Summit 2025: Stredná Ázia a Európska únia prijali Spoločnú deklaráciu o strategickom partnerstve
SAMARKAND – Lídri stredoázijských krajín a Európskej únie prijali po prvom samite oboch regiónov spoločné vyhlásenie, uviedla tlačová služba Európskej rady.
Cieľom deklarácie je vytvoriť strategické partnerstvo v oblasti obchodu, dopravy, energetiky, digitálnych komunikácií a vodného hospodárstva.
Vzťahy strán boli podľa deklarácie povýšené na úroveň strategického partnerstva. Lídri sa zaviazali spolupracovať v záujme mieru, bezpečnosti a demokracie, rešpektujúc medzinárodné právo a Chartu OSN vrátane územnej celistvosti všetkých štátov.
Lídri zopakovali svoj záväzok, aby sa Afganistan stal bezpečným, stabilným a prosperujúcim štátom s inkluzívnym systémom vlády a správy, ktorý rešpektuje ľudské práva a základné slobody všetkých občanov vrátane žien, etnických a náboženských menšín.
Strany vyjadrili znepokojenie nad humanitárnou situáciou v Afganistane a uznali potrebu pokračovať v podpore jeho obyvateľov. Lídri tiež vyzvali ženy a dievčatá, aby mali plný prístup k vzdelaniu a verejnému životu.
Krajiny Strednej Ázie a EÚ sa tiež dohodli, že budú pokračovať v spolupráci s cieľom zabrániť obchádzaniu sankcií.
EÚ uvítala zintenzívnenie regionálnej spolupráce prostredníctvom pravidelných konzultačných stretnutí hláv štátov Strednej Ázie a vyjadrila pripravenosť podporovať budúce akcie zamerané na regionálnu integráciu.
Vedúci predstavitelia privítali podpísanie Dohody o posilnenom partnerstve a spolupráci medzi EÚ a Kirgizskom 25. júna 2024 a očakávali skoré podpísanie podobných dohôd medzi EÚ a Uzbekistanom, ako aj EÚ a Tadžikistanom. Bol uznaný záväzok EÚ a Kazachstanu začať rokovania o dohodách o zjednodušení vízového režimu a readmisii.
Strany sa dohodli, že budú organizovať pravidelné ekonomické podujatia vrátane Hospodárskeho fóra Stredná Ázia – Európska únia.
Spolupráca medzi oboma regiónmi v oblasti kritických surovín má strategický význam. Lídri sa zhodli, že vyhlásenie o zámere prehĺbi spoluprácu v tejto oblasti a prispeje k prechodu na zelenú a digitálnu ekonomiku.
EÚ a krajiny Strednej Ázie opätovne potvrdili svoj záväzok posilniť udržateľné dopravné spojenia. Dohodli sa na podpore platformy koordinácie transkaspického dopravného koridoru a projektov kritickej infraštruktúry pozdĺž nej.
Lídri sa dohodli na zintenzívnení úsilia v boji proti klimatickým zmenám, strate biodiverzity a znečisteniu. EÚ uvítala rozhodnutie všetkých stredoázijských partnerov pripojiť sa ku globálnemu metánovému sľubu.
Zmluvné strany sa tiež dohodli, že budú pokračovať v inováciách v oblasti vodnej a energetickej spolupráce s cieľom chrániť a efektívne využívať vodné zdroje. Dohodli sa na posilnení spolupráce s cieľom zlepšiť situáciu v regióne Aralského jazera a v celom povodí Aralského mora.
Vedúci predstavitelia Strednej Ázie a EÚ opätovne potvrdili, že presadzovanie a ochrana právneho štátu, ľudských práv a základných slobôd je spoločnou a základnou hodnotou.
Záruky slobody prejavu a združovania, vytváranie priaznivého prostredia pre občiansku spoločnosť a nezávislé médiá, ochrana obhajcov ľudských práv, ako aj dodržiavanie práv žien, detí a pracovných práv zostávajú v centre pozornosti vzťahov medzi Strednou Áziou a EÚ. EÚ zopakovala svoju pripravenosť poskytnúť podporu v týchto oblastiach.
Lídri EÚ a Strednej Ázie sa zhodli, že Fórum občianskej spoločnosti týchto dvoch regiónov je kľúčovou platformou pre dialóg a pre posilnenie regionálnej spolupráce prostredníctvom účasti občianskej spoločnosti.