohto roka, napriek tomu, že minulý týždeň zrušila očakávané zvýšenie sadzieb v dôsledku prudkého nárastu. uzamknutie COVID-19.
Na druhej strane, Fed pomaly znižoval mesačné nákupy aktív o 120 miliárd dolárov, pričom oznámenie sa očakáva do konca roku 2021, možno už budúci mesiac. Skutočné zvýšenie amerických úrokových sadzieb však pravdepodobne nastane o rok alebo viac.
Predseda Fedu Jerome Powell bude v piatok hovoriť o ekonomickom výhľade sympózia Jackson Hole, ktoré sa koná prakticky druhý rok po sebe. Jeho reč môže ovplyvniť očakávania, pokiaľ ide o to, kedy sa Fed rozhodne, ale je nepravdepodobné, že by dala konkrétny signál.
Rozdiel za rok
Keď Powell na minuloročnej konferencii predstavil nový koncept politiky, ktorý sa práve začína testovať, obnovila sa menej ako polovica z 22 miliónov pracovných miest v USA, ktoré prišli o zatvorenie závodu na koronavírus na jar 2020, a inflácia bola polovicou cieľa. na 2%. Vyhliadky mimo USA boli vzhľadom na rozsiahle blokády rovnako pochmúrne.
O rok neskôr sa situácia v USA a ďalších krajinách môže veľmi líšiť.
Americká ekonomika viac než v plnom rozsahu vrátila všetky výrobné straty, obnovilo sa asi 9 miliónov pracovných miest a inflácia je výrazne nad cieľom. Inde sa väčšina svetových ekonomík vrátila k rastu, aj keď v mnohých prípadoch nerovnomerného, pretože ohniská COVID-19 vyvolané vysoko nákazlivým kmeňom Delta spôsobujú lokálne blokády.
V Južnej Kórei ekonomika v druhom štvrťroku medziročne vzrástla o 5,9%, čo je najrýchlejšie tempo za posledné desaťročie, a mládež sa zadlžuje a vyvoláva obavy Bank of Korea z finančnej stability.
V druhom štvrťroku sa zrýchlilo aj oživenie stredoeurópskej ekonomiky, pretože v regióne sa zmiernili reštriktívne opatrenia. Toto zlepšenie – spolu s rastúcou infláciou – už viedlo českú centrálnu banku k zvýšeniu úrokových sadzieb dvakrát v lete a maďarskú centrálnu banku k tretiemu zvýšeniu 24. augusta. Očakáva sa, že obe banky zvýšia sadzby ešte viac.
Kým krajiny rozvíjajúcich sa trhov, kde sa inflácia často zhoršuje v dôsledku výkyvov na kolísajúcich devízových trhoch, boli prvé, ktoré tak urobili, sprísňujúce mechanizmy sa začínajú zapínať aj v ekonomikách vedúcich krajín.
Nórska centrálna banka medzitým signalizuje, že sa neodchýli od svojho plánu prvého zvýšenia sadzieb v septembri, a to napriek nedávnemu nárastu chorobnosti, čím sa stala prvou centrálnou bankou G10 na ceste k zvýšeniu nákladov na pôžičky.
Aj keď sa zdá, že Fed a niektoré ďalšie banky G10 už začali znižovať svoje opatrenia, ktorými sa prispôsobili pandémii v tomto roku, sprísnenie dvoma najväčšími rovesníkmi Fedu – Európskou centrálnou bankou a Japonskou bankou – vyzerá oveľa vzdialenejšie.
To však neznamená, že nevidia zlepšenie podmienok, aj keď sa kmeň delta šíri.