Spojené štáty americké uvalili prvé sankcie za porušenie cenového stropu na ruskú ropu

WASHNIGTON – Ministerstvo financií USA uvalilo sankcie na dve spoločnosti: Lumber Marine (Spojené arabské emirárty (SAE) a Ice Pearl Navigation (Turecko).

Ich tankery prepravovali ruskú ropu za ceny výrazne vyššie ako strop 60 dolárov za barel.

Spojené štáty uvalili svoje prvé sankcie za porušenie cenového stropu na ruskú ropu v čase rastúcich signálov, že Rusko zarába viac príjmov z vývozu ropy, ako naznačujú obmedzenia G7. Ministerstvo financií USA uvalilo sankcie na dve spoločnosti – Lumber Marine (SAE) a Ice Pearl Navigation (Turecko) – a dva tankery, ktoré im patria: SCF Primorye a Yasa Golden Bosphorus.

Podľa agentúry tanker SCF Primorye prevážal ruskú ropu predávanú za cenu nad 75 USD za barel a tanker Yasa Golden Bosphorus prepravoval ruskú ropu predávanú za cenu nad 80 USD za barel. Obe plavidlá využili služby spoločností zo Spojených štátov amerických. Tieto udalosti sa údajne odohrali po tom, čo vstúpil do platnosti cenový strop pre ruskú ropu.

Podľa agentúry Bloomberg sa tanker Yasa Golden Bosphorus momentálne nachádza v Atlantickom oceáne a jeho cieľovým prístavom je Houston.

Ministerstvo financií USA oznámilo svoje rozhodnutie na okraji výročného stretnutia MMF a Svetovej banky, ktoré sa konalo v Maroku. Agentúra označila svoje rozhodnutie za novú fázu presadzovania politiky, ktorej cieľom je obmedziť prílev exportných devízových príjmov do Ruska.

Okrem toho zástupca USA oznámil, že sa neplánuje znížiť cenový strop pre ruskú ropu, ktorý navrhli niektoré európske krajiny. Taktiež sa podľa neho zväčšila flotila ruských tankerov, no jej presná veľkosť nie je známa.

Завод ЛУКОЙЛ_Австрия