Storočie vraždy rodiny ruského cára Mikuláša II
Pred sto rokmi poravili rodinu a sprievod posledného ruského cára Mikuláša II. Popravu vykonali v suteréne Domu Ipatievových v Jekaterinburgu v noci z 16. na 17. júla 1918 na základe rozhodnutia výkonného výboru Uralského regionálneho sovietu robotníkov, roľníckych a vojenských predstaviteľov. Spolu s kráľovskou rodinou boli zastrelení aj členovia ich sprievodu.
,Väčšina moderných historikov sa zhoduje v tom, že základné rozhodnutie o výkone popravy Mikuláša II padlo v Moskve. Za osoby, ktoré rozhpdli o poprave sa označujú Jakov sverdlov a Vladimír Lenin. Popravu vykonal Jakov Michailovič Jurovskij. Skutočné meno a ocvoské meno bolo Michail Chajmovič. Bol členom ČEKA (Čerevzyčajnaja komissia), predchodkyne KGB. Jurovskij sa narodil v roku 1878 v chudobnej židovskej rodiny s ôsmimi deťmi. Otec bol sklár a mama šička.
Niet jednoty
Medzi právnikmi neexistuje jednota názorov na to, či bola poprava sankcionovaná najvyšším sovietskym vedením. Súdny znalec Jurij Žuk sa domnieva, že niet pochybností v tom, že výkonný výbor Uralského regionálneho sovietu konal v súlade s usmerneniami z prvých osôb sovietskeho štátu. Starší vyšetrovateľ preobzvlášť vážne prípady V. N. Soloviev povedal, že poprava bola vykonaná bez vedomia najvyšších sovietskych predstaviteľov.
Pozostatky piatich členov cisárskej rodiny a ich pracovníkov sa našli júli 1991 blízko Jekaterinburgu pod násypomm Starej Koptiakovskej cesty. Počas vyšetrovania v trestnom konaní, ktoré vykonala kancelária generálneho prokurátora Ruska, boli skúmané pozostatky. Pri príležitosti 80. výročia popravy, pozostatky cárskej rodiny pochovali v katedrále Petra a Pavla v Sankt Petersburgu. V júli 2007 sa našli pozostatky cárevička Alexeiho a veľkej kňažnej Márie.
Dom Ipatieva, kde vykonali popravu.
Ako to bolo?
O 1 hodine 30 minúte v noci od 16. do 17. júla 2018 prišiel pred dom Ipatievových nákladný automobil pre prepravu mŕtvol pred . Potom prebudili osobného lekára, ktorý bol informovaný o potrebe urýchlene ísť dole podpivničených priestorov v súvislosti s alarmujúcou situáciou v meste a nebezpečenstvom zostať v najvyššom poschodí. Balenie trvalo asi 30 – 40 minút.
Do pivnice prišli Nikolaj Alexandrovič (cár) Alexandra Fjodorovna (cárovná) a deti Oľga, Tatiana, Mária, Anastasia a Alexej. Okrem nich tam boli Jevgenij Botkin, osobný lekár rodiny, kuchár Ivan Charitonov, komorník Alexej Trupp a upratovačka Anna Demidovová.
V suteréne neboli stoličky, preto na požiadanie Alexandry Fedorovovny prinesli dve stoličky. Alexandra Fedorovna a Alexej sedeli na nich. Zvyšok bol umiestnený pozdĺž steny. Jurovskij priviedol popravčiu jednotku a prečítal verdikt. Mikuláš II. Mal len čas sa opýtať: “Čo?” Iné zdroje odkazujú posledné slová Mikuláša ako “A?” Alebo “Ako, ako, znova čítať”. Jurovsky dal rozkaz, začala sa náhodná streľba. Prvým výstrelom Jurovskij zabil cára.
Pochovaie pozostatkov cárskej rodiny 17. júla 2018.
Denník Izvestia 8. júla 1918 napísal: . “Predseda súdruh (Jakov – poznámka Finančné Noviny) Sverdlov informoval o správe, ktorú práve dostal priamym spojením z Regionálnej uralskej rady o poprave bývalého cara Nikolaja Romanova. V posledných dňoch bolo hlavné mesto Červeného Urale, Jekaterinburg, vážne ohrozené prístupom česko-slovenských bánd. Súčasne vzniklo nové sprisahanie kontrarevolúcie, ktorého cieľom bolo zo sovietskych rúk vytrhnúť korunovanéo kata. Vzhľadom na to sa predsedníctvo Uralskej regionálnej rady rozhodlo zastreliť Nikolaja Romanova, čo sa uskutočnilo 16. júla.”