Štvrtá priemyselná revolúcia a kybernetika

Štvrtá priemyselná revolúcia je očakávaná udalosť, spojená s masívnym zavedením kybernetických systémov do výroby (priemysel 4.0), udržaním ľudských potrieb vrátane života, práce a voľného času. Zmeny sa budú týkať najrozmanitejších aspektov života: trh práce, životné prostredie, politické systémy, technologický poriadok, ľudská identita a ďalšie.

Oživuje ekonomickú realizovateľnosť a atraktivitu zlepšovanie kvality života, štvrtá priemyselná revolúcia so sebou nesie riziko rastúcej nestability a možného kolapsu globálneho systému, v spojení s ktorou je vnímané ako útočná výzvu, že ľudstvo bude reagovať. Svet trpí dlhodobými štrukturálnymi problémami a čelí úplne novým výzvam.

Svetové hospodárstvo v súčasnosti prechádza obdobím nezvratnej transformácie. Je to spôsobené tým, že svet je teraz na pokraji ďalšej priemyselnej revolúcie, ktorá vymaže obvyklé technologické hranice, reformuje zavedené technologické a výrobné reťazce. Nová priemyselná revolúcia bude charakterizovaná zlúčením technológií a rozmazaním hraníc medzi digitálnou, výrobnou a biologickou sférou. Bude stále viac naberať rýchlosť digitalizácie rôznych oblastiach života, ktoré sa premietnu do vzniku “chytrých” miest, znížiť úlohu sprostredkovateľov v ekonomike, rastúcej konkurencii medzi digitálnymi platformami a klasické bankovníctvo, atď K dispozícii bude úplne nový typ priemyselnej výroby, ktorý bude vychádzať z tzv spracovanie veľkých objemov dát a súvisiacich analýz, plne automatizované výroby, rozšírenej reality, internet a mnoho ďalších vecí.

Už existuje veľa živých príkladov, ktoré ukazujú, aké budú skutočné ekonomiky v dobe štvrtej priemyselnej revolúcie. Napríklad vznik finančných a technologických platforiem, ako je kryptomena Bitcoin, technológia Blockchain a tak ďalej. Preformátujete úplne svete financií, zníženie transakčných nákladov medzi veriteľom a dlžníkom. Atraktivita obchodných modelov finančných a technologických podnikov vedie k tomu, že ich odhadovaná hodnota je často vyššia ako kapitalizácia tradičných skupín investičných bánk. Napríklad aktivácia PayPal, sú obchodované na burze NASDAQ, je viac ako 44 miliárd $, zatiaľ čo tradičné vodcu globálneho investičného bankovníctva Deutsche Bank je v hodnote asi 21 miliárd $.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.