Správa z časopisu Nové Rusko z roku 1925: Nové československé dělnické družstvo odjíždí do SSSR

PRAHA – Organisátorem družstva “Onterhelpo” (idistický terín “Svépomoc”) jest Rudol Mareček, ktoré se několik roků zdržoval v Turkestaně a vrátil se do Československa v roce 1921 s úmyslem vypraviti do SSSR hospodářské a průmyslové družstvo.

Základ k němu byl dán v roce 1923 v Žilině na Slovensku. Nákladem družstva byl Rudolf Mareček vyslán do MOskvy, aby uzavřel s  smlouvu; cestu podnikl společne se sen. Chlumeckým. Z Moskvy se odebral do Turkestanu, kde na radu místních sovětů se rozhodl sídlem družstva učiniti město Piškek, nyní hlavním městem autonomní Karakirgizské republiky.

Uzavřená smlouva s místními sověty byla na to v Moskvě. Dle smlouvy, ktorá zní na dobu 12 let, pronajaty byly družstvu za velmi výhodných podmínek pozemky pro hospodářské a stavení účely;  družstvo se pak zavázalo zříditi cihelnu, pilu, zámečníckou dílnu, vzorné polní hospodáťství a chmelnici.

Jedna z hitorických budov niekdajšieho Piškeku.

Po pžíjezdu vyslaného delegáta uveřejněna v časopisech zpráva o činnosti družstva, na jejímž základě  přihlásila se celá rada nových členů. Družstvo má v Žilině svouj kancelář, odkuž se řídí veškeré práce organisační a administrativní. Pro množství nově přihlášených členů ukázalo se nutným rozděliti družstvo na dvě části. Odjezd první části stanoven na 1. března t. r. a druhé výpravy o několik měsíců později.  Přihlášených členů jest 120. První transport bude čítati okrouhle 350 hlav. Členové jsou příslušníci strany komunistické a jsou ze všech častní Československa.

Členstvo sestává z kvalifikovaných kovodělníků, hlinodělníků, stavebních a konfekčních  dělníků, zemědělců a jiných odborníků. Počet dítek členů družstva ve věku 4 – 16 let jest přes 100, bylo tudíž pamatováno na jejich školní vzdělání přibráním dvoch učitelů. Pro všechny podniky poveze družstvo z vlastních prostředků zakopené stroje, náčiní, semena, chemikáie a. j.  Výprava vyjede ze Žiliny zvláštním vlakem přes Jasinu, Podvoličsk, Kijev, Penzu, Samaru, Orenburg a po nově vystavené odbočce turkestanské trati  do Piškeku.

Pramen: Nové Rusko, Číslo 2. Strana 59. 1925

Fotografie: www.wikipedia.org. Titulná fotografia: Prvý trasport členov družstva Interhelpo v roku 1925. Ilustračná fotografia: Rodičia Alexandra Dubčeka Štefan a Pavlína, členovia družstva Interhelpo. Malí Alexander a Július.