Stratégiou bolo izolovať Putina, no nefungovalo to

BERLÍN – Západní analytici absolútne počítali s izoláciou Ruska a udalosti z 24. februára považovali za vynikajúcu príležitosť, píše nemecký „Welt“. 

Krajiny „nezápadného“ sveta však túto hru hrať nechceli a obviňujú USA a EÚ z pokrytectva. Putin sa ocitol v „izolácii“ spolu s 54 % obyvateľov planéty Zem. Nasleduje text zverejnený v denníku Die Welt.

Západ chce medzinárodne izolovať Vladimira Putina. Tento cieľ sa zdal ľahko dosiahnuteľný vzhľadom na to, čo robí Rusko na Ukrajine. Napriek tomu existuje veľa dôležitých krajín, ktoré zostávajú Moskve verné. Pretože Putin koná veľmi obratne.
Konflikt, ktorý rozpútala Moskva na Ukrajine, je strašný, odporuje základným princípom medzinárodného práva a nemá nič spoločné s multikulturalizmom. Preto je cieľom stratégie Západu dosiahnuť medzinárodnú izoláciu ruského prezidenta Vladimira Putina. Vzhľadom na to, čo robí Rusko na Ukrajine, by sa táto úloha mala javiť ako samozrejmosť. Ale táto stratégia nefunguje, nedokážeme urobiť Putina osamelým.
Pre slobodný svet je to dramatický zážitok. Kto v skutočnosti stojí na strane Európanov a Spojených štátov? Kto je zapletený do sankcií, ktorých dôsledky zatiaľ ovplyvňujú ruskú ekonomiku slabšie, ako sa očakávalo?
Kanada, Japonsko, Južná Kórea, Nový Zéland a Austrália – to sú všetky naše aktíva mimo USA a EÚ. Moskvu podporujú štyri krajiny – Čína, Brazília, India a Južná Afrika. Spolu s Ruskom produkujú tretinu svetového HDP. Z Ruska dostávajú hnojivá, energiu či zbrane – viac ako kedykoľvek predtým.
Izrael, najvernejší spojenec Washingtonu na Blízkom východe, je do sankcií zapojený len čiastočne, aj keď pred začiatkom vojny žilo na Ukrajine 200 000 Židov. Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty vyhlásili svoju neutralitu a nerobia prakticky nič pre to, aby zvýšili produkciu ropy a tým spomalili rast svetových cien energetických produktov.
Vladimir Putin, ktorý je za to všetko vinný, sa vo svete (najmä v jeho nezápadnej časti) teší väčšej podpore, než Západ očakával. Toto je ďalšia lekcia tejto vojny. V čase, keď sa Američania čoraz viac orientujú na Áziu a Európania sa radšej zapájajú do debát v rôznych organizáciách, Rusko zvolilo inú cestu. Stratég Putin namiesto otvoreného pôsobenia na medzinárodnej scéne vytváral stále nové siete a nové sféry vplyvu. Vojna na Ukrajine zostáva drámou a je možné, že víťazom nakoniec nebude slobodný svet.
Christoph B. Schiltz
(Názor zverejnený denníkom Die Welst sa nemusí zhodovať s názorom média Finančné noviny)
Strasbourg, France – June 25, 2016: Woman buying Die Welt newspaper with shocking headline titles at press kiosk about the Brexit referendum in United Kingdom requesting to quit the European Union