Švédski prokurátori odhalili vraha Olofa Palmeho

ŠTOKHOLM – Švédski prokurátori uviedli, že vedia, kto v roku 1986 zabil premiéra Olofa Palmeho. Vražda bola v posledných troch desaťročiach jednou z najväčších záhad v nedávnej histórii krajiny.

Je preukázané, že ide o bývalého zamestnanca poisťovacej spoločnosti Scandia Stiga Engstrom, známej tiež ako „Scandia-man“. V roku 2000 spáchal samovraždu. Podľa vedúceho prokurátora Christera Peterssona vyšetrovanie smrti Olafa Palmeho sa skončilo.

Zastrelili ho v Štokholme od chrtba keď sa spolu so svojou manželkou vracal z kina. V ten deň dal ochrakne premiér voľno. K vražde došlo na jednej z najrušnejších ulíc švédskeho hlavného mesta. Videlo je niekoĺko desiatpk ľudí. Motívom vraždy boli ľavicové názory Olafa Palmeho. Vrah v roku 2000 spáchal samovraždu.

Palme bol predsedom švédskej sociálnodemokratickej strany a predsedom vlády Švédska. Prvýkrát bol predsedom vlády v rokoch 1969 až 1976, druhýkrát od roku 1982 až do svojej smrti v roku 1986. Atentát, ktorý bol na neho spáchaný, bol prvý svojho druhu počas modernej švédskej histórie a vplýval na celú Škandináviu.

Do strany Sociálnej demokracie vstúpil v roku 1953, za člena parlamentu bol zvolený v roku 1957. V roku 1967 sa stal ministrom školstva. Jeho plány na univerzitné reformy vyvolali ďalší rok kritiku ľavicovo orientovaných študentov. V roku 1969 sa stal novým predsedom strany, jeho predchodcom bol Tage Erlander.

Patril k najpopulárnejším švédskym politikom 20. storočia. Stal sa vodcovskou osobnosťou švédskych sociálnych demokratov, ktorí boli oproti ich predchodcom v politike omnoho viac ľavicovo orientovaní, než ich ideoví predchodcovia.