Stratfor z USA: pravidlá trhu s plynom bez Ruska

Ukrajina bude nakupovať ruský zemný plyn. Politika v oblasti plynovodov v Európskej únii vyvoláva diskusie. Krajiny zo strednej a východnej Európy budú proti novému plynovodu Nord Stream II. Podiel Gazpromu na trhu s plynom v Európe sa nezmenší. Nebude ho používať ako politický nástroj. To sú závery americkej analytickej firmy Stratfor, ktoré zverejnila na svojej domovskej internetovej stránke.

Stratfor

Stratfor (Strategic Forecasting) je americká súkromná konzultačná spravodajská agentúra. Je priekopníkom na poli súkromného spravodajstva. Býva nazývaná aj ako tieňová CIA. Bola založená v roku 1996 americkým spravodajským expertom a odborníkom na národnú bezpečnosť Georgeom Friedmanom. George Friedman je v súčasnej dobe šéfom Stratforu.

Stratfor sídli v Austine v Texase, má úrady vo Washingtone DC a má globálnu sieť spravodajských zdrojov. Poskytuje geopolitické analýzy a prognózy frimám, vládam, finančným inštitúciám i jednotlivcom. Zameriava sa na geopolitické spravodajstvo, obchodné spravodajstvo a takzvané problémové spravodajstvo.

Stratfor uverejňuje každých päť rokov prognózy na najbližšie desaťročie. Prognózy sú prístupné iba klientom Stratforu a sú na rozdiel od podobných prognóz CIA predávané. Hlavné závery týchto prognóz bývajú v stručnej podobe uverejnené v médiach. Stratfor doteraz vypracovala tri desaťročné prognózy. Stratfor uverejnila 14. februára 2005 prognózu geopolitického vývoja sveta do roku 2015 nazvanú Stratfor 2005-2015 Decade Stratfor predpovedal úpadok Číny a Ruska, vzostup Japonska a dezintegráciu Európskej únie. Prognózy sa nenaplnili.

Európa

Uvidíme, či sa naplní prognóza týkajúca trhu so zemným plynom v Európe. Ukrajina bude kupovať plyn, ale nebude závislá od Ruska. Ukrajinská štátna plynárenská firma Naftogaz oznámila, že od marca bude nakupovať plyn v Ruskej federácii. Podpísala zmluvu na dva roky. Bol súčasťou toho, že Ukrajina vyriešila problémy spojené s dlhodobou zmluvou platnou do roku 2019. Problémy nastali po zmene vlády v Kyjeve v roku 2014.

Spor podnikov Naftogaz a Gazprom riešil rozhodcovský súd Štokholmskej obchodnej komory. V decembri 2017 rozhodol, že Naftogaz má zaplatiť za dodávky zemného plynu za rok 2014 niečo vyše 2 mld. USD. Ukrajinský podnik oddialila naplnenie článkov dohody, podľa ktorej mal ročne kupovať 42 mld. Metrov kubických po 485 USD za jeden meter kubický, čo je 20,4 mld. USD ročne.

Ďalším jablkom sváru bola podľa firmy Stratfor dohoda o preprave zemného plynu cez ukrajinský plynovodný systém do Európy. Zmluva platí do roku 2019. Nie je jasné, či obe strany budú predlžovať kontrakt. Rusko chce nahradiť prepravu cez Ukrajinu cez nové plynovody postavené na dne Baltického mora a Čierneho mora.

Záujmy

Stratfor poukazuje na to, že tie krajiny, ktoré majú záujmy protichodné záujmom Gazpromu ako Lotyšsko, Litva, Estónsko, Slovensko a Poľsko vystupujú proti ďalšiemu plynovodu na dne Baltického mora. Dôvodom je to, že prídu o tranzitné poplatky.

Nemecko odmieta pripomienky východných susedov a tvrdí, že nový plynovod je obyčajný obchod, do ktorého by nemali zasahovať Európske regulačné orgány. Avšak začiatkom marca môže Európska komisia vydať novú direktívu, rozširujúcu tretí energetický balíček, kde sa hovorí o tom, že jedna a tá istá právnická osoba nemôže byť súčasne majiteľom plynovodu a plynu, ktorý ním prepravuje. Brusel a Gazprom sa však môžu dohodnúť o zvláštnom právnom postavení plynovodu Nord Stream II. Táto dohoda by však bola pravdepodobne doplnená podmienkou, ktorá by hovorila o zachovaní tranzitu cez Ukrajinu a teda aj cez Slovensko.

Terminály

Niektoré krajiny strednej a východnej Európy prijali opatrenia, ktoré znižujú závislosť od dodávok zemného plynu z Ruska. Je to výstavba terminálov, ktoré umožňujú nákup skvapalneného zemného plynu. V Litve funguje terminál od roku 2014 v meste Klajpeda, v Poľsku terminál v meste Swinoujscie od roku 2015. Poľsko zo zásuvky vybralo aj projekt Baltického plynovodu (Baltic Pipe). Za 2 mld. USD by sa spojilo s Dánskom a tým sa napojilo na nórsky plynovodný systém. Všetko bude jasnejšie v roku 2022 keď sa končí kontrakt Gazpromu s Poľskom. Analytická firma Stratfor uzatvára konštatovaním, že sa končia časy, keď Moskva určovala pravidlá plynárenskej hry.