Štátne spoločnosti budú zohrávať kľúčovú úlohu pri obnove ukrajinského hospodárstva po vojne

KYJEV – Úloha štátnych podnikov počas vojny výrazne vzrástla a zostane kľúčovou aj pri povojnovej obnove.

Uviedol námestník ministra hospodárstva Oleksij Sobolev na okrúhlom stole na tému “Úloha štátnych podnikov pri povojnovej obnove”, ktorý sa konal včera s podporou projektu USAID State-Owned Enterprise Reform Support Activities in Ukraine (SOERA).

“Počas diskusie účastníci opakovane konštatovali, že úloha ukrajinských štátnych podnikov výrazne vzrástla počas rozsiahlej ruskej invázie, ako aj ich významný prínos v procese povojnovej rekonštrukcie. Zároveň bola zdôraznená potreba vytvoriť podmienky na zapojenie súkromného sektora do obnovy,” uvádza sa v tlačovej správe z diskusie.

Hlavný špecialista USAID Ukrajina pre riadenie projektov Andrij Nesterenko uviedol, že na Ukrajine je viac ako 3 200 štátnych a viac ako 14 000 komunálnych podnikov. Podľa jeho názoru po skončení vojny a začatí obnovy ekonomiky budú štátne podniky prvé, ktoré prispejú k obnove, a súkromné podniky ich budú určite nasledovať.

Sobolev uviedol, že ministerstvo hospodárstva vypracovalo zoznam podnikov, ktoré by mali zostať v štátnom vlastníctve, ale niektoré z nich by sa mohli čiastočne privatizovať.

“Niektoré podniky zohrali dôležitú úlohu počas vojny a budú zohrávať kľúčovú úlohu pri povojnovej obnove ukrajinského hospodárstva, preto vláda zvažuje len ich čiastočnú privatizáciu, najmä prostredníctvom IPO, aby prilákala investície,” citovala tlačová správa námestníka ministra.

Zároveň uviedol, že vláda pripravila štvorročný plán na roky 2024 – 2027, ktorý bude predložený Európskej komisii na vypracovanie rozsiahleho programu pomoci pre Ukrajinu. Plán obsahuje časť o štátnom majetku a otázkach správy a riadenia spoločností a privatizácie, spresnil námestník ministra.

Gabriela Miranda, zodpovedná manažérka pre Ukrajinu na sekretariáte OECD pre globálne vzťahy, uviedla, že podpora OECD Ukrajine v jej úsilí o obnovu po vojne je formalizovaná v štvorročnom programe podpory reforiem a obnovy v rámci dohody o partnerstve, ktorú Ukrajina uzavrela s OECD 7. júna 2023. Podľa Mirandu bude OECD v rámci nej spolupracovať s vládou na pokračovaní reforiem štátnych podnikov, privatizácie, rozvoja finančných trhov a boja proti korupcii.

Šéf Štátnej agentúry pre obnovu a rozvoj infraštruktúry Ukrajiny Mustafa Nayem predpovedal, že počas obdobia obnovy objem verejného obstarávania výrazne vzrastie, ale je potrebné zmeniť vnímanie štátu ako rizikového zákazníka, aby sa súkromné spoločnosti nebáli zúčastňovať na tendroch.

Igor Smeljanskij, generálny riaditeľ štátnej spoločnosti Ukrpošta, ktorý sa tiež zúčastnil na okrúhlom stole, opísal, ako spoločnosť aktívne pracuje na digitalizácii a rozvoji logistiky, aby boli jej služby dostupné a efektívne pre všetky komunity, najmä pre tie, ktoré sú postihnuté ruskou agresiou. Zopakoval, že je dôležité, aby Ukrposhta získala právo poskytovať bankové služby, keďže v súčasnosti sú nedostupné pre takmer tretinu Ukrajincov.

Smeljanskij tiež poukázal na potrebu úpravy postupov zo strany medzinárodných partnerov s cieľom urýchliť poskytovanie naliehavo potrebnej pomoci Ukrajine.

Na záver okrúhleho stola zástupca riaditeľa projektu SOERA (State-Owned Enterprise Reform Activities in Ukraine) John Tokolish ponúkol pomoc programu v rôznych oblastiach štátnych a komunálnych podnikov a prisľúbil, že SOERA bude naďalej podporovať reformy.